metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 6 °C

Neděle 27. listopadu 2022. Svátek má Xenie
Škeble | foto: ČTK

Ochránci budou zachraňovat škeble z Vltavy. Prosí lidi o pomoc

  16:52
Ochranáři budou od pondělí zachraňovat škeble, které ohrozí pokles vody ve Vltavě v Praze. Kvůli opravě Trojského jezu se na suchu octnou desítky tisíc vodních mlžů, Český svaz ochránců přírody proto požádal lidi, aby s jejich návratem do vody pomohli. Uvedl to David Zítek z ČSOP.

Voda bude ve Vltavě klesat od pondělí, hladina se má snížit až o 2,5 metru. "Desítky tisíc škeblí se ocitnou na suchu. Povodí Vltavy proto požádalo Český svaz ochránců přírody o pomoc s jejich záchranou," uvedl Zítek. Během nejvýše 48 hodin bude nutné dopravit zpět do vody několik desítek tisíc škeblí říčních v úseku Vltavy mezi Trojou a Štvanicí. "ČSOP nabízí veřejnosti, aby se této rozsáhlé záchranné akce zúčastnila," dodal. Dobrovolníci by měli přijít vybaveni holínkami a kbelíky. "Každý, kdo může v pondělí či úterý pomoci, nechť už nyní kontaktuje pohotovostní telefon Pražské zvířecí záchranky 774 155 185," poznamenal Zítek.

Vodní mlže museli ochranáři zachraňovat několikrát při poklesu hladiny i v minulosti. Ochránci přírody zasahovali například v letech 2007 a 2009, kdy hladina Vltavy klesla kvůli údržbě nábřeží, plavebních komor a jezu. Výskyt škeble říční v pražském úseku Vltavy je podle odborníků na životní prostředí dobrou zprávou. Tito mlži jsou totiž velice citliví na čistotu vody.

Komentáře

Hlavní zprávy

Najdou se veselé espézetky i u pražských dopravců? Rebel je zatím pouze jeden

vydáno 27. listopadu 2022  10:12

Hanlivé texty na registrační značky autobusů nepatří. I přesto by se tam mohly zcela legálně objevovat.  celý článek

Neúspornost. Správce lamp nakoupí elektřinu raději sám, bude ji i vyrábět

vydáno 27. listopadu 2022  7:58

Lampy se sodíkovými výbojkami či LED zdroji společně po celé metropoli spotřebují zhruba padesát čtyři gigawattů ročně.  celý článek

Znáte tato módní pravidla? Bílá končí v září, svetr se sobem noste po adventu

vydáno 26. listopadu 2022  15:11

Přestože jsou současné módní trendy velmi všestranné, někteří lidé se stále drží přežitých dogmat a pravidel.  celý článek

Ponožky pod stromečkem? Ty upletené přímo od babiček zahřejí nohy i duši

vydáno 26. listopadu 2022  8:22

Zkušené pletařky řemeslo nejen naučí, ale také poradí, jak štupovat.  celý článek