metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 13 °C

Pondělí, 18. února 2019. Svátek má Gizela.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Obchod se strachem. Rodiče platí dětem tisíce za kurzy

22. ledna 2019  12:27 Pavel Hrabica Metro.cz
Pět set korun, ale i devět tisíc. O přípravy na středoškolské přijímačky je velký zájem.

„Mladší bratr se chystá na osmileté gymnázium,“ uvádí Anna, studentka fakulty sociálních věd. Rodiče mu proto našli přípravné kurzy, aby prošel úskalím testů. Od ledna do dubna se bude procvičovat dvakrát týdně. Domácí kasičce ulehčí o tři tisícovky. Za zkoušky nanečisto zaplatí rodiče dalších sedm set korun. Něco stojí i materiály potřebné k těmto kurzům. Rodina se vejde do pěti tisíc a považuje to ještě za přijatelné náklady.

Přípravky jsou přirozeně dobrý byznys. „Je to i obchod se strachem. Rodiče se bojí, že se jejich dítě nedostane na školu, proto platí kurzy,“ uvedl pro deník Metro již dříve Tomáš Feřtek ze společnosti EDUin. O tento druh služeb je od zavedení jednotných přijímaček stále větší zájem. Ročně o desítky procent. 

Ceny závisejí na počtu hodin a dní, které uchazeč v kurzu stráví. Někde stačí pětistovka za jedno sobotní dopoledne, jinde za šestadvacet lekcí z matematiky a češtiny dáte šest i devět tisíc. Součástí ceny jsou třeba brožury s metodikou psaní testů, ale i svačinka. Kdo sází „na jistotu“, přihlásí dítě do více přípravek, náklady se tak mohou přehoupnout přes deset tisíc. Dítě tak během jara absolvuje v podstatě druhé, paralelní studium.

Řadu kurzů ale připravují samotné střední školy. „Dříve jsme organizovali přípravku z matematiky zadarmo,“ vysvětluje Ondřej Mandík, ředitel SPŠE v Ječné ulici v Praze. Jako škola zřizovaná městem nepokládala za férové na přípravkách vydělávat. Ale měli přetlak a navíc bylo víc těch, kteří se pak hlásili na jiné školy a vyhnuli se drahým placeným kurzům. „Tak jsme zavedli poplatek pět set korun a je to dobré síto,“ říká ředitel průmyslovky. Ti, kteří jsou na tuto školu přijati, získají bonus. Pět set korun se automaticky převede do rodičovského fondu školy, který pak nemusejí platit. „My bereme kurzy také jako hledání talentovaných žáků, které bychom pak rádi na škole měli,“ dodává Mandík.

Kurzy mají samozřejmě na přijetí dětí vliv. „Minulý rok bylo 63 procent účastníků kurzů z matematiky přijato, jen o něco menší procento se dostalo do prvního ročníku z těch, kteří chodili na přípravu z češtiny,“ vypočítává Roman Vlček, ředitel pražského gymnázia Přípotoční. Také on potvrzuje, že ne každý, kdo kurzy navštěvuje, se pak hlásí na jejich školu. Procento úspěšnosti absolventů kurzů může být proto vyšší.

Kromě „doučování“ jsou velice žádané simulace přijímaček. „Je to u nás nejoblíbenější forma přípravy,“ řekl deníku Metro Adam Motloch, zakladatel Přijímaček nanečisto: To dáš! „Minulý rok absolvovalo tyto testy přes jedenáct set žáků, letos je zájem řádově vyšší,“ dodává Motloch. 

Těžko na cvičišti

Přijímací zkoušky na střední školy proběhnou letos od 12. do 17. dubna.

  • Pro někoho může být simulace přijímaček náročná. Vypnutý mobil v tašce v rohu učebny, žáci nesmějí mít chytré hodinky ani kalkulačku. 
  • Pořádají se i zkoušky nanečisto pro děti s poruchami učení (dyslexie, dysgrafie, ADHD.) Ty mohou mít čas potřebný k vyplnění testů o 25, 50, 75 až 100 procent delší.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nepopírám, že být ženou ve světě rock´n´rollu má někdy své výhody, říká Morella z Gaia Mesiah

Gaia Mesiah
vydáno 18. února 2019  14:20

Po dlouhých jedenácti letech se na hudební scénu vrací crossoverová kapela Gaia Mesiah. Zítra v Praze pokřtí své nové album Excellent Mistake. „Tahle...  celý článek

Placení kartou v příměstských autobusech vázne

Zdánlivě snadné
vydáno 18. února 2019  12:28

Už několik měsíců mohou lidé platit jízdné u řidiče ve vybraných příměstských autobusech Pražské integrované dopravy platební kartou. Podle pražského...  celý článek

Vyhřívané lanovky i rolby, které řídí satelit. Špindl udělal mílový krok

Šestisedačková lanovka má i vyhřívání.
vydáno 18. února 2019  9:19

Tam, kde v Krkonoších končí vodní nádrž Labská a začíná Špindlerův Mlýn, stávala ještě v devadesátých letech u ­parkoviště bouda s obrovskými kamny....  celý článek

Konec Tlusté koaly. Poslední pivo tu padne tento týden

Filip Jaroševský (vpravo) se loučí se „svým“ podnikem.
vydáno 18. února 2019  6:57

Redaktor deníku Metro naposledy poseděl v pubu v Senovážné ulici.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám