metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 22 °C

Středa 7. června 2023. Svátek má Iveta, Slavoj
Součástí oblíbeného areálu je i vinice a viniční altán. | foto: Praha.eu

Od listopadu se začne opravovat horní část Grébovky

  14:02
Počátkem listopadu začne poslední část revitalizace Havlíčkových sadů v Praze 2. Opravovat se bude horní část parku. Krajinářské úpravy, opravy cest a kanalizace přijdou na přibližně 45 milionů korun.

"Úpravy zaplatí městská část," řekla dnes starostka Jana Černochová. Opravy parku, známého také pod názvem Grébovka, by měly skončit příští rok v srpnu.

Revitalizace spodní části parku, která začala letos v lednu, finišuje v těchto dnech. Peníze na opravy získala radnice Prahy 2 z prostředků Evropské unie z operačního programu Praha - Konkurenceschopnost. EU na opravy přispěla částkou 63,85 milionu korun.

Zdi jsou stejné jako ve třicátých letech

"V rámci těchto úprav byly opraveny zdi u Dolní Landhausky, obnoveny parkové cesty, upraveno bylo hřiště U Štiky a postaveno bylo nové hřiště na pétanque," vyjmenovala dokončené úpravy starostka. Nově také vznikly toalety, sklad parkového mobiliáře a dešťová a splašková kanalizace.

Podle architektky Hedviky Hronové byly nejnáročnější opravy opěrných zdí. "Nedochovala se původní podoba zdí, tak jak to bylo za Gröbeho, měli jsme jen fotku někdy z roku 1930," uvedla architektka. Za pomoci památkářů bylo nakonec rozhodnuto, že zdi budou opraveny právě do podoby známé ze snímků.

Z historie Grébovky

  • Park nechal postavit v 70. letech 19. století zámožný stavitel Moritz Gröbe.
  • Během 20. století park chátral.
  • Vinohradská radnice ho převzala v roce 1999.
  • Před deseti lety začala s jeho opravou.
  • Tehdy byl zachráněn Viniční altán, přilehlé vinice a vinný sklípek, postupně i další památkově chráněné objekty jako Pavilon a Grotta.
  • V roce 2011 byla zahájena rekonstrukce zbývajících částí parku v rámci jednoho projektu Revitalizace Havlíčkových sadů, jehož rozpočet činil skoro 113 milionů korun.
  • Téměř polovina peněz šla z EU, druhá půlka z rozpočtu městské části.
  • Obnovu Gröbeho vily a Dolní Landhausky v minulosti zaplatil soukromý investor, který má od městské části obě budovy dlouhodobě pronajaté.
  • Oba historické domy využívá ke svým potřebám, městská část je může využívat jen někdy, například pro koncerty vážné hudby nebo k prohlídkám při vinobraní.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zajímavé aleje najdete na hřbitovech i na Spořilově, říká dendrolog Aleš Rudl

vydáno 7. června 2023  4:20

Kniha Aleše Rudla je zdarma. Zavede vás do tajuplných stromořadí.  celý článek

Největší festival tvořivosti, technologií a inovací přiveze veselé miniroboty z Japonska

vydáno 6. června 2023  16:11

Maker Faire Prague – název tohoto festivalu, který proběhne o nadcházejícím víkendu, zná každý, komu jsou blízké inovace, kutilské výrobky a různé...  celý článek

Pronájmy hausbótů i lodí v Česku zažívají boom. Nahrává tomu i drahé Chorvatsko

vydáno 6. června 2023  8:00

Ruku na srdce, je to tak! Kdejaký muž se aspoň jednou za život viděl jako pirát nebo přinejmenším nebojácný námořník, ženy si zase představují samy sebe...  celý článek

Táta mě naučil nedělat si hlavu z drobných nezdarů, říká Jiřina Anna Jandová

vydáno 6. června 2023  6:00

Už zhruba za měsíc se na jednom pódiu opět potkají otec s dcerou. V největším zábavním parku na Vysočině totiž v rámci dvoudenního hudebního festivalu,...  celý článek