metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 26 °C

Sobota, 12. června 2021. Svátek má Antonie.

Ochrana rostlin před houbovými chorobami

  19:08
Postřiky na houbová onemocnění rostlin

Na jaře nejčastěji pořizujeme univerzální přípravky proti plevelům, které se postarají o schůdné cestičky mezi záhonky i dobře vypadající dlažbu na dvorku. Ovšem stejně spolehlivě by do našeho repertoáru zahradní chemie měly patřit i postřiky proti houbovým chorobám. Je totiž nutné je aplikovat včas, jinak ztrácejí na účinnosti. Zde je na místě varovat také před použitím již prošlých výrobků, které mohou být nebezpečné pro vaše rostliny i životní prostředí.

Čistota jako prevence před plísní

Do preventivních opatření patří samozřejmě také postřiky, které používáme proti houbovým chorobám zejména u rostlin, které jsou k tomuto onemocnění náchylné. Někdy je zdrojem plísně i zahradní nářadí, proto je velmi důležité jeho správná očista. Dbejte také o čistotu prostorů ke skladování nářadí, jako je například váš zahradní domek. I zde by mělo být prostředí co možná nejčistší.

Čistota na zahradě

Spadané listí, neshrabaná posečená tráva nebo neudržovaná zahrada mohou být domovem mnohých nechtěných škůdců – a také plísňových a houbových onemocnění. Některá houbová onemocnění mohou v neodklizených zbytcích rostlinné hmoty dokonce přezimovat – takže s problémem s houbovým onemocněním se budete potýkat i napřesrok. Vyplatí se nebýt líní a spadané listy stromů odstranit co nejdříve.

Pravidelné prořezávání

Všichni víme, že plíseň a houby si nejvíce libují v teplém a vlhkém prostředí. Toto prostředí může vznikat v hustém listoví stromů, keřů i rostlin. Proto je namístě jejich pravidelné prořezávání. Díky příliš hustému porostu nedochází jen ke vzniku houbových onemocnění, ale také k dalším problémům. Typicky může docházet k neprostupnosti světla, takže vaše úroda (například z ovocných stromů) bude mnohem menší.

Správné množství zálivky

Své rostliny zalévejte jen střídmě. Většina z nich je uzpůsobena lépe snést krátkodobé sucho, než přelití. Právě příliš velké množství vody přispívá k houbovým chorobám, zaměřujícím se na bázi nebo kořenový systém rostliny. Velmi důležitá je tato rada v chladnějších dnech (u pokojových rostlin pak během celé zimy). Nízké teploty totiž využití vody zpomalují a ta se drží v zemině a podporuje rozvoj plísní a hub.

Padlí – nejznámější houbové onemocnění

Abychom si udělali představu o tom, jak jsou houbová onemocnění nepříjemná, za všechny jmenujme asi nejznámější ze všech houbových onemocnění rostlin: padlí. Mnohému zahradníkovi naskočí husí kůže na zádech, jenom o této nemoci uslyší. Typické pro tuto chorobu jsou bílé práškovité skvrny na listech i stoncích. Napadené části se vyplatí likvidovat co nejdříve poté, co je objevíte.

Domácí přípravky proti plísním

Kvalitní přípravky proti houbovým chorobám jsou dnes dostupné v každém zahrádkářství. Působí jako prevence i k odstranění již existujícím nemocem. Jejich použití je velmi snadné. K dispozici jsou také bio přípravky. Nejprve ale můžete zvolit některé z domácích produktů, které si vyrobíte sami. Česnek, který má antibakteriální a antivirové vlastnosti, si dobře poradí také s plísní a houbami. Stačí, když asi 75 gramů drceného česneku zalijte 10 litry vody. Na druhý den zředíme vodou a používáme jako postřik. Mezi další „babské triky“ patří odvar z přesliček.

Hlavní zprávy

STRÁŽCE STREAMU: Princezna v časové smyčce a mlsoun s parožím. Dejte si fantasy maraton

Strážce streamu
vydáno 11. června 2021  14:00

Na Netflixu se před pár dny objevily dva fantasy kousky, které stojí za vaši pozornost. Tím prvním je postapokalyptická dobrodružná minisérie Sweet Tooth:...  celý článek

Setkání herců ze seriálu Přátelé. Ross chtěl Rachel i mimo plac

vydáno 11. června 2021  6:51

Přehled nejzásadnějších odhalení, jež nabídnul nový speciální díl sitcomu Přátelé, přináší deník Metro. Koncem minulého měsíce se sešla oblíbená parta z...  celý článek

Koleje protáhnou o dvě zastávky blíž Slivenci. Nová trať bude mít kilometr

vydáno 11. června 2021  6:21

Kaskády a Holyně. Na těchto dvou nových tramvajových zastávkách za Sídlištěm Barrandov mají zhruba za deset měsíců vystupovat cestující. Dopravní podnik...  celý článek

Šanci mají i ti, kteří stolní tenis hráli jen čítankou přes lavici, zve ke hře organizátor HuráLigy

vydáno 10. června 2021  18:58

Ondřej Krejčí a Břetislav Krček si před lety dali docela ambiciózní cíl. Chtěli napříč republikou propojit amatérské sportovce. Vznikla tak HuráLiga....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám