metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 14 °C

Čtvrtek, 21. října 2021. Svátek má Brigita.

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Obchod se strachem. Rodiče platí dětem tisíce za kurzy

  12:27
Pět set korun, ale i devět tisíc. O přípravy na středoškolské přijímačky je velký zájem.

„Mladší bratr se chystá na osmileté gymnázium,“ uvádí Anna, studentka fakulty sociálních věd. Rodiče mu proto našli přípravné kurzy, aby prošel úskalím testů. Od ledna do dubna se bude procvičovat dvakrát týdně. Domácí kasičce ulehčí o tři tisícovky. Za zkoušky nanečisto zaplatí rodiče dalších sedm set korun. Něco stojí i materiály potřebné k těmto kurzům. Rodina se vejde do pěti tisíc a považuje to ještě za přijatelné náklady.

Přípravky jsou přirozeně dobrý byznys. „Je to i obchod se strachem. Rodiče se bojí, že se jejich dítě nedostane na školu, proto platí kurzy,“ uvedl pro deník Metro již dříve Tomáš Feřtek ze společnosti EDUin. O tento druh služeb je od zavedení jednotných přijímaček stále větší zájem. Ročně o desítky procent. 

Ceny závisejí na počtu hodin a dní, které uchazeč v kurzu stráví. Někde stačí pětistovka za jedno sobotní dopoledne, jinde za šestadvacet lekcí z matematiky a češtiny dáte šest i devět tisíc. Součástí ceny jsou třeba brožury s metodikou psaní testů, ale i svačinka. Kdo sází „na jistotu“, přihlásí dítě do více přípravek, náklady se tak mohou přehoupnout přes deset tisíc. Dítě tak během jara absolvuje v podstatě druhé, paralelní studium.

Řadu kurzů ale připravují samotné střední školy. „Dříve jsme organizovali přípravku z matematiky zadarmo,“ vysvětluje Ondřej Mandík, ředitel SPŠE v Ječné ulici v Praze. Jako škola zřizovaná městem nepokládala za férové na přípravkách vydělávat. Ale měli přetlak a navíc bylo víc těch, kteří se pak hlásili na jiné školy a vyhnuli se drahým placeným kurzům. „Tak jsme zavedli poplatek pět set korun a je to dobré síto,“ říká ředitel průmyslovky. Ti, kteří jsou na tuto školu přijati, získají bonus. Pět set korun se automaticky převede do rodičovského fondu školy, který pak nemusejí platit. „My bereme kurzy také jako hledání talentovaných žáků, které bychom pak rádi na škole měli,“ dodává Mandík.

Kurzy mají samozřejmě na přijetí dětí vliv. „Minulý rok bylo 63 procent účastníků kurzů z matematiky přijato, jen o něco menší procento se dostalo do prvního ročníku z těch, kteří chodili na přípravu z češtiny,“ vypočítává Roman Vlček, ředitel pražského gymnázia Přípotoční. Také on potvrzuje, že ne každý, kdo kurzy navštěvuje, se pak hlásí na jejich školu. Procento úspěšnosti absolventů kurzů může být proto vyšší.

Kromě „doučování“ jsou velice žádané simulace přijímaček. „Je to u nás nejoblíbenější forma přípravy,“ řekl deníku Metro Adam Motloch, zakladatel Přijímaček nanečisto: To dáš! „Minulý rok absolvovalo tyto testy přes jedenáct set žáků, letos je zájem řádově vyšší,“ dodává Motloch. 

Těžko na cvičišti

Přijímací zkoušky na střední školy proběhnou letos od 12. do 17. dubna.

  • Pro někoho může být simulace přijímaček náročná. Vypnutý mobil v tašce v rohu učebny, žáci nesmějí mít chytré hodinky ani kalkulačku. 
  • Pořádají se i zkoušky nanečisto pro děti s poruchami učení (dyslexie, dysgrafie, ADHD.) Ty mohou mít čas potřebný k vyplnění testů o 25, 50, 75 až 100 procent delší.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kontejnery na stříkačky si drogově závislí uklízejí sami

vydáno 21. října 2021  7:31

Na území hlavního města je přes třicet košů na injekční odpad a další přibývají. Jsou i pro diabetiky.   celý článek

V blízkosti O2 areny má vzniknout náměstí a tisíce nových bytů

vydáno 20. října 2021  12:17

Část Vysočan v okolí metra Českomoravská je přirozeným středem celé městské části Praha 9. Místní radnice chce tohoto faktu využít a místo výrobních hal v...  celý článek

Primátor Hřib se chlubí, že se daří plnit slib vysázení milionů dřevin. Je tomu tak?

vydáno 20. října 2021  5:49

„Zatím se nám podařilo vysadit více než 370 tisíc stromů a do roku 2026 stihneme splnit náš předvolební závazek milionu nových stromů.“ Tak se začátkem...  celý článek

„Areál v Janově nebyl žádný zlatý důl,“ tvrdí exsprávcová

vydáno 19. října 2021  18:45

Na radnici Prahy 1 bublá problém. Deník Metro 3. září psal o kauze týkající se provozování rekreačního areálu Janov nad Nisou, který patří městské části...  celý článek

Vaše fotky z Prahy