metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 17 °C

Čtvrtek, 1. října 2020. Svátek má Igor.
Pasáž Světozor
Pasáž Světozor | foto: Roman Kubarič

Od 15. ledna bude kino Světozor hostit Festival krátkých filmů

8. ledna 2015  14:53 ČTK
Surrealistický horor čtrnáctiletého českého režiséra, drama sestříhané Xavierem Dolanem či ztracené komediální filmy s Peterem Sellersem se objeví v programu 10. ročníku Festivalu krátkých filmů Praha. Uskuteční se od 15. do 18. ledna v kině Světozor. Devět sekcí zahrne i výběr 14 filmů Prague Short Revisited, které patří k tomu nejoblíbenějšímu, co kdy tato přehlídka pořádaná organizátory karlovarského festivalu uvedla. Uvedla to mluvčí Zuzana Janáková.

„Zájemci uvidí fiktivní dokument o účinku kolotočů na lidský mozek Projekt centrifugace mozku, ‚dvojnickou‘ komedii s Bobem Geldofem Já jsem Bob nebo oscarový rozverný muzikál o lásce mezi Izraelcem a Palestinkou West Bank Story. Perličkou bude sekce Homage to Homeboy, která nabídne setkání s kapelou Beastie Boys,“ řekla Janáková.

Nejlepší krátké české filmy připomene České nebe

Mezinárodní soutěž představí 16 filmů ze 14 zemí. Programový ředitel Karel Spěšný upozornil i na kolekci ambiciózních komických videí a krátkých filmů zakládajícího člena Beastie Boys Adama Yaucha, které natočil skrytý za vymyšlenou identitou podivínského švýcarského filmaře Nathaniela Hörnblowera. „Sekce Homage to Homeboy uvede program, který po jeho smrti v roce 2012 sestavila kurátorka jednoho z největších festivalů krátkých filmů na světě ve Wintherthuru Laura Waldeová,“ doplnil Spěšný.

Nejlepší krátké české filmy za uplynulé půlstoletí připomene sekce České nebe, v níž se představí Jan Němec, Jan Švankmajer, Jan Svěrák, Michaela Pavlátová, Tomáš Vorel, Ivan Zachariáš, Martin Krejčí a Jakub Kouřil. Diváci si v ní připomenou Němcovo mrazivé Sousto, „bollywoodský“ zábavný muzikál Ivana Zachariáše s názvem Mulit či metaforu mezilidské komunikace Možnosti dialogu ve Švankmajerově režii.

Hororové filmy uvede Simona Babčáková

V sekci České filmy se objeví i nejmladší tvůrce historie festivalu - čtrnáctiletý školák Jan Karel Pavlík, jehož surrealistický krátký film Vycpaná duše získal cenu za Nejlepší cizojazyčný horor z mezinárodního studentského festivalu v Hollywoodu. Noční uvedení hororových filmů Brutal Relax Show bude moderovat Simona Babčáková.

Peter Sellers hrál v roce 1957 postavu Hectora Dimwittieho hned ve třech krátkých komediích produkce Park Lane Films - Obchodníkova nouze, Klady nespavosti a Nachlazení. Právě tyto snímky mu otevřely cestu k rolím ve filmech Růžový panter nebo Dr. Divnoláska. Skoro 50 let však dva z nich nikdo neviděl, až v roce 1997 je při vyklízení studia náhodou objevil Robert Farrow. Po digitálním zrestaurování budou uvedeny i v Praze. Podle Janákové se projekce v rámci sekce Prague Short dětem uskuteční 17. ledna v Biu Oko a v neděli 18. ledna v kině Aero. Více informací je na adrese www.pragueshorts.com.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pomsta na autě či zkouřený farmář. Pražští strážníci se nenudí

Ilustrační snímek
vydáno 30. září 2020  16:29

Kroniku plnou bizarních zásahů ochránců zákona si můžete přečíst na Facebooku. Spravují ji filutové.  celý článek

Chceme, aby stanice nezapáchala a výstavba nezatížila okolí, říká náměstek primátora

Bioplynová stanice
vydáno 30. září 2020  16:10

Magistrát hledá místo, kde by šlo postavit bioplynovou stanici. Vzorem jsou mu Rakousko a Norsko.  celý článek

Provoz je teď spíše loterie než podnikání, říká šéfka klubu a hostelu v Peci pod Sněžkou

Michaela vtisknula komunistickému monstru umělecký ráz.
vydáno 30. září 2020  14:17

Tu brutalistní budovu nemůže přehlédnout nikdo, kdo vjede do Pece pod Sněžkou. Kolos z betonu a plechu vznikl v osmdesátkách jako vývařovna ROH, v...  celý článek

Nesmrtelný psík inspiruje také Pražany

Kasey Carlinová s fenkou Maggie
vydáno 30. září 2020  10:28

Příběh týrané pouliční fenečky Maggie má pohádkově šťastný konec. Knihu o ní pokřtí na Vltavě.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám