metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 14 °C

Úterý 27. září 2022. Svátek má Jonáš

Větší foto
Pouliční umění | foto: Václav Jukl

Od března každou hodinu na jiném břehu. Pouliční umělci budou muset respektovat nová pravidla

  10:51
Umělci vydělávající si na ulici by měli od března příštího roku vystupovat každou hodinu na jiném břehu Vltavy, v lichou na levém a v sudou na pravém. Vyhlášku, kterou včera schválili pražští radní, ještě musí potvrdit zastupitelé.

Zároveň budou zakázaná vystoupení se zvířaty, na území památkové rezervace bicí nástroje, dudy, pikoly a hoboje, saxofony bez dusítek a elektrické zesilovače.

Pouliční umění neboli busking Praha reguluje od roku 2013, občané zejména Prahy 1 si ale stále stěžují na hluk či opakující se hudební produkci. Nově tak vyhláška vystupování omezila místně i časově. „Pro rozdělení plochy města byla zvolena přirozená hranice tvořená tokem řeky Vltavy,“ píše se v důvodové zprávě k usnesení rady.

V liché hodiny bude možné hrát na levém břehu řeky, v sudé na pravém. Doba produkcí je stanovena od 9 do 21 hodin. Nově také vyhláška zakazuje hrát u škol, vystupování bude možné jen o víkendu, státních svátcích nebo v době školních prázdnin. Vyhláška stanoví i seznam míst, kde je pouliční umění zakázáno úplně nebo bez hudebních vystoupení. Oproti stávající úpravě přibylo náměstí I. P. Pavlova, Jugoslávská ulice a Tylovo náměstí v Praze 2.

Pouliční produkce je v ulicích Prahy povolena více než dva roky. K první změně ve vyhlášce sáhlo město již loni. Vznikl seznam 18 míst, kde je busking zcela zakázán nebo částečně omezen. Zpěv či hra na hudební nástroj jsou již zakázány například v Celetné ulici, na Hradčanském náměstí,v Husově, Jilské nebo Karlově ulici. Takzvané tiché umělecké činnosti, jako jsou třeba pantomima nebo živé sochy, jsou na těchto místech povoleny.

Komentáře

Hlavní zprávy

Spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek

Zábradlí mizí z Náměstí Míru. Dejte pozor, zatím jenom po kouskách

vydáno 26. září 2022  5:11

Konec přebytečných klandrů započal. Překážky mizí i tam, kde to místní celkem dost překvapuje.  celý článek

Famózní premiéra v pražských Arkádách: unikátní Peugeot e-Legend poprvé v Česku!

vydáno 25. září 2022  18:32

V OC Arkády Pankrác se udála nevídaná věc. Ukázal se zde koncepční vůz, který nemá obdoby. Je autonomní, což znamená, že dokáže řídit zcela sám (i když...  celý článek

Až do prosince bez tramvají. Na nábřeží opraví také koleje či vodovod

vydáno 25. září 2022  18:30

Na Bubenském nábřeží od pondělí nepojedou tramvaje. Důvodem výluky mezi Vltavskou a Dělnickou je oprava kolejí, kanalizace, vodovodu, chodníků a vozovky....  celý článek