metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 14 °C

Sobota, 16. února 2019. Svátek má Ljuba.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Občanku může chtít i myslivec

27. července 2018  10:18 Filip Jaroševský Metro.cz
Problematika prokazování totožnosti je v metropoli opředena řadou různých mýtů.

Povinností každého je mít u sebe občanský průkaz, ale jen tehdy, nachází-li se dál než pět set metrů od svého bydliště. Této pověře podle pražských strážníků v dnešní době věří mnoho obyvatel hlavního města.

„Problematika prokazování totožnosti je opředena různými mýty a legendami. Některé se šíří úspěšně bez ohledu na generaci, dosaženou úroveň vzdělání, sociální postavení nebo společenské poměry,“ uvádějí pražští strážníci na svém Facebooku.

Pod termínem prokázání totožnosti se rozumí zjištění jména, příjmení, data narození, rodného čísla a bydliště. Všechny tyto údaje na jednom místě obsahuje opravdu jen a pouze občanský průkaz. Na řidičáku totiž není například uveden trvalý pobyt, na zbrojním průkazu chybí rodné číslo i trvalý pobyt. Pokud ale občanku zapomenete doma, především vám nehrozí žádná pokuta.

„Povinnost mít občanský průkaz, kterou mají osoby nad 15 let s trvalým pobytem na území Česka, neznamená mít ho neustále u sebe. Existuje povinnost prokázat totožnost, nikoli předložit občanský průkaz. Jeho předložení je však nejrychlejší způsob, jak to udělat,“ dodávají strážníci a vysvětlují, že každá obstrukce nebo záměrné protahování celé záležitosti zdržuje především samotnou osobu, která byla k prokázání totožnosti vyzvána.

Doklady s sebou?

  • Starší generace má ještě zažité povinné nošení občanských průkazů, tento zákon už ale 18 let neplatí.
  • Za to, že u sebe nemáte doklady, nemůžete dostat pokutu. Můžete ale strávit čas na policejní stanici, pokud si strážníci, policie či další pověřené osoby nebudou jisté uvedenými údaji.

Tím, kdo vás může prakticky kdekoliv požádat o legitimaci, nejsou zdaleka jen policisté a strážníci. Že člověka nemůže k předložení občanky či jiných dokladů donutit nikdo jiný, je další rozšířený mýtus. Stejné oprávnění mají další subjekty jako příslušníci lesní stráže, rybářské stráže nebo myslivci.

O doklad totožnosti mohou požádat také celníci nebo justiční stráž. „Důvod ke zjišťování totožnosti určuje míru spolehlivosti, s níž se zjištění provádí. Jestliže například strážník řeší přestupek formou ‚napomenutí‘ (dříve ‚domluva‘), který se nezapisuje do Registru přestupků, postačí jen ústní sdělení nebo třeba Doklad o studiu. V ostatních případech je ale nezbytné spolehlivě zjistit všechny údaje,“ ozřejmují strážníci.

Co se ale stane, když se někdo rozhodne výzvě k prokázání totožnosti nevyhovět? Zákon strážníkům ukládá předvést dotyčného na policii. „Lze zahrnout jak situaci, kdy osoba strážníkovi nesdělí své osobní údaje, tak případy, kdy strážník nabude důvodné podezření, že údaje sdělené osobou nejsou pravdivé,“ doplňují strážníci.

Existuje sedm důvodů, proč vás může strážník vyzvat k prokázání totožnosti. Mezi nejčastější patří například vaše podoba s hledanou osobou či žádost o podání vysvětlení.

Jsou samozřejmě situace, kdy se člověk bez dokladů neobejde: například řídí-li auto, je předvolán k soudu, při vyřizování různých záležitostí na úřadech či při sjednávání půjčky. 

Komentáře

Hlavní zprávy

RECENZE: Nedotknutelní, ale i zbyteční

Nedotknutelní si dělají legraci z cévkování, opery, boháčů i lidí na podpoře.
vydáno 15. února 2019  14:42

Může se mi líbit snímek, který jsem už jednou v kině podstatně lépe zpracovaný viděl?  celý článek

Doba remaková. Hollywood se k smrti bojí originálních filmů

Hvězda se na plátnech zrodila již počtvrté.
vydáno 15. února 2019  12:37

Předělávky pár let starých trháků vládnou kinům. Diváky ale umějí také pěkně namíchnout.  celý článek

Sloupek Petra Justa: Mazat, či nemazat?

Petr Just, politolog, Metropolitní univerzita Praha
vydáno 15. února 2019  11:11

Nepáchá větší škody naopak šíření hoaxů? Pokládá si ve svém sloupku pro deník Metro politolog Petr Just.  celý článek

Pixar oslavuje v Holešovicích

Výstava ke 30. výročí Pixaru na Výstavišti v Holešovicích
vydáno 15. února 2019  5:54

Ke 30 letům si známé animační studio nachystalo výstavu. Ta začíná právě dnes.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám