metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 13 °C

Sobota, 16. února 2019. Svátek má Ljuba.
Nový řidičský průkaz
Větší foto
Nový řidičský průkaz | foto: Metro.cz

Od pondělka budou řidičáky už jen digitálně

28. června 2018  9:54 Pavel Hrabica Metro.cz
Dnes odpoledne a celý pátek žádný úřad nevyřídí žádost o nový řidičský průkaz.

Po novinkách u občanských průkazů a cestovních pasů čeká od pondělí změna i řidičáky. Kvůli přechodu na nový systém, který běžel v červnu ve zkušebním provozu, se dnes na den a půl zavřou přepážky na úřadech, kde bylo možné vydávat tyto průkazy. Čechům se uleví.

„Zásadní změnou je, že nově můžete požádat o řidičák na kterémkoli úřadu obce s rozšířenou působností,“ říká náměstek ministra dopravy Ladislav Němec. Úřadů tohoto typu je v zemi celkem 206, nemusíte proto jezdit do místa, kde máte trvalý pobyt.

Přijde nápor

  • Čtyři sta tisíc starých řidičských průkazů si musí Češi vyměnit do konce letošního roku, kdy jim definitivně končí platnost. Státní tiskárna cenin proto čeká velký nápor.

Další novinkou je zrušení papírových fotografií. Vyfotí vás přímo u přepážky, obce kvůli tomu pořídily stovky webových kamer i nový software, který například upozorní fotografovaného, že nedrží hlavu rovně. Také podpis žadatele bude už jen elektronicky na tabletu. Snímky jdou z kamery rovnou do centrálního registru, nezůstanou v počítači úředníka, splňují tak pravidla GDPR. „Jednak se tím výrazně zkrátí cesta od přepážky k nám do tiskárny, jednak nebudeme muset jako předtím skenovat papírové fotky,“ uvedl generální ředitel Státní tiskárny cenin Tomáš Hebelka. „Šedesát procent fotek se stejně muselo ještě upravovat, lidé přikládali k žádostem podobenky vystřižené třeba z dovolenkových snímků,“ říká Hebelka. Papírové fotografie budou úřady i nadále vyžadovat jen u mezinárodních oprávnění.

Mění se také ceny za výměnu řidičského průkazu před uplynutím lhůty platnosti. Pokud netrváte na expresním vydání, místo padesáti korun zaplatíte dvě stě, potřebujete-li řidičák třeba rychle na cestu k moři, místo pěti stovek vás to přijde na sedm set. Výměna řidičáku, jemuž skončila platnost, je i nadále zdarma. Stejné možnosti žádat o nový doklad mají i držitelé průkazu profesní způsobilosti nebo ti, kteří potřebují novou digitální kartu do tachografu.

Od roku 1964 jsme mohli usednout za volant už se sedmi druhy řidičských průkazů. Po růžovém, který platil více než dvacet let, je ten současný (i s novou úpravou bez trvalého bydliště) v pořadí druhý nejstarší. Platí totiž už dlouhých čtrnáct let.

Historie řidičských průkazů

  • Zhruba deset procent českých řidičů si narychlo mění řidičák. Stává se tak kvůli tomu, že jim končí platnost.
  • Dvaadvacet let byl v platnosti papírový růžový řidičák. První obdrželi šoféři v roce 1964, naposledy ho předali majiteli v ­roce 1986.
  • Denní maximální počet vyrobených řidičáků ve Státní tiskárně cenin je 5000. Tolik jich vyrábějí hlavně nyní před dovolenými. V klidnějším období tu každý den vytisknou na polykarbonátové karty od jednoho do dvou tisíc kusů.
  • Jen dva roky platil řidičák, který byl vydáván v letech 1992 až 1993. Tedy v době, kdy se Československo rozdělilo na dvě republiky.

Komentáře

Hlavní zprávy

Tahle vybíjená je fakt ostřejší

Pozor na přešlap! Také ten vás vyřadí ze hry.
vydáno 16. února 2019  5:55

Na vlastní kůži. Zahrál jsem si dodgeball.  celý článek

RECENZE: Nedotknutelní, ale i zbyteční

Nedotknutelní si dělají legraci z cévkování, opery, boháčů i lidí na podpoře.
vydáno 15. února 2019  14:42

Může se mi líbit snímek, který jsem už jednou v kině podstatně lépe zpracovaný viděl?  celý článek

Doba remaková. Hollywood se k smrti bojí originálních filmů

Hvězda se na plátnech zrodila již počtvrté.
vydáno 15. února 2019  12:37

Předělávky pár let starých trháků vládnou kinům. Diváky ale umějí také pěkně namíchnout.  celý článek

Sloupek Petra Justa: Mazat, či nemazat?

Petr Just, politolog, Metropolitní univerzita Praha
vydáno 15. února 2019  11:11

Nepáchá větší škody naopak šíření hoaxů? Pokládá si ve svém sloupku pro deník Metro politolog Petr Just.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám