metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 0 °C

Pondělí, 6. prosince 2021. Svátek má Mikuláš.
Demonstrace proti vybydlování domů a na podporu squattingu. | foto: ČTK

Obsaď a žij! Squatteři demonstrovali za využívání opuštěných budov

  19:11
Centrem Prahy prošel dnes odpoledne dvousethlavý průvod příznivců squattingu. Cílem hlučného karnevalového happeningu bylo poukázat na problém opuštěných budov v hlavním městě a demonstrovat za podporu jejich využívání. Akce, na kterou dohlížely desítky policistů, se obešla bez konfliktů.

Squatteři a jejich sympatizanti se sešli před domem na Pohořelci, který loni v srpnu obsadili, aby upozornili na jeho osud. Kolemjdoucím, které zajímal důvod jejich shromáždění, i dnes vysvětlovali, že zchátralá budova patří miliardáři Radovanu Vítkovi a má v ní sídlo více než stovka firem.

Squatteři půjdou k soudu

Setkání svolala squatterská iniciativa Obsaď a žij. "Mimo jiné chceme upozornit na zvýšené represe vůči squatterům a s nimi související soudní tahanice," řekl na místě jeden z pořadatelů happeningu, který se představil přezdívkou Ivošek. Připomněl, že 10. dubna se uskuteční soud s aktivisty obviněnými v souvislosti se squatem v Neklanově ulici. O týden později se má konat přestupkové řízení se squattery zadrženými právě v domě na Pohořelci.

Z Pohořelce se průvod squatterů vydal přes Nerudovu ulici, Malostranské náměstí a Malostranskou na náměstí Jana Palacha. V zástupu plném mladých lidí byly i maminky s malými dětmi. Účastníky akce také doprovázelo velké množství psů. V čele průvodu kráčeli bubeníci ve škraboškách, část demonstrantů pískala na píšťalky. Další protestující nesli domečky vyrobené z kartonů nebo transparenty "Opuštěné domy? My víme, co s nimi" či "Každý má právo na svůj domeček".

Domy a nájemníci bohaté spekulanty nezajímají

Přihlížejícím zájemcům, které přilákal hluk, rozdávali účastníci akce letáky o squattingu. "Squat není zločin, je to způsob, jak dát najevo, že bohatí spekulanti si s městem zkrátka nemohou dělat, cokoli se jim jako soukromým vlastníkům chce," stálo v letácích kromě jiného.

Iniciativa Obsaď a žij kritizuje, že spekulanti s nemovitostmi mají často sídla v daňových rájích, zbavují se běžných nájemníků a nechávají své prázdné domy dlouhodobě chátrat, aby je nakonec zbourali nebo přestavěli na luxusní hotely či kanceláře. Akce byla předem nahlášena, policie s ní proto počítala. Kvůli průvodu musela hned na několika místech odklánět dopravu. Řidiče v metropoli tak po uzavírkách kvůli dnešnímu půlmaratonu potkaly i další komplikace.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z nových surovin nebudeme určitě stavět donekonečna

vydáno 6. prosince 2021  19:00

Kolik domků nebo obydlí vzniklo v dobách nouze z takzvaných bouraček? Využít staré cihly nebo trámy bylo samozřejmostí i nezbytností.  celý článek

Vážíte přes sto kilo? Radši si na lávku vezměte metr

vydáno 6. prosince 2021  5:42

Lávka vedoucí přes smíchovské koleje směrem do Radlic rezne. TSK Pražany před nebezpečím propadnutí varuje novou značkou.  celý článek

Za covidu se Češi do odvykání od cigaret příliš nehrnou, říká odbornice na odvykání

vydáno 5. prosince 2021  6:30

„Léčili jsme už i devítiletou dívenku,“ říká Eva Králíková, jedna z předních odbornic na odvykání kouření. Jestli na něčem trvá, tak na tom, aby se ani po...  celý článek

Ten sexuální predátor vypálil obří díru do celé generace dětí, říká mladá spisovatelka

vydáno 4. prosince 2021  16:00

Chodila do školy teprve krátce a už se setkala se sexuálním predátorem. V divadelním kroužku. Třicetiletá autorka Hana D. Lehečková si počkala, až ji to...  celý článek

Vaše fotky z Prahy