metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / -1 °C

Sobota, 15. prosince 2018. Svátek má Radana, Radan.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Reuters

Obézní lidé jsou terčem vtípků a společenské diskriminace

11. října 2018  15:22 Pavel Hrabica Metro.cz
Na dnešek připadá Světový den obezity. Na rozdíl od Svátku práce není co slavit.

„Já si obézní ani tak nepřipadám. Okolí mi ale dává dost nahlas najevo, že obézní jsem,“ říká čtenářka deníku Metro Sylvie. Mluví o pozici lidí s jinými proporcemi, než mají hlavně v módních žurnálech představované vyhublé modelky.

Nadváha nebo obezita totiž nejsou jen problém těla, ale hlavně nemoc duše. Obézní lidé často trpí sociální izolací a jsou centrem posměšků a urážek. Například média je častěji prezentují jako směšné a odpudivé ňoumy. „V jedněch dětských lázních pro léčbu obezity jsem se setkala s tím, že děti svolávali pokřikem ‚obezity na oběd‘,“ popisuje zážitek odbornice na hubnutí Iva Málková. Takový přístup podle ní vede spíš k dalšímu prohlubování psychických problémů než k odhodlání s nadváhou úspěšně bojovat.

Podle střízlivých odhadů má minimálně nadváhu už polovina české populace. Navíc neklesá, spíš naopak. Češi jsou dokonce vysoko nad celosvětovým průměrem. Obezita se u nás týká téměř dvou třetin celé dospělé populace nad osmnáct let, a to je o dvacet procent více než činí světový průměr.

Vykrmení Češíci

32 - Přibližně tolik tisíc dětí v České republice trpí monstrózní obezitou. 

25 - Tolik procent českých dětí opouští základní školní docházku s nadváhou. Čtrnáct procent dokonce končí základní školu s obezitou.

„Lidé si svým chováním něco způsobí a pak chtějí od zdravotnického systému, aby je zdarma léčil,“ komentuje problematiku známý kardiochirurg Jan Pirk. Náš přední odborník na srdce dobře ví, že za nemocemi, které on léčí, stojí často vedle kouření právě nadváha. „Kuřáci a obézní lidé by měli víc platit,“ dodává. Zkracují si život a stát podle něho na všechno nemá. Že obézních přibývá, dokládají i zkušenosti praktických lékařů. „Za posledních deset let jich u mě v ordinaci přibylo asi o pětinu,“ vypočítává Petra Polívková, praktická lékařka z Vlašimi. Většinou se prý jedná o ženy. „Že by někdo přišel řešit váhu, dokud nemá zdravotní komplikace, to je výjimečné,“ vysvětluje liberecká obezitoložka Věra Kavánová.

S tím souhlasí i obezitoložka Petra Vodáková z Adamova. „Pokud ale nezačnou lidé řešit svá trápení s lékařem, obvykle se nevyhnou zbytečným investicím do neúčinných preparátů na hubnutí a dietám s předraženými koktejly,“ říká Vodáková. V Česku utrácejí lidé za diety a přípravky na zhubnutí přibližně sedm miliard korun. 

Komentáře

Hlavní zprávy

GALERIE: TSK letos dokončila rekonstrukci či výstavbu dvanácti mostů a lávek

Zenklova
vydáno 15. prosince 2018  13:15

Technická správa komunikací (TSK) má na území hlavního města na starosti více než sedm set mostů a lávek. Kromě aktuálních diagnostik těch velkých přes...  celý článek

Lev, sova či ježek. Maskota má jen polovina prvoligových týmů

Maskot
vydáno 15. prosince 2018  6:26

V zámoří je celkem běžné, že sportovní týmy mají kromě roztleskávaček své maskoty. Většinou vycházejí z klubového znaku. Často jde o zvířata a nejinak...  celý článek

V kancelářích bez košů? Velké firmy mění zvyky

Recyklační boxy
vydáno 14. prosince 2018  15:04

Asi padesáti pracovníkům pražské centrály ČSOB odebrali minulý měsíc odpadkové koše. Chtějí-li něco vyhodit, musí ujít pár desítek metrů do kuchyňského...  celý článek

Spisovatel z hlavy odvypráví, co, kdy a kam letí. Právě vydal knihu o cestování

Filip Schiller
vydáno 14. prosince 2018  12:49

Na cedulce připevněné na košili, kterou nosí při práci v kavárně na Andělu, má nápis „FILIP – cestovatel :-)“. Za blonďatými kudrnami a úsměvem od ucha k...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám