metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 21 °C

Středa, 4. srpna 2021. Svátek má Dominik.

Větší foto
Piktogramy | foto: Praha 14Metro.cz

Obrázky zachraňují závisláky také u Rajské zahrady

  18:40
Účinný prostředek na ochranu nepozorných chodců, či zbytečně pomalovaný chodník? Dva protichůdné názory nejčastěji zaznívají v souvislosti s takzvanými piktogramy.

Piktogramy se před pár dny objevily u přechodů pro chodce v Praze 14, a to konkrétně před stanicí metra Rajská zahrada a u tramvajového obratiště na Lehovci.

„S nepozorností chodců souvisejí dnešní technické vymoženosti. Člověk se kouká do telefonu místo toho, aby se rozhlédl kolem sebe, než vstoupí do vozovky. Když má navíc na uších sluchátka, blížící se auto nemá šanci ani slyšet. Přeškrtnuté symboly mobilního telefonu a sluchátek mají pomoci,“ říká místostarosta Prahy 14 Petr Hukal. Ohlasy na symboly na chodníku jsou podle něj různorodé. „Někdo říká, že to nepomůže. Kdo prý kouká jen do mobilu, piktogramu si nevšimne. Jiní kritizují nevkusně pomalovaný chodník. A pak jsou tu ti, kteří piktogramy označují jako dobrý nápad. Pokud převládnou kladné reakce, plánujeme označit i další přechody na území městské části,“ dodává pro deník Metro Hukal.

Mezi přechody favority, které chce radnice Prahy 14 dovybavit obrázky přeškrtnutých mobilů a sluchátek, bude s největší pravděpodobností patřit ten u zastávky Sídliště Hloubětín. Další místa jsou zatím podle Hukala v jednání.

Kreslením výstražných symbolů na své ulice v minulosti proslula také radnice Prahy 3. Jednoduchý nastříkaný obrázek psího exkrementu měl apelovat na pejskaře, aby po svých mazlíčcích nezapomněli uklízet.

V posledních dnech jsou v Praze 3 velkým tématem i obrázky na silnicích. Místní už je překřtili na takzvané bermudsko-žižkovské obdélníky. „Na facebookové skupině Žižkováků se čile debatuje, co má znamenat rámeček, který se objevil v několika tamních ulicích. Padá několik nápadů, spekulací a nepodložených zpráv. Ve skutečnosti to po dokončení této vodorovné dopravní značky bude značení, které má řidiče upozorňovat na skutečnost, že jsou v zóně Tempo 30, tedy v zóně s omezením nejvyšší dovolené rychlosti,“ informuje web Prahazdarma.cz. Dopravní značka vytvořená na vozovce bude mít informativní charakter. Obdélníkový rám má brzy vyfasovat ještě vnitřní vysvětlující část. 

Komentáře

Hlavní zprávy

V životě potřebuje pomocnou ruku. Psaní jde však milovníkovi cestování samo

vydáno 4. srpna 2021  6:00,  aktualizováno  15:53

Cestovatel Filip Schiller má své tempo, a využívá proto odborné poradce. Jeho knihy jsou „limitované edice“.  celý článek

Sběratelé autíček se při výběru modelů předhánějí v klikání

vydáno 4. srpna 2021  12:18

Dá se říci, že nadšenci pro modely z Nového Hrádku kupují výjimečně (a svým způsobem) i zajíce v pytli. Objednali si v klubovém členství vozy, které zatím...  celý článek

Virus mění myšlení lidí. Pandemie ukázala zranitelné místo v systému

vydáno 3. srpna 2021  15:36

Čím větší továrna, tím menší sklady, nebo raději vůbec žádné. Díly i suroviny dorazí do fabriky v přesně naplánovaný čas a jdou z kamionu okamžitě na pás.   celý článek

Vyzkoušela si ženskost na třicet způsobů, vzniklé fotografie ukazuje na výstavě

vydáno 3. srpna 2021  11:53

V kavárně a galerii Art-n-Coffee v centru Prahy proběhla v půlce července vernisáž výstavy 30 Shades of Women. Herečka Helena Urban, která za projektem...  celý článek

Vaše fotky z Prahy