metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 17 °C

Úterý, 19. října 2021. Svátek má Michaela.

Další 1 fotografie v galerii
Starosta Prahy 13 David Vodrážka | foto: Praha 13

Obchodní centrum Lužiny je třeba opravit, říká starosta Prahy 13

  11:14
Obchodní centrum Lužiny čeká zásadní proměna. Starosta Prahy 13 David Vodrážka promluví s investorem, aby se sešel s místními obyvateli. Část z nich se totiž projektu obává. "Rekonstrukci vítáme," řekl však Vodrážka v rozhovoru pro Metro.

Nedávno si někteří obyvatelé Prahy 13 stěžovali na plánovanou rekonstrukci stávajícího obchodního centra Lužiny. Jak na celou věc nahlíží vedení městské části?
Jde o rekonstrukci obchodního centra, které zde funguje už řadu let, nikoli o jeho zvětšení. Nedojde ani ke změně způsobu užívání objektu, pro který byl kdysi zkolaudován. Nadále zde budou prodejny a provozovny služeb, které slouží především obyvatelům okolního sídliště. Rekonstrukci vítáme, protože objekt byl ve velmi špatném stavu a jeho zkvalitnění bude přínosem pro zdejší obyvatele.

Někteří obyvatelé Prahy 13 chtějí, aby městská část uspořádala veřejnou diskusi na téma rekonstrukce obchodního centra Lužiny. Uvažujete o této diskusi?
Tady je nutno zdůraznit, že jde o soukromý objekt, který chce vlastník za své prostředky zmodernizovat. Nejde o novou výstavbu, ani o investici z veřejných prostředků. Takže městská část nemá důvod ani oprávnění k tomu svolávat nějaké veřejné shromáždění. Mohu pouze požádat investora, a to také udělám, aby sám svolal setkání, kde by rekonstrukci prezentoval a odpověděl na dotazy účastníků. Ale je na něm, zda na to přistoupí.

Uklidňujete obyvatele, že jde pouze o rekonstrukci. Znamená to, že se nebude centrum rozšiřovat?
Přesně tak. Centrum zůstává v současném půdoryse. Velkým přínosem bude zastřešení atria ve středu stavby.

Takto bude vypadat obchodní centrum Lužiny.

Takto bude vypadat obchodní centrum Lužiny.

Čeho se podle vás lidé vlastně bojí, že rekonstrukci nechtějí?
Jde o aktivity spolku občanských sdružení, který se při podobných příležitostech zviditelňuje a snaží se získat příznivce populistickými argumenty. Podle mého názoru většina obyvatel rekonstrukci vítá. Mnoho lidí se nás v minulosti ptalo, kdy už se s tou hrůzou bude konečně něco dělat.

Spolek občanských sdružení si stěžoval na vydání certifikátu autorizovaným stavebním inspektorem. Je tento postup běžný?
Vydání certifikátu autorizovaným stavebním inspektorem je zcela zákonný postup. Tento certifikát má podle platné právní úpravy stejné účinky jako stavební povolení vydané stavebním úřadem. Stavební úřad zde má pouze evidenční roli. V případě nějakých zásadních námitek může rozhodovat jedině soud.

Padla stížnost, že po rekonstrukci bude na místě málo parkovacích míst... Na sídlišti Lužiny je dlouhodobě nedostatek parkovacích míst, který vůbec nesouvisí s obchodním centrem. Je to tím, že obyvatelé sídliště mají dnes mnohem více aut než architekti před lety předpokládali. A také nám v okolí stanic metra parkují mimopražští řidiči, kteří dojíždějí do centra do zaměstnání. Proto uvažujeme, stejně jako Praha 5 a 6, o zavedení parkovacích zón. Rekonstrukce obchodního centra ale provoz na sídlišti nezvýší.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Caravaning Brno bude největší oborovou přehlídkou po dvou letech

vydáno 19. října 2021

Cestování karavany a obytnými vozy láká pořád víc Čechů. Přijďte si vybrat z nejširší tuzemské nabídky od 21. do 24. října na brněnské výstaviště.  celý článek

Plevel z Břevnovských sadů vymycují dobrovolníci zdarma

vydáno 18. října 2021  14:57,  aktualizováno  15:42

Aby ovocné stromky starých odrůd dobře prospívaly, je třeba jim věnovat celoroční péči.   celý článek

V MHD přibývá lidí bez respirátorů. Na podzim je větší riziko přenosu virů, varuje epidemiolog

vydáno 18. října 2021  5:35,  aktualizováno  15:28

Kýchání a kašlání se ozývá stále častěji. Kde jsou strážníci, ptá se čtenář. Tím, jak se zhoršuje celková covidová situace, to není mnoha lidem jedno.  celý článek

Chléb náš vezdejší má sice kvalitu, ale je podle českých pekařů prý moc levný

vydáno 18. října 2021  9:38

Zdražíme! Pekaři avizují, že jejich výrobky už levné nebudou. Kupodivu za to může i špatná úroda tolik nenáviděné řepky. Jenže není to všechno zase tak...  celý článek

Vaše fotky z Prahy