metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa 18. května 2022. Svátek má Nataša
Pomoc uprchlíkům ze strany veřejnosti se časem snižuje | foto: Vraťme dětem úsměv

Ochota pomáhat ukrajinským uprchlíkům slábne. Chybí například trvanlivé jídlo

  15:45
Komu pomoci, se lidé rozhodují pod tlakem emocí. Ty Čechy opouštějí.

Centrum pomoci pro uprchlíky z Ukrajiny na Václavském náměstí v Praze se potýká s nedostatkem trvanlivých potravin, hygienických potřeb i personální kapacity. Uvedla to pro server Forbes.cz spoluzakladatelka centra Viktorija Matorina. „U jídla máme problémy, že potraviny bývají často těsně před koncem spotřeby. My si vážíme všeho, ale to nemůžeme lidem dát, máme za ně zodpovědnost,“ dodává.

Právě trvanlivé potraviny patří k nedostatkovému zboží. Potřebují je nejen v Praze, ale také ve zlínském sběrném místě Českého červeného kříže (ČČK). „Potravin je málo a lidí hodně. Musíme to rozdělovat, aby se dostalo na všechny,“ okomentovala pro server iDNEs.cz situaci ředitelka oblastního spolku ČČK Michaela Stýblová. „Moc by nám pomohlo, kdyby nám lidé nějaké potraviny přinesli. Hodí se i hygienické prostředky, příbory, prkýnka, peřiny, povlečení, ručníky a další věci,“ pokračuje Stýblová.

Pomoc ovlivňují emoce
Ochota Čechů zapojit se do pomoci druhým postupně slábne. „Čím delší doba od začátku války uplynula, tím je podpora veřejnosti menší,“ popisuje chování veřejnosti zakladatel crowdfundingové platformy Donio David Procházka. „Nejdřív se v Čechách a na Slovensku rozjela obrovská vlna solidarity. V prvních dvou týdnech lidé darovali přes padesát milionů korun na nákup humanitárních potřeb,“ popisuje pro Metro Procházka. Nadšení však dlouho nevydrželo, podle Procházky se jedná o tradiční jev nejen českého dárcovství, při kterém se lidé rozhodují pod nátlakem emocí, když vidí, že někdo potřebuje urgentní pomoc. „Už koncem března jsme zaznamenali pokles v dárcovské aktivitě u sbírek s ukrajinskou tematikou. Stejné chování jsme viděli i u covidu a tornáda na jižní Moravě,“ doplňuje.

Dětem vrací úsměv na tvář
Přes klesající zájem přispět lidem v nouzi se najdou tací, kteří dále pomáhají. Nedaleko nově zřízeného pražského asistenčního centra pomoci ve Vysočanech sídlí spolek Vraťme dětem úsměv. Dobrovolníci se snaží ukrajinským dětem zpříjemnit čekání ve frontách před krajskými centry a pomocí výtvarných potřeb je na chvíli zabavit. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Z buspruhu do buspruhu. Na Strakonické se řidiči chápou

vydáno 18. května 2022  4:25

U Branického mostu není nouze o kuriózní dopravní situace. Podobné lze zažít u krematoria.  celý článek

Takhle bude vypadat Vltavská filharmonie. Vznikne díky Dánům

vydáno 17. května 2022  19:33

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie, je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem...  celý článek

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

vydáno 17. května 2022  5:42

Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.  celý článek

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek