metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 17 °C

Úterý, 19. října 2021. Svátek má Michaela.
Pasáž Světozor | foto: Roman Kubarič

Od 15. ledna bude kino Světozor hostit Festival krátkých filmů

  14:53
Surrealistický horor čtrnáctiletého českého režiséra, drama sestříhané Xavierem Dolanem či ztracené komediální filmy s Peterem Sellersem se objeví v programu 10. ročníku Festivalu krátkých filmů Praha. Uskuteční se od 15. do 18. ledna v kině Světozor. Devět sekcí zahrne i výběr 14 filmů Prague Short Revisited, které patří k tomu nejoblíbenějšímu, co kdy tato přehlídka pořádaná organizátory karlovarského festivalu uvedla. Uvedla to mluvčí Zuzana Janáková.

„Zájemci uvidí fiktivní dokument o účinku kolotočů na lidský mozek Projekt centrifugace mozku, ‚dvojnickou‘ komedii s Bobem Geldofem Já jsem Bob nebo oscarový rozverný muzikál o lásce mezi Izraelcem a Palestinkou West Bank Story. Perličkou bude sekce Homage to Homeboy, která nabídne setkání s kapelou Beastie Boys,“ řekla Janáková.

Nejlepší krátké české filmy připomene České nebe

Mezinárodní soutěž představí 16 filmů ze 14 zemí. Programový ředitel Karel Spěšný upozornil i na kolekci ambiciózních komických videí a krátkých filmů zakládajícího člena Beastie Boys Adama Yaucha, které natočil skrytý za vymyšlenou identitou podivínského švýcarského filmaře Nathaniela Hörnblowera. „Sekce Homage to Homeboy uvede program, který po jeho smrti v roce 2012 sestavila kurátorka jednoho z největších festivalů krátkých filmů na světě ve Wintherthuru Laura Waldeová,“ doplnil Spěšný.

Nejlepší krátké české filmy za uplynulé půlstoletí připomene sekce České nebe, v níž se představí Jan Němec, Jan Švankmajer, Jan Svěrák, Michaela Pavlátová, Tomáš Vorel, Ivan Zachariáš, Martin Krejčí a Jakub Kouřil. Diváci si v ní připomenou Němcovo mrazivé Sousto, „bollywoodský“ zábavný muzikál Ivana Zachariáše s názvem Mulit či metaforu mezilidské komunikace Možnosti dialogu ve Švankmajerově režii.

Hororové filmy uvede Simona Babčáková

V sekci České filmy se objeví i nejmladší tvůrce historie festivalu - čtrnáctiletý školák Jan Karel Pavlík, jehož surrealistický krátký film Vycpaná duše získal cenu za Nejlepší cizojazyčný horor z mezinárodního studentského festivalu v Hollywoodu. Noční uvedení hororových filmů Brutal Relax Show bude moderovat Simona Babčáková.

Peter Sellers hrál v roce 1957 postavu Hectora Dimwittieho hned ve třech krátkých komediích produkce Park Lane Films - Obchodníkova nouze, Klady nespavosti a Nachlazení. Právě tyto snímky mu otevřely cestu k rolím ve filmech Růžový panter nebo Dr. Divnoláska. Skoro 50 let však dva z nich nikdo neviděl, až v roce 1997 je při vyklízení studia náhodou objevil Robert Farrow. Po digitálním zrestaurování budou uvedeny i v Praze. Podle Janákové se projekce v rámci sekce Prague Short dětem uskuteční 17. ledna v Biu Oko a v neděli 18. ledna v kině Aero. Více informací je na adrese www.pragueshorts.com.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na schovávanou si značky hrají v Michli, Záběhlicích i Modřanech

vydáno 19. října 2021  5:00

Na zelení pokryté zákazy je třeba upozornit včas. Čtenáři deníku Metro v tomto směru nelení.   celý článek

Komerční sdělení

Caravaning Brno bude největší oborovou přehlídkou po dvou letech

vydáno 19. října 2021

Cestování karavany a obytnými vozy láká pořád víc Čechů. Přijďte si vybrat z nejširší tuzemské nabídky od 21. do 24. října na brněnské výstaviště.  celý článek

Plevel z Břevnovských sadů vymycují dobrovolníci zdarma

vydáno 18. října 2021  14:57,  aktualizováno  15:42

Aby ovocné stromky starých odrůd dobře prospívaly, je třeba jim věnovat celoroční péči.   celý článek

V MHD přibývá lidí bez respirátorů. Na podzim je větší riziko přenosu virů, varuje epidemiolog

vydáno 18. října 2021  5:35,  aktualizováno  15:28

Kýchání a kašlání se ozývá stále častěji. Kde jsou strážníci, ptá se čtenář. Tím, jak se zhoršuje celková covidová situace, to není mnoha lidem jedno.  celý článek

Vaše fotky z Prahy