metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 4 °C

Čtvrtek 8. prosince 2022. Svátek má Květoslava

Větší foto
ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Odstup auta 1,5 metru od cyklisty. Nové nařízení je Absurditou roku 2022

  16:34
Usnadníme vám podnikání. Zjednodušíme administrativu. Digitalizujeme stát. Předvolební lákadla politiků ale často zůstanou jen ve fázi slibů.

Absurdity nepotkávají jen aktivní podnikatele a živnostníky. Nad leckterými nesmysly kroutí hlavou i běžný občan, který nepodniká. Například proč se městské trávníky sečou desetkrát ročně bez ohledu na to, že jsou vyprahlé od dlouhodobého sucha a tráva nepovyrostla ani o pět centimetrů? Radnice má takhle nastavenou smlouvu se zahradnickými firmami. Protože je ve smlouvě deset senosečí, nejede přes to vlak.

Nebo pražská cyklistická politika. Souběžně s cyklostezkami se v posledních čtyřech letech leckde malovaly ještě cyklopruhy ve vozovce. Někteří komunální politici slibují, že pokud uspějou na podzim ve volbách, pruhy smažou.

Každý řidič s metrem
Není proto divu, že v hlasování pro Absurditu roku 2022 zvítězila nepodnikatelská problematika. Hlasující dali nejvíce bodů nařízení, podle kterého musejí auta objíždět na silnici cyklistu ve vzdálenosti 1,5 metru. To začalo platit letos s novelou silničního zákona.

Co vyhrávalo v minulosti?

  • Fyzioterapeut musí mít v ordinaci ledničku, dvě nášlapné váhy a zrcadlo (2009).
  • Hudebníci musejí nahlásit 20 dní dopředu pořadatelům a Ochrannému svazu autorskému seznam písní, které na koncertu zazní (2014).
  • Z nezaplacených faktur musí přesto podnikatel platit státu DPH (2017).

„Jsem řidič, ale také cyklista, znám to z obou stran. Jak si mám ale odměřit ten odstup?“ klade si otázku Roman Pommer, viceprezident Hospodářské komory. Podobně to vidí Iveta Štočková, mluvčí stavební firmy Eurovia. „Stavíme také silnice a dálnice, známe tedy normy jejich rozměrů. Mohli bychom je kvůli tomuto pravidlu stavět širší, ale to zas narážíme na jiná nařízení. Myslím, že pravidlo vyvolalo opačnou reakci, než se čekalo,“ říká Štočková.

Na druhém místě se letos umístilo pravidlo, že manžel nesmí zaměstnávat manželku. „Mě to také zaujalo, i když to má v jistém směru opodstatnění, protože jde současně o společné jmění, a jeden z partnerů by tak vyplácel plat tomu druhému z jeho majetku,“ říká Edita Ševcovicová z Komory daňových poradců. Manželka, nebo naopak manžel, ale může být zaměstnána, pokud ji zaměstnává firma vlastněná jedním z dvojice.

EET to projela
Velkým favoritem na letošní absurditu byla elektronická evidence tržeb (EET), respektive návrh jejího zrušení poté, co byla před nedávnem zavedena. Tato povinnost skončila až na třetím místě.

O zrušení EET v těchto dnech jedná Poslanecká sněmovna. Evidence byla zavedena, nejdříve v dobrovolném režimu, v roce 2016. Měla zamezit nezdanění příjmů, nejvíc se v této souvislosti hovořilo o gastronomii a drobném podnikání. Elektronická evidence tržeb byla dočasně pozastavena během covidové pandemie. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Nenápadnou branickou oázu čistí těžká technika. Nádrž Údolní opět napustí začátkem příštího roku

vydáno 7. prosince 2022  19:11

Velká je zhruba jako hokejové hřiště. Málokdo si ale vodní plochy kousek nad bývalým branickým pivovarem všimne. A je to dobře. Retenční nádrž Údolní je...  celý článek

Jsem hrdá na představení s ryze ženským obsazením, říká akrobatka Kristýna Stránská

vydáno 7. prosince 2022  16:30

Pohybu a tanci se věnuje odmalička, kdy reprezentovala Česko v akrobatické gymnastice na evropských i světových šampionátech. Tanečnice a akrobatka...  celý článek

Zima se dá přežít díky pospolitosti, říká antropoložka, která několik let žila na Špicberkách

vydáno 7. prosince 2022  13:58

„Stačí věřit, že jednoho dne ledová černota ustoupí proužku světla, který bude každý den zesilovat,“ říká pro deník Metro vědkyně Zdenka Sokolíčková.  celý článek

Lucie Bílá i Lipo. Letošních vánočních písniček je jako ozdob na stromečku

vydáno 7. prosince 2022  5:11

Jako kdyby se čertovi roztrhl pytel a z něj vyskákaly vánoční písně. Tak to vypadá o adventu roku 2022.  celý článek