metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 5 °C

Pátek, 28. ledna 2022. Svátek má Otýlie.

Dalších 5 fotografií v galerii
Vila při pohledu ze zahrady. | foto: Muzeum hl. m. Prahy

Objevte neznámou památku, střešovickou vilu architekta Rothmayera

  16:49
Jednu stanici tramvají od slavnější Müllerovi vily se za živým plotem krčí dům architekta Otto Rothmayera. Další ze slavných pražských vil, která se už brzy otevře pro veřejnost.

Mezi prvními návštěvníky neveřejné prohlídky čerstvě opravené Rothmayerovi vily byla i nenápadná starší dáma, která se krok za krokem víc vracela do vzpomínek. "Je dobře, že jsme to prodali právě muzeu, i když jsme měli lukrativnější nabídku od jiného zájemce," podotkne na konec. Miloslava Rothmayerová, snacha slavného architekta, byla se svým manželem poslední obyvatelkou rodinného domu. "Je úžasné kolik tu zůstalo detailů, třeba ty reproduktory," a ukazuje na nenápadné reproduktory na střešní terase, propojené kabely se stařičkým gramofonem v domě. Ty se v domě objevily kvůli jednomu z jeho slavných návštěvníků, fotografovi Josefu Sudkovi, který tu s Ottou Rothmayerem poslouchal desky, které fotografovi posílali přátelé z Ameriky.

Město koupilo vilu v roce 2008

Původní dřevěná kuchyně.

V původním stavu se dochovala i koupelna.

Veřejnosti téměř neznámou vilu si vybudoval pro sebe a svou rodinu hradní architekt Otto Rothmayer v letech 1928–1929. Střídmá podoba vily se omezuje na základní útvary kvádru a válce, který ukrývá točité schodiště. Interiéry vily nebyly rozlehlé, avšak zcela zásadní bylo jejich napojení na verandu a malebnou zahradu, kterou architekt sám navrhl. Její zákoutí inspirovala řadu návštěvníků vily, pozoruhodnou sérii fotografií zátiší zahrady vytvořil právě Josef Sudek.

Město koupilo vilu v roce 2008 a objekt prošel rekonstrukcí za 26 milionů korun. Její správce Muzeum hlavního města Prahy zde příští rok zpřístupní stálou expozici "Otto Rothmayer ‒ Josip Plečnik; žák a jeho učitel", která by díky proslulosti zejména Josipa Plečnika měla být pro návštěvníky přitažlivá. Expozice by měla připomenout osobitý styl hradního architekta Josipa Plečnika a jeho žáka Otto Rothmayera, a ukázat jejich podíl na prvorepublikové přestavbě Pražského hradu. Přestože expozice se otevře až příští roku, do vily se první návštěvníci podívají možní už v létě. "Chcme ve vile uděl co nejdříve den otevřených dveří," plánuje kurátorka vily Maria Szadkowska.

Komentáře

Hlavní zprávy

Film Lucie postrach ulice je fantasy. Chobotnice z II. patra sci-fi

vydáno 28. ledna 2022  5:55

Kolektiv autorů motajících se kolem filmového webu vám udělá pořádek ve světě udatných hrdinů, spanilých princezen a čarodějů.  celý článek

Komerční sdělení

Pod městem leží evropský unikát

vydáno 28. ledna 2022

Cesta za splněním klimatického plánu by měla výjimečnou technologii chránit nikoli likvidovat.  celý článek

Bude ve čtvrti poliklinika, domov důchodců nebo bazén? Tlačte více na developery, žádá petice

vydáno 27. ledna 2022  12:46

Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. Rozjela se příprava výstavby nové čtvrti a už se zvedá kritika.   celý článek

Kvůli nové lávce do Karlína si dávají tramvaje v Holešovicích přednost

vydáno 27. ledna 2022  5:49

Na Bubenském nábřeží zbyla kvůli výstavbě pouze jediná kolej. Pro Pražany je to atrakce.  celý článek

Vaše fotky z Prahy