metro.cz

Počasí v Praze

22 °C / 26 °C

Neděle, 21. července 2019. Svátek má Vítězslav.
Květináče u Lihovaru
Větší foto
Květináče u Lihovaru | foto: Metro.cz

Odvoz betonových květníků z Prahy 5 zatím vázne

10. května 2019  9:00 Marek Hýř Metro.cz
Stromy z betonových kvádrů poslouží dál.

„Z ulic Prahy 5 definitivně zmizí kritizované betonové květníky,“ hlásala média v únoru. Zatím jsou pryč však pouze dva. Odvoz těžkých kvádrů vázne.

Vedení radnice se rozhodlo více než 240 květináčů rozdat. Květníky si zamluvily čtyři firmy a jedna fyzická osoba. Nejvíce si jich chce odvést společnost Flohmarkt Property provozující bleší trhy ve Vysočanech. Přesun ale vázne. „Ještě jsme nezačali, protože se do toho nechce žádné dopravě. Je totiž podmínka vše naplánovat a sladit s městskou policií, která chce převozu dělat doprovod,“ říká Roman Cileček, ředitel provozu bleších trhů. 

„Stěhování se může dělat pouze v noci a s tím mají všechny dopravy jednak časový problém a jednak nevědí, kolik si za to říct. Nabídky, které nám daly, byly pomalu vyšší než náklady na výrobu květináčů, ale intenzivně na tom pracujeme a chtěli bychom s odvozem začít co nejdříve,“ dodává Cileček.

Betonové kvádry budou na trzích dál plnit funkci květináčů. „Stávající zeleň a stromy se pokusíme zachránit a doufáme, že při převozu k nám do areálu neutrpí výrazné ztráty,“ přibližuje jednatel trhů Lukáš Svoboda.

Některé stromy, jež v květináčích nyní jsou, si chce radnice nechat. „Budou přesazeny do parků, zatím ale není jasné, do kterých,“ uvedla pro deník Metro mluvčí Prahy 5 Markéta Drešlová.

Radnice květináče pořídila v roce 2012 zhruba za 18 milionů korun. Původní záměr byl, že se zakopou podél ulic a vysadí se v nich dřeviny, které budou pohlcovat zplodiny aut. Ukázalo se ale, že záměr je z řady důvodů neuskutečnitelný. Po protestech obyvatel je radnice postupně z nejfrekventovanějších míst odstranila. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Ohníček, barvičky i umělá krev. Vyzkoušeli jsme si Chemii hrou

Redaktorka na workshopu Chemie hrou.
vydáno 21. července 2019  6:02

Na Veletrhu vědy, který začátkem června proběhl v Praze, si návštěvníci mohli prohlédnout hodně věcí, ať už je baví biologie, medicína, nebo astronomie....  celý článek

Sonda do duše českého nohejbalu: Už není sportem pro pivaře

Memoriál Jardy Svobody, tradiční turnaj na osadě Havran se letos konal už po...
vydáno 20. července 2019  6:57

„Chlapi, dáme pivko a čutneme si nohec? Já s bráchou proti vám všem, o panáka!“ Tohle je sonda do duše českého nohejbalu, za kterou v létě možná dostaneme...  celý článek

Osobáky trpí obezitou, nejvíc však silnice ničí kamiony

ilustrační snímek
vydáno 19. července 2019  16:47

Za třicet let auta ztěžkla o stovky kil.  celý článek

Výměna ledolamů láká turisty. Měl je už Juditin most

Karlův most bude mít již brzy nové ledolamy u svých sedmi pilířů. Nové budou z...
vydáno 19. července 2019  13:42

Potápěči tráví u Karlova mostu pod vodou v kuse až čtyři hodiny. Pro návštěvníky Prahy jsou atrakcí.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám