metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 9 °C

Středa, 20. února 2019. Svátek má Oldřich.
Vyšetření cukrovky připomíná návštěvu očního lékaře.
Větší foto
Vyšetření cukrovky připomíná návštěvu očního lékaře. | foto: Videris s. r. o.

Oči za šest vteřin prozradí, zda máte cukrovku. Nemocných v Česku přibývá

14. října 2014  17:02 Marek Hýř Metro.cz
Unikátní přístroj, který má v současnosti zapůjčený třetí interní klinika Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, zjistí diabetes za pár vteřin. Rychlý sken oka prozradí, zda pacient trpí nevyléčitelnou cukrovkou. V České republice je v současné době přes 850 tisíc pacientů s diabetem. Přitom 250 tisíc z nich o svém onemocnění ještě neví.

Unikátní přístroj, který má v současnosti zapůjčený třetí interní klinika Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, zjistí diabetes za pár vteřin. Rychlý sken oka prozradí, zda pacient trpí nevyléčitelnou cukrovkou. V České republice je v současné době přes 850 tisíc pacientů s diabetem. 250 tisíc z nich o svém onemocnění neví.

Za pouhých šest vteřin zjistí unikátní přístroj, zda máte cukrovku, a to díky skenu oka. Do pátku ho má zapůjčený třetí interní klinika Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Přístroj navíc umí zjistit případné komplikace s ­vysokým cukrem až sedm let před vypuknutím samotné nemoci. To ale ještě musí ověřit rozsáhlá studie. 

Bezbolestné vyšetření

Přestože cukrovka není smrtelná, komplikace, které způsobuje, mohou smrt způsobit. „V případě časného záchytu může být péče o pacienty s cukrovkou z dlouhodobého hlediska úspěšnější a je možné zabránit rozvoji pozdních komplikací,“ připomíná Jan Škrha, zástupce přednosty III. interní kliniky VFN.

Přístroj má být v budoucnu zpřístupněn i veřejnosti. Lékaři doufají, že snadné a bezbolestné vyšetření příláká více pacientů. Každý rok je v ČR v průměru nově zjištěn diabetes u 19 tisíc osob. U velké části lidí však, toto onemocnění není diagnostikováno. Potencionální diabetici v řadě případů krevní test nepodstoupí a svém nemoci se tak ani nedozví. 

Cukrovka zabiják

  • Cukrovka je chronické a zatím nevyléčitelné onemocnění, charakterizované dlouhodobě zvýšenou koncentrací cukru v krvi.
  • Ve světě zemře na komplikace způsobené diabetem každých 10 vteřin jeden člověk. V České republice každý rok zemře kolem 22 000 diabetiků.
  • Světová zdravotnická organizace předpokládá, že v roce 2030 bude diabetes celosvětově 7. nejčastější příčinou smrti.
  • Cukrovka se rozvíjí v těle až 10 let.
  • Při včasném odhalení diabetu lze snížit výskyt diabetické retinopatie až o 76 %, výskyt onemocnění ledvin až o 50 % a snížit riziko diabetické nohy o 60 %.  

Komentáře

Hlavní zprávy

Zlevní byty? Developeři sázejí spíš na růst platů

Ilustrační snímek
vydáno 20. února 2019  16:28

Drahé hypotéky, dlouhé povolování. Proto jsou byty drahé, argumentují developeři.  celý článek

Letně laděné filmy, které jsou aktuálně v kinech, mohou působit dobře i na naši psychiku

Úhoři mají nabito
vydáno 20. února 2019  15:05

Déšť a ochlazení může v těchto dnech vyhnat lidi do kin. Třeba i na české komedie, které se točily loni během letních měsíců, když bylo velké horko. U...  celý článek

Je to jako se seriálem Most!, někteří v tom prostě hledali věci, které tam nejsou, říká Kovy

"Dostal jsem nabídku propagovat lux či pyrotechniku. Drtivou většinu spoluprací...
vydáno 20. února 2019  13:44

Populární youtuber Kovy (Karel Kovář) učí mladé mediální gramotnosti. V krátkých videích, která vytvořil pro vzdělávací program Jeden svět na školách, se...  celý článek

Českobrodská je neprůjezdná, kolaps přijde po prázdninách

Českobrodská ulice
vydáno 20. února 2019  11:57

Podle správy komunikací mohou řidiči z okolí Běchovic kvůli objížďkám nabírat až půlhodinové zpoždění.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám