metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 30 °C

Neděle, 18. srpna 2019. Svátek má Helena.
Starosta Prahy 13 David Vodrážka
Další 1 fotografie v galerii
Starosta Prahy 13 David Vodrážka | foto: Praha 13

Obchodní centrum Lužiny je třeba opravit, říká starosta Prahy 13

10. prosince 2012  11:14 Adam Váchal Metro.cz
Obchodní centrum Lužiny čeká zásadní proměna. Starosta Prahy 13 David Vodrážka promluví s investorem, aby se sešel s místními obyvateli. Část z nich se totiž projektu obává. "Rekonstrukci vítáme," řekl však Vodrážka v rozhovoru pro Metro.

Nedávno si někteří obyvatelé Prahy 13 stěžovali na plánovanou rekonstrukci stávajícího obchodního centra Lužiny. Jak na celou věc nahlíží vedení městské části?
Jde o rekonstrukci obchodního centra, které zde funguje už řadu let, nikoli o jeho zvětšení. Nedojde ani ke změně způsobu užívání objektu, pro který byl kdysi zkolaudován. Nadále zde budou prodejny a provozovny služeb, které slouží především obyvatelům okolního sídliště. Rekonstrukci vítáme, protože objekt byl ve velmi špatném stavu a jeho zkvalitnění bude přínosem pro zdejší obyvatele.

Někteří obyvatelé Prahy 13 chtějí, aby městská část uspořádala veřejnou diskusi na téma rekonstrukce obchodního centra Lužiny. Uvažujete o této diskusi?
Tady je nutno zdůraznit, že jde o soukromý objekt, který chce vlastník za své prostředky zmodernizovat. Nejde o novou výstavbu, ani o investici z veřejných prostředků. Takže městská část nemá důvod ani oprávnění k tomu svolávat nějaké veřejné shromáždění. Mohu pouze požádat investora, a to také udělám, aby sám svolal setkání, kde by rekonstrukci prezentoval a odpověděl na dotazy účastníků. Ale je na něm, zda na to přistoupí.

Uklidňujete obyvatele, že jde pouze o rekonstrukci. Znamená to, že se nebude centrum rozšiřovat?
Přesně tak. Centrum zůstává v současném půdoryse. Velkým přínosem bude zastřešení atria ve středu stavby.

Takto bude vypadat obchodní centrum Lužiny.

Takto bude vypadat obchodní centrum Lužiny.

Čeho se podle vás lidé vlastně bojí, že rekonstrukci nechtějí?
Jde o aktivity spolku občanských sdružení, který se při podobných příležitostech zviditelňuje a snaží se získat příznivce populistickými argumenty. Podle mého názoru většina obyvatel rekonstrukci vítá. Mnoho lidí se nás v minulosti ptalo, kdy už se s tou hrůzou bude konečně něco dělat.

Spolek občanských sdružení si stěžoval na vydání certifikátu autorizovaným stavebním inspektorem. Je tento postup běžný?
Vydání certifikátu autorizovaným stavebním inspektorem je zcela zákonný postup. Tento certifikát má podle platné právní úpravy stejné účinky jako stavební povolení vydané stavebním úřadem. Stavební úřad zde má pouze evidenční roli. V případě nějakých zásadních námitek může rozhodovat jedině soud.

Padla stížnost, že po rekonstrukci bude na místě málo parkovacích míst... Na sídlišti Lužiny je dlouhodobě nedostatek parkovacích míst, který vůbec nesouvisí s obchodním centrem. Je to tím, že obyvatelé sídliště mají dnes mnohem více aut než architekti před lety předpokládali. A také nám v okolí stanic metra parkují mimopražští řidiči, kteří dojíždějí do centra do zaměstnání. Proto uvažujeme, stejně jako Praha 5 a 6, o zavedení parkovacích zón. Rekonstrukce obchodního centra ale provoz na sídlišti nezvýší.

Komentáře

Hlavní zprávy

Musel jsem takříkajíc objevit domov skrze pobyty v zahraničí, říká umělec

Mladý umělec Josef Zlamal má do 1. září výstavu svých obrazů v Galerii U...
vydáno 18. srpna 2019  6:06

Mladý umělec Josef Zlamal má do 1. září výstavu svých obrazů v Galerii U Betlémské kaple. Rozpovídal se i o netradiční technice a materiálech.  celý článek

Autobusy na Zličíně čekají škatulata. Může za ně děravá vozovka

Dopravní omezení během první etapy oprav na autobusovém nádraží Zličín.
vydáno 17. srpna 2019  6:00

V pondělí se začnou v prostorách autobusového terminálu na Zličíně dít nemalé změny. Kvůli opravě povrchu, který je podle dopravního podniku již ve velmi...  celý článek

Stojící autobus se spuštěným motorem? Je to na pokutu

Ilustrační snímek
vydáno 17. srpna 2019  5:34

Česká města dusí autobusy čekající na turisty. Za to hrozí pokuta 2500 korun.  celý článek

Do spící metropole jsme vyrazili s odhodláním nikoho nepotkat

Hradčanské náměstí bez turistů je zážitek nejen pro fotku.
vydáno 16. srpna 2019  17:07

Představa prázdného Staroměstského náměstí, Karlova mostu nebo snad nádvoří Pražského hradu se zdá jako absolutní nesmysl. Věřte, že se to však každodenně...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám