metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa, 20. října 2021. Svátek má Vendelín.

Další 1 fotografie v galerii
Budova ministerstva školství a tělovýchovy v Karmelitské ulici. | foto: msmt.czMetro.cz

Ohrožení studenti UJAKu budou v sobotu demonstrovat před ministerstvem školství

  15:22
Studenti speciální pedagogiky Univerzity Jana Amose Komenského (UJAK) svolali na sobotní jedenáctou hodinu shromáždění před budovu ministerstva školství. Chtějí tak vyjádřit svůj protest proti rozhodnutí Akreditační komise, která vydala nesouhlasné stanovisko k prodloužení akreditace tohoto magisterského oboru.

Nynější akreditace vyprší 30. září. Pokud se nenajde jiné řešení, bude muset více než 700 studentů Univerzity Jana Amose Komenského hledat možnost dostudování jinde. Tito studenti největší soukromé vysoké školy v Česku ale stejně jako samotná škola s postojem Akreditační komise nesouhlasí.

„Řada z nás, včetně mě, má zkušenosti i z veřejných vysokých škol a máme srovnání. Stojíme za svým studiem na UJAK, mnozí z nás mají srovnání s veřejnými vysokými školami. Akreditační komise dlouhodobě operuje s nepravdivými i lživými argumenty a její postup vnímáme jako snahu o cílenou likvidaci školy,“ uvedla organizátorka akce Jindřiška Rašínová.

Z pátečního jednání ministryně školství Kateřiny Valachové s děkany pedagogických fakult veřejných vysokých škol vyplynulo, že by ohrožení studenti museli pro pokračování jinde znovu skládat přijímací zkoušky. Byli by pak přijati do prvního ročníku a mohli by následně požádat o uznání části studia. Pro zhruba 500 učitelů, kteří si v učitelsky zaměřeném oboru doplňují kvalifikaci, je ale k dispozici jen 400 míst.

UJAK má problémy s akreditací magisterské speciální pedagogiky od loňského roku. Akreditační komise této škole vyčítá příliš vysoký počet přijatých studentů, kterému neodpovídá počet pedagogů. Studenti navíc podle komise často nemají odpovídající praxi a vážné nedostatky jsou také ve vedení jejich diplomových prací, o které se nepřiměřeně často starají externisté.

Komentáře

Hlavní zprávy

Primátor Hřib se chlubí, že se daří plnit slib vysázení milionů dřevin. Je tomu tak?

vydáno 20. října 2021  5:49

„Zatím se nám podařilo vysadit více než 370 tisíc stromů a do roku 2026 stihneme splnit náš předvolební závazek milionu nových stromů.“ Tak se začátkem...  celý článek

„Areál v Janově nebyl žádný zlatý důl,“ tvrdí exsprávcová

vydáno 19. října 2021  18:45

Na radnici Prahy 1 bublá problém. Deník Metro 3. září psal o kauze týkající se provozování rekreačního areálu Janov nad Nisou, který patří městské části...  celý článek

Kalafunu na dřevěnou nohu jsme nekupovali, reagoval Hrad na jeden z mnoha kuriózních dotazů

vydáno 19. října 2021  17:05

V roce 2020 dorazilo do Kanceláře prezidenta České republiky přes osmdesát žádostí, kdy se pisatelé dožadovali nejrůznějších informací. Přibližně dvacet...  celý článek

Na schovávanou si značky hrají v Michli, Záběhlicích i Modřanech

vydáno 19. října 2021  5:00

Na zelení pokryté zákazy je třeba upozornit včas. Čtenáři deníku Metro v tomto směru nelení.   celý článek

Vaše fotky z Prahy