metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 7 °C

Středa, 14. dubna 2021. Svátek má Vincenc.

Větší foto
Piktogramy | foto: Praha 14Metro.cz

Obrázky zachraňují závisláky také u Rajské zahrady

  18:40
Účinný prostředek na ochranu nepozorných chodců, či zbytečně pomalovaný chodník? Dva protichůdné názory nejčastěji zaznívají v souvislosti s takzvanými piktogramy.

Piktogramy se před pár dny objevily u přechodů pro chodce v Praze 14, a to konkrétně před stanicí metra Rajská zahrada a u tramvajového obratiště na Lehovci.

„S nepozorností chodců souvisejí dnešní technické vymoženosti. Člověk se kouká do telefonu místo toho, aby se rozhlédl kolem sebe, než vstoupí do vozovky. Když má navíc na uších sluchátka, blížící se auto nemá šanci ani slyšet. Přeškrtnuté symboly mobilního telefonu a sluchátek mají pomoci,“ říká místostarosta Prahy 14 Petr Hukal. Ohlasy na symboly na chodníku jsou podle něj různorodé. „Někdo říká, že to nepomůže. Kdo prý kouká jen do mobilu, piktogramu si nevšimne. Jiní kritizují nevkusně pomalovaný chodník. A pak jsou tu ti, kteří piktogramy označují jako dobrý nápad. Pokud převládnou kladné reakce, plánujeme označit i další přechody na území městské části,“ dodává pro deník Metro Hukal.

Mezi přechody favority, které chce radnice Prahy 14 dovybavit obrázky přeškrtnutých mobilů a sluchátek, bude s největší pravděpodobností patřit ten u zastávky Sídliště Hloubětín. Další místa jsou zatím podle Hukala v jednání.

Kreslením výstražných symbolů na své ulice v minulosti proslula také radnice Prahy 3. Jednoduchý nastříkaný obrázek psího exkrementu měl apelovat na pejskaře, aby po svých mazlíčcích nezapomněli uklízet.

V posledních dnech jsou v Praze 3 velkým tématem i obrázky na silnicích. Místní už je překřtili na takzvané bermudsko-žižkovské obdélníky. „Na facebookové skupině Žižkováků se čile debatuje, co má znamenat rámeček, který se objevil v několika tamních ulicích. Padá několik nápadů, spekulací a nepodložených zpráv. Ve skutečnosti to po dokončení této vodorovné dopravní značky bude značení, které má řidiče upozorňovat na skutečnost, že jsou v zóně Tempo 30, tedy v zóně s omezením nejvyšší dovolené rychlosti,“ informuje web Prahazdarma.cz. Dopravní značka vytvořená na vozovce bude mít informativní charakter. Obdélníkový rám má brzy vyfasovat ještě vnitřní vysvětlující část. 

Komentáře

Hlavní zprávy

A to víte, že...? Zábavné statistiky mizí z metra. Jsou považovány za reklamní smog

vydáno 14. dubna 2021  6:19

Technické údaje a statistiky z provozu MHD se objevily v rámečcích ve vagonech již v roce 2014. Nyní ustupují.  celý článek

Nabídl se nám i odborník na opravu slunečních hodin, říkají noví majitelé usedlosti Cibulka

vydáno 13. dubna 2021  18:52

S opravou areálu rádi pomůžeme, slibují lidé na sociálních sítích i v anketě. Objekt má být zrekonstruovaný do roku 2026.   celý článek

Nejen Cibulka. Deník Metro připomíná další známé squaty a jejich ne vždy růžové konce

vydáno 13. dubna 2021  17:07

Říká se jim různě – autonomní, kulturní či sociální centra nebo prostě jen hanlivě squaty. Tyhle zdánlivě veřejné a zároveň opuštěné budovy mají jedno...  celý článek

Aranžérie přináší květiny na sto způsobů

vydáno 13. dubna 2021  15:05

Květinová dílna Aranžérie se nachází v Praze 4. Zároveň jde také o sociální podnik.   celý článek

Vaše fotky z Prahy