metro.cz

Počasí v Praze

-5 °C / 7 °C

Neděle, 24. února 2019. Svátek má Matěj.
oběd, škola, jídelna (ilustrační snímek)
Větší foto
oběd, škola, jídelna (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Obědvají zdarma, ale často o tom ani nevědí

7. září 2018  5:28 Pavel Hrabica Metro.cz
Na sto tisíc dětí je v tuzemsku ohroženo chudobou. Pro mnohé je i školní jídlo luxus.

České ekonomice se extrémně daří, ale ne každý si to užívá. Jeden příběh za všechny. Na školačku čekávala vždy hned po vyučování, ještě než děti odešly na oběd, máma. Pod nejrůznějšími záminkami, proč musí zařídit to a to, ji odváděla. Aby jí nebylo líto, že nechodí do školní jídelny. Samoživitelka se bála dceři říct, že těch několik stovek měsíčně na školní obědy zkrátka nemá. Dnes už holčička obědvá se spolužáky. S největší pravděpodobností ale netuší, že stravu za ni neplatí máma.

„Někdy je složité se dopátrat, že dítě každý den v poledne hladoví,“ říká Jana Skopová z charitativního projektu Women for Women, který zprostředkovává školní stravování chudým dětem. Postup není vždy snadný. Třeba jen přesvědčit rodiče, aby pomoc přijali. Podle Skopové je pocit, že jejich dítěti bude obědy hradit někdo jiný, často velice ponižující.

Bez dotací to nejde

30

  • Zhruba tolik korun zaplatí starší školák za oběd. Mladší ročníky mívají ceny nižší.
  • Kromě toho zřizovatelé škol na stravování přispívají, může se jednat o#částky od deseti korun výše na jedno jídlo.

„Nejtěžší to bývá třeba pro otce samoživitele, když si chlap musí přiznat, že na tak samozřejmou věc zrovna nestačí,“ popisuje situaci Skopová. Proto je důležitým momentem takové podpory její anonymita. Většinou to netuší ani dítě. Mohlo by trpět pocitem viny, nebo naopak rodiče odsoudit. Kdy by se to dozvěděli spolužáci, mohlo by být středem posměchu.

Podle odhadů Jany Skopové z Women For Woman může letos dosáhnout počet podporovaných dětí až osmi a půl tisíce. Přitom před pěti lety, kdy začínali, obědvalo s jejich pomocí necelých tři sta padesát školáků.

Na podporu obědů pro chudé děti u nás přispívají vedle státu i firmy a soukromé osoby. Letos v dubnu například věnovala americká kapela Metallica po pražském vystoupení téměř půl milionu korun. Státní finance jdou ze dvou resortů.

„V rámci Operačního programu potravinové a materiální pomoci jdou peníze přímo školám, které obědy poskytují konkrétním dětem,“ řekla deníku Metro Barbara Hanousek Ekhardová z tiskového odboru ministerstva práce a sociálních věcí. V tomto případě se týká financování obědů rodin, které už dostávají sociální dávky. Rozpočet na jedno dítě je asi 5400 korun během školního roku.

Druhý resort, ministerstvo školství, zase vyčlenil letos na školní obědy pro sociálně znevýhodněné děti třicet milionů korun. Jejich příjemci jsou naopak neziskové organizace, které obědy dětem tímto způsobem zajišťují, jednají se školami i rodinami.

„Naše ministerstvo podporuje hlavně samoživitele nebo rodiny, které třeba velice těsně nesplňují podmínky pro dávky v hmotné nouzi,“ upřesnila mluvčí Jarmila Balážová.

Hladovění diskriminuje

  • Děti, které neobědvají, jsou méně aktivní, mívají horší školní výsledky.
  • Prostřednictvím projektu Obědy pro děti bylo od roku 2013 vydáno 18 tisíc jídel. Nejčastěji v Moravskoslezském kraji.
  • Do programu ministerstva školství bylo loni zapojeno 1155 škol. Průměrná částka na jedno dítě dosáhla 374 korun.
  • Ministerstvo práce a sociálních věcí dotuje školní obědy pro děti ze sociálně slabých rodin od roku 2016. Letos je do něj už zapojeno deset krajů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Schindler tu zachraňoval Židy, nyní zde vzniká muzeum

V areálu bývalé textilní továrny v Brněnci se bude v novém muzeu promítat také...
vydáno 23. února 2019  14:05

Zanedbaný areál, kde dříve stála továrna na textil, obnovuje potomek rodiny Löw-Beerů.  celý článek

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám