metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 33 °C

Středa, 24. července 2019. Svátek má Kristýna.
Pin-up styl
Další 2 fotografie v galerii
Pin-up styl | foto: Archiv AMMetro.cz

Obléká holky jako „babičky“ z lechtivých retroobrázků

17. června 2019  5:55 Filip Jaroševský Metro.cz
Anna Masojídková, v módním světě známá spíše pod svou uměleckou přezdívkou Lady AnnaHell, vyrazila před šesti lety s přítelem na dva měsíce do Ameriky projet slavnou Route 66. Zde se při procházkách po hollywoodských bulvárech poprvé setkala s takzvaným pin-up stylem oblékání, kterému v následujících letech zcela propadla. O dva roky později se rozhodla oddat se tomuto retro stylu, inspirovaným módou padesátých let. Zahodila kancelářský kostýmek, koupila šicí stroj a od té doby úspěšně šije a prodává vlastní značkové šaty. „V ulicích Prahy je k vidění čím dál tím více žen v šatech nebo výrazných vzorech. Mám také radost z toho, kolik lidí se spíše přiklání k takzvané slow fashion a celkově se více zajímají o to, kdo jejich oblečení šil,“ říká pro deník Metro Lady AnnaHell, jejíž výtvory budou k vidění už tento čtvrtek na Náplavce.

Pestré kombinace, puntíky, kostky a květinové vzory. Tak se dá asi popsat pin-up styl. Kde má své kořeny?
Termín pin-up pochází z anglického pinned up, tedy přišpendlit/připíchnout. Původně označoval obrázky žen s lechtivým podtextem. Byly to takové ty plakáty, které muži schovávali ve svých garážích a přišpendlovali na nástěnku. To až magazín Esquire nebo Playboy tyto ilustrace tolik proslavil a s tím i známé kresby Alberto Vargase nebo Gila Elvgrena nebo George Pettyho. V současnosti pod tímto termínem najdeme hlavně styl oblékání, který vychází z 50.let, takže třeba puntíkaté sukýnky se spodničkou. Takový styl prostě sluší každé ženě v každé věkové kategorii.

Jak obvykle probíhají vaše fashion show, kde své kousky prezentujete?
Pin-up styl je velmi hravý, proto se vždy snažíme vymyslet nějaký příběh, zápletku a jen tak mimoděk u toho ukázat i šaty. Na akci Rock´n´roll on the Water, jenž pořádá Prima Cool jsme si připravily show, která nese název The Pinned-up Girls (tedy Holky z plakátu) a odkazuje právě na známé ilustrátory tohoto stylu, takže by se dalo říct, že bude i trošku naučná. Také to bude premiéra několika nových střihů, například playsuitů, tolik oblíbených v Americe v 50. letech.

Fotogalerie

Jaká byla a je vaše cesta k vlastní značce šatů?
Původně jsem vystudovaná politoložka, ale po praxi v parlamentu vzaly všechny mé ideály a sny za své, a tak jsme s přítelem odjeli cestovat po západním pobřeží USA, půjčili jsme si mustanga a projeli tu část Route 66, která je tolik spojována se slavnými 50. léty. Na takovou cestu prostě nemůžete jet v džínách, takže jsem se tam důkladně zásobila šaty i spodničkami a byla to láska na první pohled. Navíc v Čechách je tato subkultura, kde se ženy v pin-up stylu oblékají, docela rozšířená.

Rock’n’roll na Náplavce

  • Na Cargo Gallery na Náplavce ve čtvrtek zazní hudba. Hrát budou kapely Twisted Rod, The Rocket Dogz a Queens of Everything.
  • Bude tu fashion show Lady AnnaHell a exhibice Hard Breaking Dolls. Akci pořádá Prima COOL a Cargo Gallery.

Na Smíchově máte svůj obchůdek. Najde se v něm i něco pro muže?
Jde spíše o showroom, kde mám i prostor na schůzky a zkoušky šatů s paní krejčovou. V současné době je svatební sezóna v plném proudu, takže nás nejvíce zaměstnávají nevěsty. Pro muže mám spíše drobnosti jako motýlky nebo kšandy, ale ty za ně vždy objednávají jejich ženy.

Máte mimo módu další aktivity, kterým jste takto podlehla?
Poslední rok a půl veškerý můj volný čas zaplňuje má druhá vášeň - burleska. Jde o literárně-dramatický nebo hudebně-dramatický žánr zobrazující komické a fraškovité příběhy se záměrem něco zlehčit nebo někoho zesměšnit. S kamarádkami (a kamarádem) jsme si také založili Kabaret Punklesque, se kterým máme každý měsíc pravidelné show. Baví mě dělat vtipná čísla, ať už pin-up nebo s politickým podtextem. Dále dělám pin-up workshopy s přednáškou a proměnami a také chystám pin-up pikniky a nové přehlídky.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zahrajte si ve fantasy seriálu, zvou filmaři do Stodůlek

Pavel Nový si čte scénář.
vydáno 24. července 2019  8:26

Chcete se stát součástí natáčení a máte doma oblečení připomínající středověký kostým? Dorazte v neděli dopoledne do skanzenu Řepora ve Stodůlkách a...  celý článek

RECENZE: Dobrou noc, Andy. Ani Chucky restartu hororové série neutekl

Vraždící panenka Chucky používá díky novým filmovým technologiím mnohem...
vydáno 24. července 2019  7:04

Panenka vraždí od čtvrtka i v českých kinech. Je technologická hračka strašidelnější než vtělený psychopat?  celý článek

Extrémní horka i přívalové deště trápí metropoli. Co by podle architektky pomohlo?

Jana Mastíková
vydáno 24. července 2019  6:15

Tropické teploty mohou být ve městech snesitelnější, pokud je více stínu než rozžhavených ploch. „Výborně se s vysokými teplotami vypořádávají Španělé....  celý článek

Od telefonování za jízdy Čechy nic neodradí. Mají triky i pomůcky, jak ošálit policii

Držák mobilu
vydáno 23. července 2019  15:15

Řidič má za volantem skloněnou hlavu a sleduje klín. Nekontroluje však rozkrok. Má v něm položený mobilní telefon. Buď s někým hovoří přes hlasitý...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám