metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 7 °C

Pátek 3. února 2023. Svátek má Blažej
Zdeněk Pohlreich | foto: ČTK

Obě michelinské hvězdy v Praze zůstanou. Zdeněk Pohlreich obhájil malou hvězdu

  17:11
Milovníci dobrého jídla mají důvod k přiměřené radosti. Obě hvězdy udělované inspektory michelinským průvodcem po restauracích a hotelech českým šéfkuchařům zůstanou. Bohužel letos žádná nová hvězda nepřibyla.

Restaurace Alcron hotelu Radisson Romana Pauluse a La Degustation Oldřicha Sahajdáka mají svou hvězdu už třetí rok. Praha je v prestižním průvodci jako jediné české město.

Pohlreich úspěch obhájil

Letošní verdikt se však v jedné kategorii liší. Změna nastala v lidovější ceně Bib Gourmand, kterou dostávají výborné restaurace s dostupnou cenou do 850 korun. "O jednoho Biba Praha přišla a to u restaurace Le Terroir," řekl serveru iDNES.cz mluvčí české pobočky Michelina Daniel Cahel. Není to pravděpodobně proto, že by komisařům u šéfkuchaře Jana Punčocháře v Le Terroir nechutnalo, ale ceny za večeři v této restauraci se pohybují okolo 1300 korun a to je víc než považují inspektoři za dostupnou cenu.

Biba naopak uhájily ostatní pražské restaurace Aromi (šéfkuchaři Riccardo Lucque a Miroslav Gursz), Aureole (Jiří Král), Divinis (Zdeněk Pohlreich), Sansho (Paul Day) a Sasazu (Shahaf Shabtay). Podle mluvčího Michelinu Cahela v posledním roce přijelo do Prahy několikrát více hodnotitelů než v předchozích letech.

Michelin 2014

Průvodce Michelin Main Cities of Europe 2014 zahrnuje 3848 zařízení, z nichž je 2286 restaurací a 1562 hotelů ve více než čtyř desítkách evropských měst.

  • Průvodce se na trhu poprvé objevil v roce 1982, nabízí výběr hotelů a restaurací v mnoha cenových kategoriích a jeho inspektoři udělují hvězdy nejlepším restauracím.
  • Je dostupný vždy v polovině března  tištěné podobě, na  Viamichelin.com, stránce kterou ročně navštíví více než 400 milionů lidí, a nově i v aplikacích pro mobilní telefony.
  • Jako jediný nový tříhvězdičkový podnik byla inspektory  vybrána španělská restaurace Diverxo v Madridu.
  • Dvěma hvězdičkami se může nově chlubit hned desítka zařízení, z toho tři v Nizozemsku a po dvou v Německu a Británii. Jeden takový podnik je  v Belgii a ve Francii, a překvapivě také v řecké metropoli Aténách.
  • Mezi sedm desítek nových jednohvězdičkových zařízení se podařilo  východní Evropy dostat jen jednomu maďarskému podniku.

Komentáře

Hlavní zprávy

Státní podpora úsporného bydlení se v Česku stává rychlejší a snadnější

vydáno 2. února 2023  18:56

Vyznat se v dotacích na energetické vylepšení bydlení není snadné. Zájem o státní peníze na „zelené stavby“ je však obrovský. Lidé chtějí spořit na...  celý článek

Neobvyklá tramvaj K2 jezdí Prahou bez „závoje“. Igelit sundali ve Střešovicích

vydáno 2. února 2023  18:07

Unikátní historický dopravní prostředek bude k vidění na turistické lince 42. S číslem 23 vypraví tramvaj až později.  celý článek

Pějící pedagog Ventolin zpívá o MHD, na vzniku videoklipu se podílely dopravní podniky

vydáno 2. února 2023  8:46

Znělky, pípáky a provozní hlášení pro cestující nikdy nezněly tak romanticky. Nyní jsou součástí ulítlé hitovky zpívajícího pedagoga Ventolina, která...  celý článek

Vadí vám, jak to ve vaší obci vypadá? Vyzvěte sousedy a něco s tím udělejte

vydáno 2. února 2023  5:31

Sousedské projekty sbližují také generace, lze na ně získat i grant.  celý článek