metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 15 °C

Sobota, 8. května 2021. Den vítězství.

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Reuters

Obézní lidé jsou terčem vtípků a společenské diskriminace

  15:22
Na dnešek připadá Světový den obezity. Na rozdíl od Svátku práce není co slavit.

„Já si obézní ani tak nepřipadám. Okolí mi ale dává dost nahlas najevo, že obézní jsem,“ říká čtenářka deníku Metro Sylvie. Mluví o pozici lidí s jinými proporcemi, než mají hlavně v módních žurnálech představované vyhublé modelky.

Nadváha nebo obezita totiž nejsou jen problém těla, ale hlavně nemoc duše. Obézní lidé často trpí sociální izolací a jsou centrem posměšků a urážek. Například média je častěji prezentují jako směšné a odpudivé ňoumy. „V jedněch dětských lázních pro léčbu obezity jsem se setkala s tím, že děti svolávali pokřikem ‚obezity na oběd‘,“ popisuje zážitek odbornice na hubnutí Iva Málková. Takový přístup podle ní vede spíš k dalšímu prohlubování psychických problémů než k odhodlání s nadváhou úspěšně bojovat.

Podle střízlivých odhadů má minimálně nadváhu už polovina české populace. Navíc neklesá, spíš naopak. Češi jsou dokonce vysoko nad celosvětovým průměrem. Obezita se u nás týká téměř dvou třetin celé dospělé populace nad osmnáct let, a to je o dvacet procent více než činí světový průměr.

Vykrmení Češíci

32 - Přibližně tolik tisíc dětí v České republice trpí monstrózní obezitou. 

25 - Tolik procent českých dětí opouští základní školní docházku s nadváhou. Čtrnáct procent dokonce končí základní školu s obezitou.

„Lidé si svým chováním něco způsobí a pak chtějí od zdravotnického systému, aby je zdarma léčil,“ komentuje problematiku známý kardiochirurg Jan Pirk. Náš přední odborník na srdce dobře ví, že za nemocemi, které on léčí, stojí často vedle kouření právě nadváha. „Kuřáci a obézní lidé by měli víc platit,“ dodává. Zkracují si život a stát podle něho na všechno nemá. Že obézních přibývá, dokládají i zkušenosti praktických lékařů. „Za posledních deset let jich u mě v ordinaci přibylo asi o pětinu,“ vypočítává Petra Polívková, praktická lékařka z Vlašimi. Většinou se prý jedná o ženy. „Že by někdo přišel řešit váhu, dokud nemá zdravotní komplikace, to je výjimečné,“ vysvětluje liberecká obezitoložka Věra Kavánová.

S tím souhlasí i obezitoložka Petra Vodáková z Adamova. „Pokud ale nezačnou lidé řešit svá trápení s lékařem, obvykle se nevyhnou zbytečným investicím do neúčinných preparátů na hubnutí a dietám s předraženými koktejly,“ říká Vodáková. V Česku utrácejí lidé za diety a přípravky na zhubnutí přibližně sedm miliard korun. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Chytrá řešení i přírodní materiál. To jsou netradiční domy v Česku

vydáno 7. května 2021  14:46

Paneláky a řadovky bývají ohrané. Nadšenci vymýšlejí jiný styl bydlení.  celý článek

Trnopuk nebo traven neuspěly, nakonec máme květen od Jungmanna

vydáno 7. května 2021  14:02

Snaha odlišit se od zbytku Evropy? Kdepak, šlo hlavně o projev purismu typického pro národní obrození.  celý článek

První Máj, kina čas! Jak se v Hollywoodu bojuje o nejlepší datum premiéry?

vydáno 7. května 2021  14:00

Víte, co mají společného první komiksoví Avengers s dvojkou Krotitelů duchů či první díl série Hvězdných válek: Epizoda IV – Nová naděje? Všechny tyhle...  celý článek

Speciální filmová rubrika Strážce streamu slaví rok

Strážce streamu
vydáno 7. května 2021  5:04

Před rokem, když nás první vlna pandemie ukovala u obrazovek doma, hádali jsme se, čím oživit web Metro.cz. Proto přišel Strážce streamu, který přináší...  celý článek

Vaše fotky z Prahy