metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 9 °C

Sobota 26. listopadu 2022. Svátek má Artur
6. Škoda 15T ForCity | foto: Škoda Transportation

Obyvatelé Prahy 6 nesouhlasí s prodloužením tramvají na Dědinu

  13:17
Prodloužení tramvajové tratě na sídliště Dědina ze zastávky Divoká Šárka se nelíbí lidem na Praze 6. ČTK to zjistila ze závěrů posuzování plánu v rámci řízení EIA, který hodnotí vliv stavby na životní prostředí a zdraví lidí. Lidem vadí nové křižovatky a úbytek parkovacích míst. Podle závěru EIA nemá provoz tramvají vliv na čistotu ovzduší, bude ale zdrojem hluku.

Stavbu plánuje magistrát. Prodloužená tramvajová trať má vést od smyčky Divoká Šárka krátce ulicí Evropská, dále ulicí Vlastina, podél ulice Drnovská a ukončena má být obratištěm u křižovatky ulic Drnovská - Dědinská. "Nesouhlas se záměrem či přímý požadavek posuzovat záměr podle zákona je obsažen ve všech vyjádřeních veřejnosti," píše se v dokumentu.

Přibude křižovatek i hluku

Podle obyvatel představuje návrh necitlivý zásah do okolí ulic U Silnice, Navigátorů a Pod Cihelnou. Záměru vytýkají, že ubudou parkovací místa. Problematické je podle lidí i zaslepení ulice Vlastina pro osobní automobily a vznik dvou nových světelných křižovatek v ulici nebo výstavba propojení od křižovatky ulic Navigátorů a Letecká směrem na Evropskou.

Výhrady k projektu mají i úředníci, kteří jej posuzovali v rámci EIA. "Vlastní provoz tramvajové trati nepředstavuje žádný zdroj znečištění ovzduší, záměr však bude zdrojem hluku," píše se v materiálu. Kromě stavby trati se změní dopravní režim v oblasti a samotná výstavba ovlivní kvalitu ovzduší a způsobí hluk. "Příslušný úřad proto považuje za nezbytné podrobně zhodnotit vlivy na ovzduší, akustickou situaci a z toho vyplývající vlivy na veřejné zdraví. Patřičnou pozornost je třeba taktéž věnovat vibracím," píší úředníci magistrátního odboru životního prostředí, kteří materiál vypracovali.

Nová trať má měřit 2,1 kilometru

Součástí stavby nové trati je rekonstrukce té nynější na Evropské mezi smyčkou Divoká Šárka a samotnou stavbou. Novostavba tramvajové trati má měřit 2,1 kilometru, délka rekonstruovaného úseku je 270 metrů. Trať má mít pět párů nových bezbariérových zastávek. Pracovní názvy zastávek jsou Divoká Šárka, Vlastina, Sídliště Na Dědině, Ciolkovského a Dědinská. Trať by měla být dokončená a zprovozněná v srpnu 2016. V návaznosti na rozšíření tramvajové dopravy bude redukována doprava autobusy. Cena nové trati v dokumentu není uvedena.

Komentáře

Hlavní zprávy

Znáte tato módní pravidla? Bílá končí v září, svetr se sobem noste po adventu

vydáno 26. listopadu 2022  15:11

Přestože jsou současné módní trendy velmi všestranné, někteří lidé se stále drží přežitých dogmat a pravidel.  celý článek

Ponožky pod stromečkem? Ty upletené přímo od babiček zahřejí nohy i duši

vydáno 26. listopadu 2022  8:22

Zkušené pletařky řemeslo nejen naučí, ale také poradí, jak štupovat.  celý článek

V rámci FIFA kvetla korupce. Každý to ví, ale detaily z dokumentu jsou pro mnohé šokující

Strážce streamu
vydáno 25. listopadu 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Netflix opět dokázala, že umí ve svých dokumentárních sériích rozpitvávat i závažnější témata. Tentokrát těsně před začátkem...  celý článek

Advent je za dveřmi. Do ulic Prahy zítra vyrazí vánoční nazdobená flotila

vydáno 25. listopadu 2022  7:36

Jako blesk z čistého nebe se v minulých dnech objevila zpráva o konci mazací tramvaje. Důvodem je údajně „podstav řidičů tramvají na běžných linkách“....  celý článek