metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 18 °C

Úterý 6. června 2023. Svátek má Norbert
Opencard (ilustrační foto) | foto: Metro.cz

Opencard má problémy! Na internetu už si kartu na dopravu nekoupíte

  14:46,  aktualizováno  16:52
V Praze přestalo fungovat online objednávání karet Opencard. Portál dle primátorky Krnáčové blokuje firma EMS, s níž Praha nemá uzavřené smlouvy. Lidé podle ní mají místo internetového formuláře dočasně využívat předprodejní místa. Mluvčí EMS Martin Opatrný řekl, že Praha neudělala nic pro to, aby zajistila bezproblémový chod systému. EMS podle něj nedělá nic nezákonného.

V současné chvíli magistrát podle svého vyjádření intenzivně zjišťuje příčiny selhání systému a pracuje na znovuobnovení jeho funkčnosti. Zároveň kontsktoval společnost EMS, která portál provozuje, aby systém neblokovala. „Oni ale odmítají tento problém řešit. Jednání společnosti EMS, kdy blokují online objednávání Opencard, považuji za minimálně nekorektní. Není možné, aby si Pražany brali jako rukojmí,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová.

Do doby, než bude portál www.opencardonline.cz opět zprovozněn, mohou žadatelé o Opencard využívat služeb padesáti předprodejních míst se zaměstnanci DPP, kde by s obsloužením neměl být problém. Výpadek se podle primátorky nijak nedotkne cestujících, kteří už kartu používají, ale jen nových klientů. Praha denně eviduje 40 až 50 žádostí o vydání nové karty Opencard. „V současné chvíli intenzivně zjišťujeme příčiny selhání systému a pracujeme na znovuobnovení jeho funkčnosti,“ sdělila. Okamžitě prý kvůli tomu oslovila EMS.

Neděláme nic špatného, říká firma

Firmě prý Krnáčová v úterý poslala dopis, v němž požádala o předložení nabídky na odkup zdrojových kódů. „Původní nabídka dosahující částky 400 milionů korun je nad rozpočtovými možnostmi Prahy,“ doplnila. Opatrný tvrdí, že firma žádný dopis nedostala. Na situaci, v níž Praha nemá uzavřené smlouvy na podporu systému, prý upozorňuje už řadu měsíců. „V tuto chvíli nepřekračujeme žádné smlouvy ani zákony,“ uvedl. „Systém neblokujeme, výpadek je jen součástí omezování podpory, na kterou Praha nemá smlouvy,“ řekl.

Na koalici se kvůli dnešním potížím snesla vlna kritiky od opozice. Předseda pražské ODS Filip Humplík mluví o „návratu do minulosti“. „Paní primátorka ještě včera ujišťovala Pražany, že papírové jízdenky jsou jen náhradním řešením. O 24 hodin později už jsou řešením jediným,“ řekl Humplík.

Problémová karta

  • Kartu Opencard, která slouží především jako tramvajenka, stála před 1,35 miliardy korun a dosud si ji vyzvedlo více než 1,2 milionu cestujících.
  • Deset minulých radních za TOP 09 a ODS a pět úředníků kvůli projektu čelí obvinění.
  • Spor Prahy a EMS řeší soud.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Lidé fotící mobilem řeší, jestli je vše ostré, ale zapomínají, že oknem do duše je oko“

vydáno 5. června 2023  18:00

Pochází ze slovenských Nových Zámků. Jako kluk emigroval do Spojených států. Na začátku devadesátých let se vrátil zpět a od té doby žije, už jako...  celý článek

Mít dítě, nebo žít déle a lépe? Pro ženy s roztroušenou sklerózou těžká volba

vydáno 5. června 2023  8:00

Lékaři nevědí, proč se objeví, nemají šanci ji vyléčit. Nejsou ale proti ní už zcela bezmocní jako před desítkami let.  celý článek

Malíř Hehejík si vás nejdřív proklepne, potom vytvoří surrealistické dílo na míru

vydáno 5. června 2023  6:00

Potřebu tvořit pociťoval už v dětství, inspirovaly ho encyklopedie zvířat a dinosaurů. Lukáš Hehejík maluje surrealistické obrazy na míru tak, aby...  celý článek

Kostičky ze Sovětského svazu dobyly celý svět. Tetris se hrál i na mrakodrapu

vydáno 4. června 2023  17:33

Žádný složitý. V podstatě primitivní grafika. Přesto je hra návyková. Při svém vzniku způsobila dokonce v ruské akademii věd průšvih. Pojďme ale postupně....  celý článek