metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 5 °C

Pátek, 28. ledna 2022. Svátek má Otýlie.
Sloni z pražské zoo se už o víkendu představí v novém pavilonu. | foto: Zoo Praha

Od revoluce se v pražské zoo investovala více než miliarda korun

  9:01
Pražská zoologická zahrada, která je příspěvkovou organizací města, od roku 1989 proinvestovala minimálně 1,16 miliardy korun. Bezkonkurenčně nejdražším projektem je stavba pavilonu hrochů a slonů, která vyšla na více než půl miliardy korun. Pavilon se veřejnosti slavnostně otevře v sobotu.

Některé údaje o nákladech na stavby a opravy výběhů či pavilonů není podle zoologické zahrady možné dohledat. "Jde především o investice před rokem 2002, kdy většinu dokumentů odnesla ničivá povodeň," uvedl mluvčí zoo Michal Šťastný. Z toho období zahrada uvedla jen jednu větší investici, a sice 45,5 milionu korun za pavilon šelem.

Po povodních následovalo období rozkvětu

Velká voda znamenala pro zoo ničivou ránu, zahynuly při ní desítky zvířat a způsobila obrovské škody na majetku. Následovalo ale období rozkvětu a investic v řádu stovek milionů. Třeba pavilon indonéské džungle vyšel na 170 milionů, oprava historických Gočárových domků 37,5 milionu korun. Do pavilonu pro lachtany investovala zahrada 44,5 milionu a rekonstrukce povodní zasažené expozice šelem stála přes 25 milionů korun.

Zahrada, která se rok od roku těší stále větší návštěvnosti, dostává od Prahy ročně částku blížící se 100 milionům korun. Nejpodstatnější částí příjmu je ale vstupné, na kterém zahrada v roce 2011 vydělala 131,7 milionu korun. V příštích pěti letech chce zoo investovat zhruba 472 milionů korun, z toho Praha zaplatí kolem sta milionů korun, zbytek bude zahrada financovat sama. Nejvíce peněz půjde na přestavbu pavilonu savců, vyžádá si bezmála na 250 milionů korun. Velkou investicí bude také pavilon velemloků a expozice severských zvířat.

Komentáře

Hlavní zprávy

Film Lucie postrach ulice je fantasy. Chobotnice z II. patra sci-fi

vydáno 28. ledna 2022  5:55

Kolektiv autorů motajících se kolem filmového webu vám udělá pořádek ve světě udatných hrdinů, spanilých princezen a čarodějů.  celý článek

Komerční sdělení

Pod městem leží evropský unikát

vydáno 28. ledna 2022

Cesta za splněním klimatického plánu by měla výjimečnou technologii chránit nikoli likvidovat.  celý článek

Bude ve čtvrti poliklinika, domov důchodců nebo bazén? Tlačte více na developery, žádá petice

vydáno 27. ledna 2022  12:46

Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. Rozjela se příprava výstavby nové čtvrti a už se zvedá kritika.   celý článek

Kvůli nové lávce do Karlína si dávají tramvaje v Holešovicích přednost

vydáno 27. ledna 2022  5:49

Na Bubenském nábřeží zbyla kvůli výstavbě pouze jediná kolej. Pro Pražany je to atrakce.  celý článek

Vaše fotky z Prahy