metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 27 °C

Sobota, 12. června 2021. Svátek má Antonie.

Větší foto
Ďábel medvědovitý, známý též jako tasmánský čert, původními obyvateli Tasmánie nazýván purinina, je jediný žijící druh rodu Sarcophilus a od vyhubení vakovlka roku 1936 i největší žijící dravý vačnatec. | foto: ZOO PRAHA

Odložené otevření Darwinova kráteru v pražské Troji bude nyní silným lákadlem

  9:14
Ztráta zhruba padesáti milionů korun. To je účet pražské zoo kvůli dvouměsíčnímu epidemickému uzavření. „Vedle přímé finanční podpory zoo, kterou budu prosazovat v rámci rady hlavního města, hledáme cesty ve spolupráci s Prague City Tourismem, jak přilákat více českých návštěvníků do Prahy, z čehož by zahrada přímo profitovala,“ řekl deníku Metro pražský radní Petr Hlubuček. Doufá, že právě otevření nové expozice Darwinova kráteru, které se zpozdilo kvůli epidemii, se stane turistickým tahákem pro Pražany i lidi z celého Česka.

Může zpožděné otevření Darwinově kráteru (původně 28. března), a hlavně tasmánští čerti pomoci pražské zoo právě v tomto období? Tím, že budou návštěvníci po pauze na novinku víc natěšení? „Úplně bych to tak nechápal, že by to bylo při vší smůle štěstí,“ říká Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha. Po dobu uzavření zahrady poskytovali lidem alespoň informace na internetu. „Ošetřovatelé dávali postupně na YouTube videa. Mohu říci, že záběry z krmení čertů patří mezi mimořádně sledované,“ vysvětluje Bobek.

Darwinův kráter

  • Nová expozice pražské zoo má jméno podle skutečného kráteru v Tasmánii, který vznikl dopadem meteoritu.
  • Rozloha Darwinova kráteru v Zoo Praha je 4600 metrů čtverečních.
  • Jeho atrakcí je vedle čtyř tasmánských čertů především volný vstup lidí do výběhu mezi klokany.

Zoologické zahrady se mohou pro množství českých regionů stát, podobně jako ta pražská, jednou z variant, jak oživit turistický ruch. Ten je nyní utlumen především kvůli absenci zahraničních návštěvníků.

„První dny po novém otevření jsme zaznamenali kolem sedmi osmi set příchozích,“ konstatuje například Přemysl Rabas, ředitel známého safari ve Dvoře Králové. Věhlasné české safari s volným pohybem zvířat je však závislé i na návštěvnících z blízkého Polska, takže i tady budou vděční za každého příchozího. „Radost bych měl, kdyby počitadlo ukazovalo denní návštěvnost kolem patnácti set lidí,“ konstatuje Rabas. Ve Dvoře Králové odhadují propad v příjmech ze vstupného nebo upomínkových předmětů či stravování na více než dvacet milionů korun. I proto přivítali plné otevření všech expozic a hlavně do safari letos poprvé vyrazí i trucky a safaribusy.

Také ostatní zahrady v republice se snaží znovu obnovit tok návštěvníků, na jaký byly před krizovým stavem zvyklé. Jihlavská zoo, kam ročně zavítá téměř 350 tisíc platících zvědavců, přišla za dva měsíce úplného uzavření o příjmy jak ze vstupného, tak například z parkovného. Rozpočet jihlavské zoo je kolem šedesáti milionů korun ročně, třetinou přispívá radnice krajského města. „Město ještě počká, jak se budou vyvíjet příjmy v zoo během následujících měsíců, a až následně budeme řešit navýšení příspěvku,“ uvedl mluvčí jihlavské radnice Radovan Daněk.

Jak se krmí čert? Je to „popelnice“

Ďábli medvědovití, tak se oficiálně jmenují čtyři asi šestikilová zvířátka. Kurátorem nových obyvatel v Zoo Praha (přiletěli do Prahy v prosinci 2019) je David Vala. 

Bylo složité najít pro čerty potravu, na kterou jsou zvyklí z Tasmánie?
Konzultovali jsme to samozřejmě s pracovníky v Austrálii, co je u nás nejlepší náhražka třeba klokaního masa, kterým se ve své domovině zvířata také živí. Řekli, že nejlepší náhražkou je koňské maso. Čerti s oblibou žerou také králíky, dáváme jim morčata, křepelky nebo ovčí maso. 

Má jejich krmení nějaké zvláštnosti?
Čerti se živí ve své vlasti hlavně mršinami, fungují vlastně jako zdravotní ochrana proti epidemiím. Důležité je proto dávat jim potravu nenaporcovanou, nezbavenou kůže nebo peří. Aby to bylo pro ně přirozené. Když jim dáme králíka, oni ho spořádají celého, s chlupy i kostmi. V nadsázce lze říci, že tasmánský čert je taková popelnice.

Je něco, co byste jim vyloženě nesměli dávat?
V podstatě ne. Jsou schopní sežrat celou ježuru. V trusu čertů najdete její ostny a jim to kupodivu nic neudělá. 

Komentáře

Hlavní zprávy

STRÁŽCE STREAMU: Princezna v časové smyčce a mlsoun s parožím. Dejte si fantasy maraton

Strážce streamu
vydáno 11. června 2021  14:00

Na Netflixu se před pár dny objevily dva fantasy kousky, které stojí za vaši pozornost. Tím prvním je postapokalyptická dobrodružná minisérie Sweet Tooth:...  celý článek

Setkání herců ze seriálu Přátelé. Ross chtěl Rachel i mimo plac

vydáno 11. června 2021  6:51

Přehled nejzásadnějších odhalení, jež nabídnul nový speciální díl sitcomu Přátelé, přináší deník Metro. Koncem minulého měsíce se sešla oblíbená parta z...  celý článek

Koleje protáhnou o dvě zastávky blíž Slivenci. Nová trať bude mít kilometr

vydáno 11. června 2021  6:21

Kaskády a Holyně. Na těchto dvou nových tramvajových zastávkách za Sídlištěm Barrandov mají zhruba za deset měsíců vystupovat cestující. Dopravní podnik...  celý článek

Šanci mají i ti, kteří stolní tenis hráli jen čítankou přes lavici, zve ke hře organizátor HuráLigy

vydáno 10. června 2021  18:58

Ondřej Krejčí a Břetislav Krček si před lety dali docela ambiciózní cíl. Chtěli napříč republikou propojit amatérské sportovce. Vznikla tak HuráLiga....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám