metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 8 °C

Neděle 2. dubna 2023. Svátek má Erika
mobil - ilustrační foto.

Objednali jste si zboží, připravte si peníze. SMS vyděsila seniory

  8:58
Šmejdi? Omyl? Omyl šmejdů? To se nedá stoprocentně říci. Koncem minulého týdne vystrašily stovky českých seniorů textové zprávy, aby si připravili stovky, až tisíce korun pro doručovatele na zaplacení objednaného zboží. I když si vůbec nic neobjednali ani po telefonu, ani přes internet.

Údajně šlo především o kapky do uší, prášky na hubnutí nebo náplasti v cenách od přibližně tisícikoruny do tří tisíc korun. Lidé se proto obraceli také na Českou obchodní inspekci. Podle Ondřeje Tichoty z Evropského spotřebitelského centra při České obchodní inspekci byly „objednávky“ určeny především starším zákazníkům. „Ti mohou být v podobných případech velmi zranitelní a mohli by v případě nepozornosti objednané zboží převzít a zaplatit,“ konstatuje Tichota.

Naštěstí trvalo jen několik hodin a stejným adresátům dorazila do jejich mobilů další, tentokrát omluvná esemeska, že tu předchozí mohou ignorovat a žádná zásilka na jejich adresu nepřijde. Omluva, stejně jako dřívější upozornění na platbu zboží, byla opět nepodepsaná a stejně jako u předešlé zprávy se ani v tomto případě nedal identifikovat odesílatel. „Podle toho, že se jednalo o objednávky stejných, případně podobných výrobků, které si příjemci zpráv v minulosti již zakoupili, jsme zjistili, že původ zprávy byl od polské distribuční firmy Reverse Logistics,“ upřesňuje Tichota z české inspekce. 

Podvodní prodejci se halí do roucha falešných církví

  • Spotřebitel nemá šanci poznat, jestli je upozornění na platbu pravé, nebo falešné.
  • Evropské spotřebitelské centrum v Česku eviduje desítky problematických případů polské firmy Reverse Logistics. Tato společnost už v minulosti nepřijala od českých klientů při skutečných nákupech odstoupení od smlouvy a nevrátila již zaplacené peníze. 
  • České spotřebitelské centrum spolupracuje s obdobným spotřebitelským centrem v Polsku a podle dosavadních údajů se jim společně daří obhájit práva našich spotřebitelů během mimosoudních vyrovnání. 
  • Problémy s nesprávně odeslanými SMS si lidé vyložili jako možný útok takzvaných šmejdů. Jejich tlak hlavně na seniory se u nás neustále mění. Jedním z novějších triků je, že se telefonicky zkontaktují se starším člověkem a vydávají se za zástupce některé z církví, často je církev smyšlená. Pokud se s nimi dotyčný osobně setká, řeknou mu, že ne- jsou z církve, a rovnou nabídnou zbytečné a předražené vybavení domácnosti. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Žhavé sklo, slabé pivo, rychlé čevabčiči a šachoví mistři. Vyrazili jsme na sever

vydáno 2. dubna 2023  5:28

Měl to být takový malý výlet do Lindavy. Zdejší sklárna je totiž vyhlášená. Nakonec se reportáž trošku protáhla. Člověk pak litoval, že se na sever Čech...  celý článek

Úklidové čety vyráží od pondělka do pražských ulic. O Velikonocích se čištění přeruší

vydáno 1. dubna 2023  8:51

Pozor! Stačí v těchto dnech přehlédnout přenosnou červeno-modrou značku ve vaší ulici a už jste jako nepozorný motorista o pár set korun chudší. Technická...  celý článek

Komerční sdělení

S Rentou z nemovitosti se senioři nečekaných výdajů bát nemusí

vydáno 1. dubna 2023

Už 7 let hovoříme se seniory na téma finanční gramotnosti, děláme přednášky a radíme jim, když jsou v úzkých. Pro mnohé z nich je těžké vyjít s důchodem....  celý článek

Spotlight, Zodiac a teď i Bostonský škrtič. Novináři nemusejí být ve filmech jen za idioty

Strážce streamu
vydáno 31. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Poctivá a po všech stránkách sympatická detektivní práce z novinářského prostředí se na plátnech kin či malých obrazovkách už moc neobjevuje. Dívat se na...  celý článek