metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 6 °C

Úterý, 13. dubna 2021. Svátek má Aleš.
PRAHA? AHA!
Dalších 9 fotografií v galerii
„Filmový“ sloupek v Liliové ulici u Pražské křižovatky | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Ode zdi ke zdi aneb Na co ty kameny jsou

  12:27
Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky unikalo, i když to míjíte denně. Nabízíme vám známá místa jinýma očima i zcela neznámé skutečnosti. Uvidíte, že procházka Prahou může být neopakovatelné dobrodružství.

Mají různé názvy. Ochranné kameny. Ochranné sloupky. Odražedla. Kolesní sloupky. Jejich funkce však byla všude stejná. Otesané kameny přilepené u zdi domu, na rozích staveb a hlavně na vjezdech do domů a dvorů chránily zdi před koly povozů a kočárů. Středověcí i novověcí vozkové neusedali na kozlík vždy střízliví a šněrovali si to ulicemi měst od zdi ke zdi. Také koně či krávy neudržovali svůj směr vždy zcela přímý, v ulicích býval zmatek, pořád bylo nutné se někomu či něčemu vyhýbat. Uličky bývaly užší, pro dva povozy či kočáry to leckde bývalo moc úzké. Takže nebylo divu, že okovaná obručová kola brousila stěny a rohy domů, stejně jako vjezdové portály do dvorů a paláců. A kdo to měl pořád opravovat, že? Takže jak to šlo, doplňovaly se stavby oněmi sloupky z tvrdého kamene, řádně uhlazenými. Jejich „aerodynamický“ vzhled byl výhodný. Kolo kočárů se o něj nezarazilo, ale odrazilo, nebo po něm sklouzlo.

Velké paláce mívaly na rozích masivní hlazené kameny. Brány do paláců už jejich stavitelé stavěly s ochranným sloupkem, takže to nebyl žádný přílepek, ale integrální součást vjezdu. V postranních uličkách si už každý majitel sloupky nechal dodělat dle svého vkusu a finančních možností, takže jejich velikosti i tvary se často na pár desítkách metrů hodně liší.

Praha má štěstí, že takových sloupků zůstalo z minulých staletí dost a dost. Stovky, možná i tisíce. Jeden z nich si dokonce zahrál i ve filmu a seriálu o tajemstvích rudolfinské a současné Prahy, v Maharalu. Najdete ho na rohu Liliové a Zlaté, za bývalým Anenským klášterem, dnes Pražskou křižovatkou. Vypadá jak figurka z Člověče, nezlob se.

Sloupky zmizely až s rozšířením ulic na třídy a bulváry, s odchodem kočárů, povozů a potahů a příchodem aut. Ta už měla přece jen přesnější řízení, začala platit pravidla provozu. Po povoznících, pánech v kočárech a špeditérech s žebřiňáky nám zůstaly už je ty sloupky.

Komentáře

Hlavní zprávy

Do Prahy se vrátily školní linky. Další změny se chystají

vydáno 13. dubna 2021  11:15

Chytré displeje ve vozech nebo zbrusu nové řády. Cestující si bleskurychle zvykají.  celý článek

Počet narušení pravidel je už obludný, naříkají strážci hor

vydáno 12. dubna 2021  19:00

„Až na vrcholky hor už vyjedu jenom já...“ Tak možná parafrázují píseň Věry Martinové ti, kteří nohy vyměnili za auto či jiné vozidlo.  celý článek

Pivo Pěkný číslo je propagace fyziky i naší fakulty pomocí chutí a vůní, říká docent Martin Vlach

vydáno 12. dubna 2021  17:03

Studentská slovní hříčka stála u zrodu piva. Idea jeho originální receptury vznikla na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Proděkan fakulty...  celý článek

Kongresák slaví čtyřicet let, je plný nečekaných skvostů

vydáno 12. dubna 2021  14:45

Bývalý Palác kultury ukrývá zejména vzácné lustry, které jsou vrcholnými díly českých sklářů.  celý článek

Vaše fotky z Prahy