metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 29 °C

Pátek 20. května 2022. Svátek má Zbyšek
Ilustrační foto | foto: Petr Toman, MF DNES

Auta brání čištění ulic, po odtahu už se nemusí vrátit na původní místo

  14:21
Některé pražské radnice si myslí, že se v ulicích hůř uklízí. Na vině jsou podle nich řidiči, kteří nerespektují zákaz parkování a nechávají v době, kdy úklid probíhá, stát auto na ulici. Zlepšení paradoxně nepomohla ani letošní změna zákona, která odtahy upravuje.

„V loňském roce bylo čištění výrazně ztíženo nerespektováním zákazových značek. V tomto roce to bohužel není o mnoho lepší,“ hodnotí letošní jarní čištění ulic místostarosta Prahy 1 Richard Bureš.

Odtahovky se přitom „neflákaly“, kvůli blokovému čištění bylo nařízeno loni 2791 odtahů. Přestože se značky v ­ulicích metropole musí objevit minimálně sedm dní před začátkem úklidu, spoustě majitelů aut je to jedno.

Spoléhají se na to, že při úklidu se pracovníci jejich autu radši vyhnou, než by s ­ním manipulovali, někdy jim chybí i­ technika. K ­odtahům tak dochází zpravidla jen tehdy, když auto překáží nebo stojí třeba nad kanálem.

„Osobně neznám lepší způsob, jak efektivně provádět úklid, než že je vyklizena celá ulice,“ dodává Bureš. Když v ulici zůstanou ostrůvky pár aut, tak když s nimi jejich majitelé odjedou, tak se veškerý nepořádek pod nimi rozfouká a­ ulice pak podle Bureše vypadá, jako by se ani nikdy nečistila.

„Paradoxem pak někdy je, že právě ti, kteří svá auta nepřeparkují, si nejvíce stěžují, že jejich ulice nebyla vyčištěna,“ popisuje své zkušenosti Bureš.

Radnice podle něj doufala, že se změnou zákona, který upravuje pravidla pro odtahy vozidel, se situace změní, ale bohužel se tak nestalo.

Podle novely totiž už není nutné vracet vůz na původní místo, pokud návrat není možný na místo původní či v dohledu. V praxi, kdy se ulice v centru rychle zaplní, se dá očekávat, že odtažené vozy tak budou zůstávat na odtahových parkovištích.

Řidičům se risk a ignorování značky ale nemusí vyplatit. Cena za zpětný odtah je 3800 korun, a pokud auto zůstane po odtahu na parkovišti, pak k částce 1900 musí jeho majitel připočítat každý den 250 korun a od čtvrtého dne dokonce 400 za služby, jako je třeba ostraha.

Komentáře

Hlavní zprávy

Co se stalo Brittany Murphy? Nic dobrého, ukazuje dokument na HBO Max

Strážce streamu
vydáno 20. května 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Dokumentární minisérie v naší rubrice Strážce streamu moc často neřešíme. Obliba nedávno uvedeného True Crime dokumentu Podvodník z Tinderu z kuchyně...  celý článek

Když někdo dělá hudbu dobře, většinou to není špatný člověk, filozofuje malý violoncellista

vydáno 20. května 2022  5:20

Třináctiletý Maxmilián Lasek se chtěl hudbě věnovat odmalička. Díky působení v orchestru, který spolupracuje například s Pařížskou filharmonií, si mohl u...  celý článek

Z Prahy do Prčice. Na 55. ročník legendárního pochodu je povinná registrace předem

vydáno 19. května 2022  16:53

Loni jste se z Prahy do Prčice mohli projít pouze soukromě. Stejně jako předloni totiž plány organizátorů zhatila pandemie koronaviru. Letošní již 55....  celý článek

Rodiče, děti a peníze. Spořit do prasátka se v této době nevyplatí

vydáno 19. května 2022  10:20

Inflace je nejvyšší za posledních 30 let, podle odborníků se v následujících měsících vyšplhá nad 15 procent. Uložené peníze na běžných účtech kvůli tomu...  celý článek