metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 9 °C

Středa, 20. února 2019. Svátek má Oldřich.
oběd, škola, jídelna (ilustrační snímek)
Větší foto
oběd, škola, jídelna (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Obědvají zdarma, ale často o tom ani nevědí

7. září 2018  5:28 Pavel Hrabica Metro.cz
Na sto tisíc dětí je v tuzemsku ohroženo chudobou. Pro mnohé je i školní jídlo luxus.

České ekonomice se extrémně daří, ale ne každý si to užívá. Jeden příběh za všechny. Na školačku čekávala vždy hned po vyučování, ještě než děti odešly na oběd, máma. Pod nejrůznějšími záminkami, proč musí zařídit to a to, ji odváděla. Aby jí nebylo líto, že nechodí do školní jídelny. Samoživitelka se bála dceři říct, že těch několik stovek měsíčně na školní obědy zkrátka nemá. Dnes už holčička obědvá se spolužáky. S největší pravděpodobností ale netuší, že stravu za ni neplatí máma.

„Někdy je složité se dopátrat, že dítě každý den v poledne hladoví,“ říká Jana Skopová z charitativního projektu Women for Women, který zprostředkovává školní stravování chudým dětem. Postup není vždy snadný. Třeba jen přesvědčit rodiče, aby pomoc přijali. Podle Skopové je pocit, že jejich dítěti bude obědy hradit někdo jiný, často velice ponižující.

Bez dotací to nejde

30

  • Zhruba tolik korun zaplatí starší školák za oběd. Mladší ročníky mívají ceny nižší.
  • Kromě toho zřizovatelé škol na stravování přispívají, může se jednat o#částky od deseti korun výše na jedno jídlo.

„Nejtěžší to bývá třeba pro otce samoživitele, když si chlap musí přiznat, že na tak samozřejmou věc zrovna nestačí,“ popisuje situaci Skopová. Proto je důležitým momentem takové podpory její anonymita. Většinou to netuší ani dítě. Mohlo by trpět pocitem viny, nebo naopak rodiče odsoudit. Kdy by se to dozvěděli spolužáci, mohlo by být středem posměchu.

Podle odhadů Jany Skopové z Women For Woman může letos dosáhnout počet podporovaných dětí až osmi a půl tisíce. Přitom před pěti lety, kdy začínali, obědvalo s jejich pomocí necelých tři sta padesát školáků.

Na podporu obědů pro chudé děti u nás přispívají vedle státu i firmy a soukromé osoby. Letos v dubnu například věnovala americká kapela Metallica po pražském vystoupení téměř půl milionu korun. Státní finance jdou ze dvou resortů.

„V rámci Operačního programu potravinové a materiální pomoci jdou peníze přímo školám, které obědy poskytují konkrétním dětem,“ řekla deníku Metro Barbara Hanousek Ekhardová z tiskového odboru ministerstva práce a sociálních věcí. V tomto případě se týká financování obědů rodin, které už dostávají sociální dávky. Rozpočet na jedno dítě je asi 5400 korun během školního roku.

Druhý resort, ministerstvo školství, zase vyčlenil letos na školní obědy pro sociálně znevýhodněné děti třicet milionů korun. Jejich příjemci jsou naopak neziskové organizace, které obědy dětem tímto způsobem zajišťují, jednají se školami i rodinami.

„Naše ministerstvo podporuje hlavně samoživitele nebo rodiny, které třeba velice těsně nesplňují podmínky pro dávky v hmotné nouzi,“ upřesnila mluvčí Jarmila Balážová.

Hladovění diskriminuje

  • Děti, které neobědvají, jsou méně aktivní, mívají horší školní výsledky.
  • Prostřednictvím projektu Obědy pro děti bylo od roku 2013 vydáno 18 tisíc jídel. Nejčastěji v Moravskoslezském kraji.
  • Do programu ministerstva školství bylo loni zapojeno 1155 škol. Průměrná částka na jedno dítě dosáhla 374 korun.
  • Ministerstvo práce a sociálních věcí dotuje školní obědy pro děti ze sociálně slabých rodin od roku 2016. Letos je do něj už zapojeno deset krajů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nová pravidla pro náplavky: ticho večer a ticho v neděli, velká akce maximálně jednou za měsíc

Náplavka. Rašínovo nábřeží patří k nejatraktivnějším a nejživějším společenským...
vydáno 20. února 2019  17:42

Hospody, bary, festivaly, živá hudba a taneční kurzy. Rašínovo a Hořejší nábřeží v posledních letech zažívaly bujaré mejdany, které místním obyvatelům...  celý článek

Zlevní byty? Developeři sázejí spíš na růst platů

Ilustrační snímek
vydáno 20. února 2019  16:28

Drahé hypotéky, dlouhé povolování. Proto jsou byty drahé, argumentují developeři.  celý článek

Letně laděné filmy, které jsou aktuálně v kinech, mohou působit dobře i na naši psychiku

Úhoři mají nabito
vydáno 20. února 2019  15:05

Déšť a ochlazení může v těchto dnech vyhnat lidi do kin. Třeba i na české komedie, které se točily loni během letních měsíců, když bylo velké horko. U...  celý článek

Je to jako se seriálem Most!, někteří v tom prostě hledali věci, které tam nejsou, říká Kovy

"Dostal jsem nabídku propagovat lux či pyrotechniku. Drtivou většinu spoluprací...
vydáno 20. února 2019  13:44

Populární youtuber Kovy (Karel Kovář) učí mladé mediální gramotnosti. V krátkých videích, která vytvořil pro vzdělávací program Jeden svět na školách, se...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám