metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 21 °C

Pondělí, 1. června 2020. Svátek má Laura.
Květináče u Lihovaru
Větší foto
Květináče u Lihovaru | foto: Metro.cz

Odvoz betonových květníků z Prahy 5 zatím vázne

10. května 2019  9:00 Marek Hýř Metro.cz
Stromy z betonových kvádrů poslouží dál.

„Z ulic Prahy 5 definitivně zmizí kritizované betonové květníky,“ hlásala média v únoru. Zatím jsou pryč však pouze dva. Odvoz těžkých kvádrů vázne.

Vedení radnice se rozhodlo více než 240 květináčů rozdat. Květníky si zamluvily čtyři firmy a jedna fyzická osoba. Nejvíce si jich chce odvést společnost Flohmarkt Property provozující bleší trhy ve Vysočanech. Přesun ale vázne. „Ještě jsme nezačali, protože se do toho nechce žádné dopravě. Je totiž podmínka vše naplánovat a sladit s městskou policií, která chce převozu dělat doprovod,“ říká Roman Cileček, ředitel provozu bleších trhů. 

„Stěhování se může dělat pouze v noci a s tím mají všechny dopravy jednak časový problém a jednak nevědí, kolik si za to říct. Nabídky, které nám daly, byly pomalu vyšší než náklady na výrobu květináčů, ale intenzivně na tom pracujeme a chtěli bychom s odvozem začít co nejdříve,“ dodává Cileček.

Betonové kvádry budou na trzích dál plnit funkci květináčů. „Stávající zeleň a stromy se pokusíme zachránit a doufáme, že při převozu k nám do areálu neutrpí výrazné ztráty,“ přibližuje jednatel trhů Lukáš Svoboda.

Některé stromy, jež v květináčích nyní jsou, si chce radnice nechat. „Budou přesazeny do parků, zatím ale není jasné, do kterých,“ uvedla pro deník Metro mluvčí Prahy 5 Markéta Drešlová.

Radnice květináče pořídila v roce 2012 zhruba za 18 milionů korun. Původní záměr byl, že se zakopou podél ulic a vysadí se v nich dřeviny, které budou pohlcovat zplodiny aut. Ukázalo se ale, že záměr je z řady důvodů neuskutečnitelný. Po protestech obyvatel je radnice postupně z nejfrekventovanějších míst odstranila. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Trampování se vrací. Hitem jsou stany, ale i chemická WC

Kempování (ilustrační foto)
vydáno 1. června 2020  10:20

Velké obchody se sportovními potřebami přestavěly regály. U vchodů vás vítají stany, spacáky, boty na výšlapy.  celý článek

Bytová revoluce po viru? „Nemůžeme byty jen tak začít skupovat,“ říká pražský radní

ilustrační snímek
vydáno 31. května 2020  19:29

Trh s realitami prošel během koronavirové krize mnoha otřesy. Airbnb se má vrátit v plné síle do půl roku.  celý článek

To, jak se cítíte, je půlkou úspěchu, říká elitní letec

Martin Šonka
vydáno 31. května 2020  13:16

Martin Šonka by mohl z fleku hrát v nějakém historickém velkofilmu o letci, který se nebeské poezie dotýká. O létání mistr světa elitní letecké soutěže...  celý článek

S kosmetikou pro muže chtějí dobýt svět, jen jim to trvá déle

Daniel Trnka
vydáno 31. května 2020  8:56

Na existenci tuzemské značky prémiové kosmetiky pro muže Beviro mě před časem upozornil kamarád. Zvědavost i fakt, že jsem některé z jejích produktů...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám