metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Sobota 2. července 2022. Svátek má Patricie

Další 2 fotografie v galerii
Pražské triko | foto: Kluci z Prahy

Oficiální trička zatím Praze chyběla. Youtubeři si je už ale vyrábějí sami

  15:58
Místo oblečení vyvíjí Prague City Tourism například repliku kávového servisu architekta Pavla Janáka.

Trička a mikiny s logem Prahy, nápisy I love Prague či občas s nějakým tím motivem konkrétních pamětihodností lze v ulicích metropole na lidech občas zahlédnout. Podle Kláry Malé ze společnosti Prague City Tourism, jež má na starosti propagaci hlavního města, ale žádné z nich nepatří do oficiálního merche. Praha totiž žádný nemá.

„Co se týká oblečení, tak to zatím v našem portfoliu prodejního zboží nemáme. V rámci našeho nového merche spolupracujeme s lokálními tvůrci a suvenýry jsou součástí nové vizuální identity Prahy v oblasti cestovního ruchu, kterou jsme představili loni na podzim,“ říká pro deník Metro Malá s tím, že se jedná o šperky, svíčky, keramiku či lízátka.

Magistrát chtěl konvičku
V současné době se Pražská informační služba soustředí hlavně na novou limitovanou edici vkusných suvenýrů, které si od ní magistrát objednalo v rámci blížícího se předsednictví Česka v Radě Evropské unie. „Jedná se například o diář od ilustrátora Michala Bačáka a knihařské dílny Voala. Nebo také nyní vyvíjíme repliku kávového servisu Pavla Janáka, který má letos 140. výročí, a tento suvenýr bude sloužit jako speciální dar v rámci našeho předsednictví,“ dodává Malá.

Svou ucelenou kolekci oblečení nicméně Praha již několik dní má. Jen není tak úplně oficiální. Vznikla v rámci projektu Kluci z Prahy, za kterým stojí novinář Janek Rubeš a Honza Mikulka. Merch je částečně cizojazyčný, takže je určen i turistům. Několik kousků se však zaměřuje i na návštěvníky Prahy, kteří rádi luští piktogramy.

„Na tričkách a mikinách je vyobrazena třeba vodárenská věž od architekta Karla Hubáčka či dům U Tří zlatých prstenů. Kůň Převalského na levé straně od linie vyobrazující Vltavu má evokovat Dívčí hrady. Ale nejradši mám kšiltovku s piktogramy trojice mých oblíbených hospod,“ svěřil deníku Metro Janek Rubeš.

Ke Slonovi či na Náplavku
Na čepici je vyšitý slon jako odkaz na Pivnici U zlatého slona na Starém Městě, busta člověka v katovské kápi jako odkaz na Pivnici U Kata nebo kuželka. Ta má symbolizovat Lokál U Bílé kuželky na Malé Straně. „Furt jste se mě ptali: Hej, Janku, jaké jsou tvoje oblíbené hospody? Tak si to jako mám dát na čelo? Není problém. A vy můžete taky. Když ji budete chtít koupit dětem, když tak řekněte, že jsou to jenom cool obrázky.“ vtipkuje Rubeš.

Podobně jako Praha nemá trička ani Náplavka. I to je minulost. Rubešův tým nabízí i trička se všeříkajícím nápisem: Něco na Náplavku.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek

Frontová linie. Na letištích chybí lidé. Bojuje se o odbavení i náhrady

vydáno 1. července 2022  16:27

Dva covidové roky letiště i letecké společnosti krvácely. Teď úpí znovu. Lidé zase létají jako diví, ale na přepážkách „nejsou lidi“.  celý článek

Je Orville lepší než Star Trek? MacFarlane i potřetí servíruje komediální poctu sci-fi žánru

Strážce streamu
vydáno 1. července 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že máme v tuzemsku konečně legálně možnost koukat na kousky ze streamovací platformy Disney+, je jednoduše skvělé. Jedním z důkazů budiž sci-fi...  celý článek

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek