metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 25 °C

Čtvrtek 1. června 2023. Svátek má Laura

Dalších 19 fotografií v galerii
Blob slavného architekta Jana Kaplického. | foto: Metro.cz

Odloženo na neurčito, zrušeno. Tak dopadají smělé plány Prahy

  7:00
V Malešicích se prohánějí sporťáky, na Letnou se chodíme koukat na žraloky a Staroměstská radnice je po dlouhých desetiletích zase komplet. Utopických projektů vzniklo v hlavách pražských primátorů, radních nebo různých developerů už spousta. Pojďme se podívat jak se to s nimi má ve skutečnosti.

Blob na Letné – mrtvý projekt
Soutěž na novou Národní knihovnu na Letenské pláni vypsalo město v roce 2006 a vítězným projektem se stala chobotnice architekta Jana Kaplického. Futuristický design měl své příznivce, ale také mnohé odpůrce. Podle bývalého primátora Bohuslava Svobody nebyla Letná pro blob vhodným místem.

Centrální park Pankrác

Z Podolského nábřeží do Pankráce lanovkou – mrtvý projekt                   "Není to taková utopie. Náklady na podobnou lanovku se podle našeho průzkumu pohybují kolem dvaceti milionů," říkal v roce 2007, když představoval model nového Pankráce, tehdejší starosta čtyřky Pavel Horálek. Čtvrť se měla změnit do pěti let a vedle lanovky měla na Pankráci také vzniknout bruslařská dráha či amfiteátr letního divadlo. Máme rok 2013, a ono nic.

Stanice metra Nové Dvory

Metro D – u ledu
"Metro D bude záležet na financování. Bez pomoci zdrojů z Evropské unie si dnes nedovedu představit realizaci," sdělil na dotaz deníku Metro radní Pavel Richter. Déčkem z Pankráce do Písnice jsme se přitom podle návrhu z roku 1987měli vozit už před devíti lety.

Staroměstskou radnici zdobí orloj.

Dostavba Staroměstské radnice – mrtvý projekt
Východní a severní křídlo proti Týnskému chrámu v roce 1945 zdemolovali nacisté, poškozena byla i věž s orlojem a kaplí. Ke 30. výročí osvobození byla pobořená část radnice opravena. Později Praha několikrát vypsala soutěže na dostavbu zničené části, ta se však nikdy neuskutečnila. Myšlenku dostavby oživil exprimátor Pavel Bém, jenže jak už to tak bývá – skutek utek.

Prokopské údolí

Lanovka přes Prokopák – mrtvý projekt
Půlmiliardová vize lanovky měla spojit Nové Butovice s novým parkem Barrandovem, cesta přes Prokopské údolí a Dalejské údolí by se tak zkrátila z patnácti na pět minut. Podle kanceláře architekta Prahy 5 ale bylo pořizování změny územního plánu, která lanovku obsahovala, ukončeno. "Městská část připravuje podání nového podnětu na změnu územního plánu pro vznik parku na Barrandově a zváží, zda bude obsahovat i návrh trasy lanovky," uvedl mluvčí radnice Luděk Sefzig.

Takhle by měla vypadat opravená Šlechtova restaurace.

Opravená Šlechtova restaurace – u ledu
Plány na opravu Šlechtovky se už v minulosti několikrát odsunuly. "Obávám se, že hned tak to nebude," řekl teď deníku Metro radní Václav Novotný. Město se totiž snaží vyvléct z tendru, který s částkou 250 milionů vyhrál Metrostav. "Jsem k té částce velmi rezervovaný. Výběrové řízené proběhlo, máme vyhlásit vítěze, ale nevíme, jak se z toho vymotat.," říká radní, podle kterého je projekt příliš nabubřelý.

Clam-Gallasův palác.

Oprava Clam-Gallasova paláce – u ledu
Také tento projekt opravy barokního paláce je podle radního Novotného zbytečně předimenzovaný a drahý. Opravený palác měl sloužit jako kulturní a společenské centrum, vítěze tendru ale Praha dosud nepotvrdila. I zde město přemýšlí, jak se z toho vyvléct.

Plán na změnu Průmyslového paláce

Rekonstrukce Průmyslového paláce – u ledu
Naopak "vymotání se" z projektu na rekonstrukci vyhořelého Průmyslového paláce vypadá podle Novotného slibně. Smlouva na zhotovení projektové dokumentace za asi 200 milionů se společností Cigler Marani Architects, by prý mohla skončit dohodou. Rekonstrukce samotná by pak vyšla na astronomické tři miliardy. "Vyhlásíme novou soutěž s realistickým zadáním," říká radní Novotný.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jičínský pivovar vypustil Řáholeckou sojku. V Olomouci vám nově načepují i Fridu a Sherlocka

vydáno 1. června 2023  12:29

Zatímco před deseti lety bylo na našem území zhruba 100 minipivovarů, momentálně jich je 507. Kvůli pandemii a jiným těžkostem sice některé v posledních...  celý článek

Mucha je jeden z nemnoha českých malířů, který svým dílem přesáhl národní věhlas, říká Pospíšil

vydáno 1. června 2023  8:00

Spolek pro Slovanskou epopej zahájil výstavu Budoucnost Slovanské epopeje, která představuje vybrané varianty budoucího umístění stěžejního díla Alfonse...  celý článek

Pečujte o své vztahy a nehoňte se za nejistými cíli, radí psychoterapeutka

vydáno 1. června 2023  6:00

Klimatická krize, omezení a ztráty na majetku i na životech způsobené pandemií covidu, válka vedená Ruskem proti Ukrajině – to jsou některé z příčin, jež...  celý článek

Komerční sdělení

Steelers ovládli šlágr Snapbacks ligy na Bazalech

vydáno 1. června 2023

8. kolo Snapbacks ligy amerického fotbalu proti sobě svedlo oba vedoucí týmy skupin. ISMM Ostrava Steelers na Bazalech vyzvali Vysočinu Gladiators. Dlouho...  celý článek