metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 6 °C

Pátek, 22. února 2019. Svátek má Petr.
mobil - ilustrační foto.
Větší foto
mobil - ilustrační foto.

Objednali jste si zboží, připravte si peníze. SMS vyděsila seniory

28. srpna 2018  8:58 Pavel Hrabica Metro.cz
Šmejdi? Omyl? Omyl šmejdů? To se nedá stoprocentně říci. Koncem minulého týdne vystrašily stovky českých seniorů textové zprávy, aby si připravili stovky, až tisíce korun pro doručovatele na zaplacení objednaného zboží. I když si vůbec nic neobjednali ani po telefonu, ani přes internet.

Údajně šlo především o kapky do uší, prášky na hubnutí nebo náplasti v cenách od přibližně tisícikoruny do tří tisíc korun. Lidé se proto obraceli také na Českou obchodní inspekci. Podle Ondřeje Tichoty z Evropského spotřebitelského centra při České obchodní inspekci byly „objednávky“ určeny především starším zákazníkům. „Ti mohou být v podobných případech velmi zranitelní a mohli by v případě nepozornosti objednané zboží převzít a zaplatit,“ konstatuje Tichota.

Naštěstí trvalo jen několik hodin a stejným adresátům dorazila do jejich mobilů další, tentokrát omluvná esemeska, že tu předchozí mohou ignorovat a žádná zásilka na jejich adresu nepřijde. Omluva, stejně jako dřívější upozornění na platbu zboží, byla opět nepodepsaná a stejně jako u předešlé zprávy se ani v tomto případě nedal identifikovat odesílatel. „Podle toho, že se jednalo o objednávky stejných, případně podobných výrobků, které si příjemci zpráv v minulosti již zakoupili, jsme zjistili, že původ zprávy byl od polské distribuční firmy Reverse Logistics,“ upřesňuje Tichota z české inspekce. 

Podvodní prodejci se halí do roucha falešných církví

  • Spotřebitel nemá šanci poznat, jestli je upozornění na platbu pravé, nebo falešné.
  • Evropské spotřebitelské centrum v Česku eviduje desítky problematických případů polské firmy Reverse Logistics. Tato společnost už v minulosti nepřijala od českých klientů při skutečných nákupech odstoupení od smlouvy a nevrátila již zaplacené peníze. 
  • České spotřebitelské centrum spolupracuje s obdobným spotřebitelským centrem v Polsku a podle dosavadních údajů se jim společně daří obhájit práva našich spotřebitelů během mimosoudních vyrovnání. 
  • Problémy s nesprávně odeslanými SMS si lidé vyložili jako možný útok takzvaných šmejdů. Jejich tlak hlavně na seniory se u nás neustále mění. Jedním z novějších triků je, že se telefonicky zkontaktují se starším člověkem a vydávají se za zástupce některé z církví, často je církev smyšlená. Pokud se s nimi dotyčný osobně setká, řeknou mu, že ne- jsou z církve, a rovnou nabídnou zbytečné a předražené vybavení domácnosti. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Na vlastní kůži. Vyzkoušel jsem si rychlocvičení

Redaktor ve fitku
vydáno 22. února 2019  8:47

Na první pohled se nezdá, že by se tato malá tělocvična v Holešovicích lišila od ostatních. Přece jen se tu ale maká jinak. „Chtěl bych vás pozvat na...  celý článek

Cyklista Tomáš Tvrdík šel na Predátora z hecu, teď patří ke světové špičce

Tomáš Tvrdík při Spartanu
vydáno 21. února 2019  16:57

Táta mi byl i je ve sportu obrovskou oporou a podporoval mě, říká kutnohorský závodník v překážkových soutěžích Tomáš Tvrdík.  celý článek

Povinné zálohy na PET lahve jsou nesmysl, tvrdí evropští mistři třídění odpadu

Ilustrační snímek
vydáno 21. února 2019  15:46

Karlovarské minerální vody, největší středoevropský distributor nealkoholických nápojů, uvažují po vzoru některých evropských zemí o zavedení zpětného...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám