metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 4 °C

Úterý 29. listopadu 2022. Svátek má Zina
Polibek na Petříně | foto: ČTK

Oblíbený vrch Petřín se stane do konce října přírodní památkou

  14:05
Pražský vrch Petřín se stane přírodní památkou. Na svém dnešním jednání o tom rozhodli radní hlavního města. "Ochrana Petřína by měla začít platit do konce října a pomůže lépe chránit zdejší zeleň," řekla mluvčí magistrátu Tereza Králová.

Na Petříně bude zakázáno umísťovat a povolovat zde stavby a zařízení, provádět změny staveb a terénní úpravy, záměrně rozšiřovat geograficky nepůvodní druhy živočichů a rostlin, včetně výsadeb geograficky nepůvodních druhů stromů a jezdit na kole a na koni mimo cesty, což budou mít povoleno pouze strážníci městské policie.

"Předmětem ochrany je převážně vrcholový úsek Petřína s výchozy svrchnokřídových pískovců a opuk, s lesními porosty (zakrslé doubravy, habrové doubravy) a s význačnými druhy lesních živočichů a rostlin. Zvláštní zřetel je brán na ochranu populace roháče obecného a jeho biotopy," píše se v materiálu, který schválili radní. Přírodní památka bude mít i své ochranné pásmo. To se vyhlašuje na zastavěných parcelách uvnitř přírodní památky a bude sloužit jako ochrana před potencionálními rušivými vlivy.

"Přírodní památka Petřín navazuje na ochranu, která byla v místě horní části Petřína zajišťována již od roku 1988, jako chráněný přírodní výtvor Petřínské skalky (později přírodní památka)," píše se v dokumentu.

Nejznámější pražský kopec

  • Petřín je 327 metrů vysoký vrch v centru Prahy.
  • V minulosti nesl hned několik jmen: Petřín, Hora, Kopec nebo Vrch svatého Vavřince.
  • Na jeho vrcholu je Petřínská rozhledna, bludiště a kaple svatého Vavřince.
  • Podél cesty z vrcholu směrem k Vlašské ulici je křížová cesta.
  • Je zde i takzvaná Hladová zeď, kterou nechal postavit Karel IV., a pomník Karla Hynka Máchy, u kterého se 1. května scházejí milenci.
  • Z Újezdu na vrchol jezdí pozemní lanovka.

Komentáře

Hlavní zprávy

Žádné smutné stromky u popelnic. Vánoční jedle v květináči rychle mizí

vydáno 29. listopadu 2022  6:00,  aktualizováno  8:03

Už pošesté si lze od správců lesů pořídit vánoční stromek, který má budoucnost. Má to ale pár háčků.  celý článek

Šli jsme víc směrem k písničce, říká v rozhovoru pro deník Metro hudebník Lipo

vydáno 28. listopadu 2022  17:02

V pátek vyšlo čtvrté studiové album Jonáše Červinky. Umělec známý jako Lipo na desce Příběhy změnil několik věcí. Neobrací se už k hiphopové scéně,...  celý článek

Občas se objeví dílo, které ještě nemáme, říká v rozhovoru pro deník Metro vnuk Josefa Lady

vydáno 28. listopadu 2022  11:15

Zasněžené kopce, vesničky a děti v beranicích. To jsou typicky ladovské Vánoce, které letos můžete zažít i v pražském Centru Černý Most – celá výzdoba se...  celý článek

Pražané stárnou. Pomoct má i nové centrum sociálních a zdravotních služeb na Vinohradech

vydáno 28. listopadu 2022  4:50

Na území hlavního města nastálo žije více než tři sta tisíc důchodců, tedy podle statistik asi čtvrtina populace. Center pro seniory se však v Praze...  celý článek