metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 24 °C

Neděle, 26. května 2019. Svátek má Filip.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Operátoři dopravního podniku potřebují třikrát ročně psychologa

2. května 2019  13:42 Filip Jaroševský Metro.cz
Uvařit uklidňující kávu, nasadit náhlavní telefonickou soupravu, zapnout počítač a jde se pracovat. Tak začíná běžný pracovní den každého zaměstnance oddělení telefonických informací dopravního podniku.

Deník Metro nahlédl do dění v sídle infolinky, kde operátoři ročně vyřeší až sto padesát tisíc dotazů týkajících se hromadné dopravy, prostřednictvím zpovědi vedoucí oddělení Věry Novákové. Ta se o své dvacetileté zkušenosti podělila se zpravodajem dopravního podniku DP kontakt. „Není dne, aby v prostředcích hromadné dopravy nedošlo ke ztrátám zavazadel či jiných předmětů. Asi je to roztěkaností lidí, jinak si to nedokážu vysvětlit. Ztrát je totiž opravdu hodně. Dobrá čtvrtina hovorů jsou jen ztráty. Musím však podotknout, že si držíme třicetiprocentní úspěšnost nalezení,“ uvádí pro DP kontakt Nováková s tím, že občas z vlastní iniciativy zavítá i na facebookovou skupinu Ztráty v Praze. „Zde jsem dokonce pomohla dohledat kabelku, kterou paní ztratila. Vždycky je naděje,“ dodává Nováková.

Před časem na infolinku dokonce volal pán, že v tramvaji nechal kočárek i s dítětem. „Tramvaj na další zastávce samozřejmě počkala. Nedávno zase například volala paní, že jde o berlích a že jí utekl pes. Řidič si ale všiml, že pes na zastávce Štvanice vystoupil. Rychlá reakce řidiče a dispečinku přispěla k tomu, že jsme paní ve finále velice rychle pomohli,“ doplňuje Nováková.

V práci operátora dopravního podniku je však nutné dodržovat pravidla vnitřní hygieny. Třikrát za rok sem proto dochází psycholožka a podle Novákové jejímu týmu velice pomáhá. Slovní agresivita lidí totiž podle ní v posledních letech značně narostla. „O to více oceníme zázemí, kde si můžeme udělat kávu a dát si pauzu. Nejsme nezničitelní a povinni si na sebe nechat jen vylít kýbl sprostých slov, a proto občas tu uklidňující kávu potřebujeme. Lidé si totiž na infolinku rychle zvykli, čemuž značně pomohl i nástup neomezených telefonních tarifů. Volají, i když má autobus jen dvě minuty zpoždění,“ vysvětluje vedoucí oddělení telefonických informací.

Nejnáročnější období zažili v poslední době pracovníci infolinky loni v září. Tehdy byl spuštěn nový jízdenkový e-shop. Standardní je i v dnešní době podle Novákové také vyhledávání spojení na počítači, kde se zákazník obratem dozví požadované informace.

„Pracovník naší infolinky musí umět anglický jazyk, to je jeden ze základních předpokladů. Současně musí umět mluvit po telefonu a skvěle ovládat PC. Osobně chci, aby nový pracovník byl pohodář. Nechci tady vzteklouna, který rozbije atmosféru celého kolektivu,“ uzavírá Věra Nováková.

Infolinka DPP

  • Od sedmi ráno do devíti hodin večer se pracovníkům telefonické informační linky DPP dovoláte na 296 19 18 17.
  • Zároveň jde také o infolinku jízdenkového e-shopu.
  • Loni pracovníci řešili dohromady 136 751 telefonátů v českém jazyce, 1571 bylo cizojazyčných.
  • Mezi hlavní témata patřily dotazy na spojení a čas, jichž proběhlo celkem 49 138.
  • Často padaly dotazy na tarif a elektronické jízdné, ztráty, stížnosti a změny v dopravě.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pod dohledem zlatníků jsem si zkoušela vyrobit prstýnek. Povedlo se

Klasická šperkařina připomíná práci zubaře.
vydáno 25. května 2019  15:26

Do jejich obchodu v centru Prahy si zákazníci chodí především pro šperky vyrobené na zakázku. Redaktorka deníku Metro si vyzkoušela práci ve šperkařství...  celý článek

Veletrh vědy v Letňanech nabídne přes sto expozic a vstup zdarma

Veletrh bude otevřený vždy od 10 do 18 hodin.
vydáno 25. května 2019  14:34

Přehlídku, jež proběhne od 6. do 8. června v PVA EXPO, opentlí dvacítka přednášek, panelových diskusí a science show. „Významní čeští odborníci se letos...  celý článek

GALERIE: Nahlédněte do hradů a zámků, které vlastní soukromí majitelé

Karlova Koruna
vydáno 24. května 2019  14:48

Ve dnech 24. – 26. května proběhne na 21 památkách sdružených v Asociaci majitelů hradů a zámků řada kulturních a společenských akcí s cílem přiblížit...  celý článek

Astronaut Elton jde po krku Mercurymu. Uspěje také?

Film Bohemian Rhapsody oslavoval kapelu Queen.
vydáno 24. května 2019  13:02

Bohemian Rhapsody i cenami ověšená Lady Gaga dobyly před časem tuzemská kina. Může za to také mezigenerační šeptanda.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám