metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 20 °C

Neděle 22. května 2022. Svátek má Emil
Pasáž Světozor | foto: Roman Kubarič

Od 15. ledna bude kino Světozor hostit Festival krátkých filmů

  14:53
Surrealistický horor čtrnáctiletého českého režiséra, drama sestříhané Xavierem Dolanem či ztracené komediální filmy s Peterem Sellersem se objeví v programu 10. ročníku Festivalu krátkých filmů Praha. Uskuteční se od 15. do 18. ledna v kině Světozor. Devět sekcí zahrne i výběr 14 filmů Prague Short Revisited, které patří k tomu nejoblíbenějšímu, co kdy tato přehlídka pořádaná organizátory karlovarského festivalu uvedla. Uvedla to mluvčí Zuzana Janáková.

„Zájemci uvidí fiktivní dokument o účinku kolotočů na lidský mozek Projekt centrifugace mozku, ‚dvojnickou‘ komedii s Bobem Geldofem Já jsem Bob nebo oscarový rozverný muzikál o lásce mezi Izraelcem a Palestinkou West Bank Story. Perličkou bude sekce Homage to Homeboy, která nabídne setkání s kapelou Beastie Boys,“ řekla Janáková.

Nejlepší krátké české filmy připomene České nebe

Mezinárodní soutěž představí 16 filmů ze 14 zemí. Programový ředitel Karel Spěšný upozornil i na kolekci ambiciózních komických videí a krátkých filmů zakládajícího člena Beastie Boys Adama Yaucha, které natočil skrytý za vymyšlenou identitou podivínského švýcarského filmaře Nathaniela Hörnblowera. „Sekce Homage to Homeboy uvede program, který po jeho smrti v roce 2012 sestavila kurátorka jednoho z největších festivalů krátkých filmů na světě ve Wintherthuru Laura Waldeová,“ doplnil Spěšný.

Nejlepší krátké české filmy za uplynulé půlstoletí připomene sekce České nebe, v níž se představí Jan Němec, Jan Švankmajer, Jan Svěrák, Michaela Pavlátová, Tomáš Vorel, Ivan Zachariáš, Martin Krejčí a Jakub Kouřil. Diváci si v ní připomenou Němcovo mrazivé Sousto, „bollywoodský“ zábavný muzikál Ivana Zachariáše s názvem Mulit či metaforu mezilidské komunikace Možnosti dialogu ve Švankmajerově režii.

Hororové filmy uvede Simona Babčáková

V sekci České filmy se objeví i nejmladší tvůrce historie festivalu - čtrnáctiletý školák Jan Karel Pavlík, jehož surrealistický krátký film Vycpaná duše získal cenu za Nejlepší cizojazyčný horor z mezinárodního studentského festivalu v Hollywoodu. Noční uvedení hororových filmů Brutal Relax Show bude moderovat Simona Babčáková.

Peter Sellers hrál v roce 1957 postavu Hectora Dimwittieho hned ve třech krátkých komediích produkce Park Lane Films - Obchodníkova nouze, Klady nespavosti a Nachlazení. Právě tyto snímky mu otevřely cestu k rolím ve filmech Růžový panter nebo Dr. Divnoláska. Skoro 50 let však dva z nich nikdo neviděl, až v roce 1997 je při vyklízení studia náhodou objevil Robert Farrow. Po digitálním zrestaurování budou uvedeny i v Praze. Podle Janákové se projekce v rámci sekce Prague Short dětem uskuteční 17. ledna v Biu Oko a v neděli 18. ledna v kině Aero. Více informací je na adrese www.pragueshorts.com.

Komentáře

Hlavní zprávy

V devítce poslouchejte. Jezdí tu nový hlas tramvají a busů. Jeho jméno je zatím tajné

vydáno 22. května 2022  17:37

Nastražte uši! Dopravní podnik (DPP) je tu s další anketou. V dubnu dopravce nechal hlasovat cestující o tom, zda chtějí otočit v metru jednosedačky o 90...  celý článek

Balkonová romantika ve stylu Romea a Julie? Sotva by se tam vešla jedna basa piva.

vydáno 22. května 2022  12:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Senioři přijdou o jízdné zdarma. Novinek v autobusové dopravě je hned několik

vydáno 22. května 2022  5:41

Zhruba v polovině příštího měsíce již nebudou důchodci nad sedmdesát let moci cestovat na území Středočeského kraje v autobusech zdarma. Nově budou platit...  celý článek

Je dobré, když se v ordinaci pacient ke všemu hned přizná, říká praktická lékařka

vydáno 21. května 2022  5:14

Obvoďáci, rodinní lékaři, praktici. Ať jim říkáme jakkoli, jsou to ti, se kterými se v rámci zdravotní péče setkáváme jako první a nejčastěji. Někdy na ně...  celý článek