metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 30 °C

Úterý 16. srpna 2022. Svátek má Jáchym

Dalších 6 fotografií v galerii
Děti v Triloparku nad modelem prehistorické kostry | foto: Metro.cz

Odkrývání dinosauřích koster se děti naučí v muzeu

  5:55
V Triloparku v Nuslích zažijete návrat do pravěku.

Když vejdete do Triloparku, pohlédnete do očí šavlozubému tygrovi, jeskynnímu lvu a dalším vyhynulým zvířatům v životní velikosti. „Menší děti se bojí výjimečně. Předtím, než se osmělí, jsou trochu bázlivé. Hned vidí, jak byla jednotlivá zvířata veliká,“ říká Ladislav Zedník, paleontolog a jeden ze zakladatelů interaktivního muzea Trilopark v Nuslích.

Modely vyhynulých živočichů vytváří Radek Labuťa, druhý zakladatel Triloparku. V současnosti je na vykopávkách v Číně, ale jeho práce najdete i v dalších vědeckých institucích či v pořadech České televize.

Co nepřehlédnout na výstavě?

Trilopark má hned několik zajímavostí.

 • Nejtěžším exponátem je obří obratel atlasaura ze severní Afriky. Jen o něco málo lehčí je mamutí stolička z Polska, která u severoamerických druhů může být velká asi jako konferenční stolek.
 • Zub megalodona, což byl žralok, který měřil 18 metrů.
 • Kromě modelů tu mají i opravdové fosilie, například zuby 17 metrového spinosaura nebo carcharodontosaura, ale i dinosauří čelist a obratle.
 • Ocitnete se před obřím prvohorním akváriem či uprostřed karbonského pralesa s třímetrovou „mnohonožkou“.

Oproti jiným muzeím se odlišuje zábavným výkladem s ukázkami a dílničkami, ze kterých si děti odnesou domů vlastnoručně vyrobené trilobity, lebky dinosaurů nebo třeba žraločí zub, které si nabarví podle svých představ. Mají tu asi padesát malých formiček pro odlévání ze sádry.

„Kluci jdou často po dinosauřích a žraločích zubech. Holky spíš zajímají amoniti a ladné tvary. Držákem jsou samozřejmě trilobiti, kteří mají hezký sošný tvar,“ doplňuje Ladislav Zedník. Poté dostávají návštěvníci štětečky a odkrývají třímetrovou kostru dinosaura v písku. „Snažíme se lidem ukázat, takhle to zvíře vypadalo, kde mělo oko, jak žilo, co z něj najdeme a na základě toho modelujeme pravěké světy,“ říká Zedník.

Jednou z nejoblíbenějších paleontologických aktivit, od které musí rodiče odtrhávat ratolesti, je preparace vibrační jehlou. „Když v terénu najdete zkamenělinu, zpravidla je část zakrytá horninou. Musíte ji odstranit. A k tomu slouží tato maličká zařízení na principu sbíječky, pomocí kterých odstraňujete horninu,“ říká Ladislav Zedník. Není to věkově omezené. „Vibrační pohyb nemůže nikoho zranit. Není tam nic ostrého. Jediný, kdo se za čtyři roky Triloparku zranil, byl jeden tatínek, který se řízl o kámen,“ dodává. Na ukázku tu mají kromě malých elektronických sbíječek pro děti i profesionální, která je napojená na kompresor. „Ta už má sílu jako kůň, s tím lze preparovat už velké věci,“ varuje Zedník. „Čtyřleté děti tu drží sbíječku v pěstičkách a rodiče je od toho nemůžou odtrhnout. Občas se nechají unést a vyrývají se sbíječkou různé kytičky a jména. Dokonce mi rodiče psali, že museli dětem koupit vibrační jehlu domů, protože si ji přály k narozeninám nebo Vánocům,“ usmívá se Zedník.

Výklad tu vedou zapálení paleontologové, kteří ví jak zaujmout a děti z nich cítí nadšení. „Posíláme ukázky na osahání, klademe otevřené otázky, to udrží jejich pozornost,“ říká Zedník. Řada dětí prochází dinosauřím obdobím. „Už v šesti a sedmi letech jsou dinosauří odborníci. Mají spousty encyklopedií a knížek. Ví toho tolika, že se člověk nestačí divit. Nedávno jsme tu měli výběrový kroužek z druhého stupně a jeden sedmák by klidně mohl nastoupit do prváku na vejšku,“ vzpomíná Zedník na výjimečné znalosti žáka.

Paleontologie se jako věda velmi rychle vyvíjí, proto v Triloparku boří mnohé mýty, které s ní mají lidé spojené. „Například film Jurský park, natočený skoro před 25 lety, je plný chyb. Zvířata, kterým říkají velociraptoři, se nejvíc podobají deinonychovi. Sice patří do stejné čeledi srpodrápých, ale velociraptor je mongolský dinosaurus o velikosti metr sedmdesát. Třímetroví hbití jsou deinonychové ze Severní Ameriky. Navíc dnes už víme, že většina zástupců této čeledi měla tělo pokryté peřím. Starší pojetí dinosaurů je vidělo spíše jako ještěrky,“ upozorňuje Ladislav Zedník.

Další nepovedená scéna v Jurském parku je, když spinosaurus zakousne tyranosaura. „Už víme, že Spinosaurus vypadal a žil spíše jako obrovský krokodýl, měl zuby do špičky zaoblené, takže by něco takového jako tyranosauří kůži neprokousl. Lovil podobně jako krokodýl. Otevřel tlamu ve vodě a čekal, až mu do ní něco vpluje a rychle sklapl čelist,“ vysvětluje Zedník.

Děti je dnes čím dál tím těžší zaujmout. „Ale tím, že se jim věnujeme po celou dobu a máme pestrý program, tak nám nechybí to, že se nám dinosauři nehýbou a nevydávají zvuky. Přijde nám hodnotnější, že se mohou děti aktivně zapojit. Pohroužit se do práce paleontologa na chvíli se jím i stát,“ uzavírá Ladislav Zedník.

Užitečné informace

 • Trilopark má pro rodiny intenzivní lektorovaný program, který se přizpůsobuje věku dětí, a dílničky, během nichž si děti vyzkouší spoustu aktivit a vytvoří si repliky zkamenělin, které si odnesou domů.
 • O vánočních prázdninách se budou také konat prohlídky včetně dílniček.
 • Lektorované akce pro veřejnost se konají v pátek od 15 do 18 hodin, v sobotu mezi 10 a 12 nebo 13 a 17 hodinou a v neděli od 13 do 17 hodin. Začíná se vždy v celou hodinu. Dopředu je nutné se vždy rezervovat na tel. 732 865 798 či e-mailu trilopark@gmail.com
 • V ceně 200 korun je lektorovaný program na 120 minut včetně dílniček.
 • Výklad pro školy vychází 90 korun na žáka, pedagogický doprovod je zdarma. Lze se domluvit i na interaktivní přednášce přímo na základních i středních školách formou Mobilního Triloparku.
 • Dělají i narozeninové oslavy, nabízí i vouchery jako vánoční dárky.
 • Expozice je otevřena pod záštitou Prahy 4.
 • www.facebook.com/trilopark.eu
 • www.trilopark.eu

Komentáře

Hlavní zprávy

Před covidem byl coworking spíše módou pro jednotlivce, teď se stal pravidlem

vydáno 16. srpna 2022  5:04

Dilema mezi home officem a přítomností v kanceláři. To nyní řeší mnoho firem. Trendy pociťují developeři. Přizpůsobují tomu své plány.  celý článek

Chcete mít z babičky diamant? Moderní trendy vládnou i v pohřebnictví

vydáno 15. srpna 2022  18:14

Novinky se nevyhnou žádnému oboru lidského počínání. I tak konzervativní profese, jako je pohřbívání, nepřešlapuje na místě. Na hřbitově v Ďáblicích...  celý článek

S mazlíčkem do ciziny? Vezměte ho s sebou. Není to ale bez starostí

vydáno 15. srpna 2022  14:26

Češi letos po dvouleté covidové pauze vyrážejí jako o život na dovolenou do zahraničí.  celý článek

Bronzový skejťák, svědek divokých devadesátých let, se vrací na Folimanku

vydáno 15. srpna 2022  5:15

Zítra se pod Nuselský most vrací první socha svého druhu na světě.  celý článek