metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 8 °C

Pátek 19. dubna 2024. Svátek má Rostislav

Ohníček, barvičky i umělá krev. Vyzkoušeli jsme si Chemii hrou

  6:02
Na Veletrhu vědy, který začátkem června proběhl v Praze, si návštěvníci mohli prohlédnout hodně věcí, ať už je baví biologie, medicína, nebo astronomie. Některé stánky nabízely také možnost si něco vyzkoušet – a tu jsem využila já. Největší nával byl sice tam, kde se vyráběl trend současné doby, tedy sliz, ale dost se nás sešlo i na workshopu Chemie hrou. Ten sice ve stánku Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR plánovali pro děti, ale nadšení jejich rodičů i nás dalších dospělých bylo minimálně srovnatelné.
Redaktorka na workshopu Chemie hrou.

Redaktorka na workshopu Chemie hrou. | foto: Metro.cz

Každý z nás dostal základní výbavu, tedy ochranné pomůcky, jako jsou plášť, laboratorní brýle nebo rukavice. Jo, to už jsem si trochu jako v laboratoři připadala. Čekalo mě několik stanovišť, u toho prvního jsem mohla „mít v rukách oheň“. V nádobě byly smíchány jen tři látky, které jsou běžně dostupné. Ačkoli pokus zde k mému údivu zkoušela i velmi malá děcka, bylo to pod dohledem dospělých i odborníků, takže návod vám raději nedám. Ale zážitek to byl velký!

Redaktorka na workshopu Chemie hrou.

Mohla jsem si taky změřit pH. „Děti si tady mohou vyzkoušet pomocí pH papírku, který používáme i běžně v laborce, jak se detekují kyseliny nebo naopak zásadité látky,“ říká mi laborantka na dalším stanovišti. Ano, toto bylo stanoviště, které nedocení jen tak někdo, ale aspoň jsem se dozvěděla, že pH v mých ústech je neutrální.

Více zaujatá jsem byla hned vedle – nejenom z lahviček, jejichž tekutý obsah měnil barvu, ale nejprve z pipety. Z hodin chemie na základní škole jsem si pipetu pamatovala, ale rozhodně neměla 30 centimetrů a nebyla elektronická. Jedním čudlíkem do ní motorek tekutinu napumpuje, zmáčknutím druhého se dostane ven. Možná už dnešní děti jiné neznají, ale tohle mě fakt bavilo. A hned potom míchání takzvaného semaforu. „Tohle se lidem líbí opravdu nejvíc. Původně je sloučenina žlutá, když s ní trochu zaklepete, bude červená, a když ještě víc, zezelená, ale jen na chvíli,“ přibližuje mi další laborantka.

Chcete si to vyzkoušet také?

Takové veletrhy nejsou příliš časté a je o ně velký zájem. Je třeba si hlídat informace a registrace na webu www.uochb.cz.

Všem zúčastněným bylo také odtajněno, jak to, že se ve filmech občas někdo řízne a vypadá to opravdu autenticky. „Dětem tu říkám, že je to taková zkouška odvahy. Napřed jim natřu ruku 10% roztokem rodanidu draselného, potom namočím nůž v roztoku chloridu železitého (FeCl2) a říznu,“ ukazuje mi u dalšího stolku slečna, na kterou jen fascinovaně hledím.

Další stolky umožňovaly vyrobit si něco, co můžeme ochutnat. Takže žížalky, perlivý džus a nakonec zmrzlinu, která se smíchala z marmelády, mléka a… Nechte mi také nějaké tajemství, ano? 

Autor: Iveta Benáková Metro.cz

Hlavní zprávy

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Postele XXL čekají v nemocnici na pacienty, kteří mohou vážit až 500 kilo

vydáno 18. dubna 2024  5:00

Skupina sestřiček na jednotce intenzivní metabolické péče (JIMP) na III. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze na Karlově náměstí si...  celý článek

Komerční sdělení

Lumír Běhal: Pohled z kabiny strojvedoucího mě nikdy neomrzí

vydáno 19. dubna 2024

Lumír Běhal je muž mnoha profesí a zájmů. Má za sebou bohatou kariéru strojvedoucího, aktuálně jezdí pro Arrivu s elektrickými vlaky. Je jeden ze...  celý článek