metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 21 °C

Pondělí, 2. srpna 2021. Svátek má Gustav.

Další 2 fotografie v galerii
Bloom ve slamáku | foto: ARCHIV

Odraz českého génia. Přidržte si slamáčky, přichází irský Cimrman

  18:17
Irové mají velké pozdvižení. Vychutnávají si totiž Bloomsday, který vtipně oživuje slavnou románovou postavu, jejíž osud připomíná českého fiktivního všeuměla.

Jmenuje se Leopold Bloom, je mu 38 let, jeho otcem je maďarský Žid, maminka vyznává katolickou víru a narodila se v Irsku. A co je vůbec nejlepší, Bloom, který tak trochu připomíná českého Járu Cimrmana, existuje jen v románu Odysseus. Ten je z pera slovutného irského spisovatele Jamese Joyce.

Dvanáct let před Járou
Irové, kteří jsou „malý“ národ ve stínu velikého souseda – podobně jako Češi – vyznávají podobný lék na to, jak se s těmi „nahoře“ vypořádat. Recesi. Zatímco se český Cimrman zrodil roku 1966 za asistence Zdeňka Svěráka, irský Odysseus začal žít svým životem 16. června 1954, v den 50. výročí románového dne prožitého Bloomem, jenž si na „románový“ chléb vydělával novinařinou.

Památného červnového dne spisovatelé a recesisté Patrick Kavanagh a Flann O’Brien navštívili dublinské předměstí Sandycove, konkrétně tamní hospodu Davy Byrnes, četli si výňatky z Odyssea a cestou popíjeli. Zrodil se fenomén, jenž má takovou sílu, že se na smaragdovém ostrově stal státním svátkem.

Sedm set hutných stran
Oslavy Bloomsday, Bloomova dne, zahrnují mnoho kulturních aktivit, včetně čtení a dramatizací Odyssea, cesty po dublinských hospodách, zkrátka opakování Bloomova bloumání po Dublinu v kostýmu jako vystřiženému z počátku 20.století.

„Skalní fanoušci tento a případně i další den nepřetržitě čtou celý text Odyssea, jenž čítá 700stran, což zpravidla trvá 36 hodin,“ uvádí Cliona Manahanová, irská velvyslankyně v Česku. „V rámci oslav se lidé také často stylově oblékají jako postavy z knihy, přičemž jedním z typických prvků Bloomsday oslav je Bloomův charakteristický slaměný klobouk,“ doplňuje.

„Přejeme pěkné počtení“
Velvyslanectví Irska rozeslalo v rámci Bloomsday oslav knihy Jamese Joyce do Městské knihovny v Praze a vybraných regionálních knihoven. „Pokud máte zájem se seznámit s tímto jedinečným románem nebo jinými díly Jamese Joyce, přejeme vám pěkné počtení,“ zve velvyslankyně Manahanová.

Komentáře

Hlavní zprávy

K létu patří nejen dovolená, ale také víc sexuálních hrátek. Pozor na pohlavní choroby!

vydáno 1. srpna 2021  6:00

Volnější oděv, víc odhalená, často do bronzova opálená těla. Letní období víc podněcuje erotickou fantazii. „Všiml jsi si, kolik těch našich holek chodí...  celý článek

My nic, my muzikanti. Agentura stojany nevlastní, majitelé konstrukcí jsou totiž jinde

vydáno 31. července 2021  11:11

Radnice v pražských Kunraticích likvidovala načerno postavené reklamní stojany na katastrálním území městské části. Nespokojení nejsou jen kunratičtí...  celý článek

Jsou seriály ze světa Marvelu zbytečné? Po Lokim už nikoliv

Strážce streamu
vydáno 30. července 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Psát Strážce streamu o letošních marvelovských seriálech nemá smysl, protože si své fandy a pochvalné kritiky bez problému najdou tak jako tak. Tohoto...  celý článek

Politické trafiky na Žižkově nerozdávají. Radnice Prahy 3 se opět chlubí nejmenším rizikem korupce

vydáno 30. července 2021  6:00

Antikorupční webová platforma Hlídač státu letos opět udělovala vysvědčení městským samosprávám. Úspěch opět slaví radnice třetí městské části. Transakce...  celý článek

Vaše fotky z Prahy