metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 14 °C

Čtvrtek, 25. února 2021. Svátek má Liliana.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Operátoři dopravního podniku potřebují třikrát ročně psychologa

2. května 2019  13:42 Filip Jaroševský Metro.cz
Uvařit uklidňující kávu, nasadit náhlavní telefonickou soupravu, zapnout počítač a jde se pracovat. Tak začíná běžný pracovní den každého zaměstnance oddělení telefonických informací dopravního podniku.

Deník Metro nahlédl do dění v sídle infolinky, kde operátoři ročně vyřeší až sto padesát tisíc dotazů týkajících se hromadné dopravy, prostřednictvím zpovědi vedoucí oddělení Věry Novákové. Ta se o své dvacetileté zkušenosti podělila se zpravodajem dopravního podniku DP kontakt. „Není dne, aby v prostředcích hromadné dopravy nedošlo ke ztrátám zavazadel či jiných předmětů. Asi je to roztěkaností lidí, jinak si to nedokážu vysvětlit. Ztrát je totiž opravdu hodně. Dobrá čtvrtina hovorů jsou jen ztráty. Musím však podotknout, že si držíme třicetiprocentní úspěšnost nalezení,“ uvádí pro DP kontakt Nováková s tím, že občas z vlastní iniciativy zavítá i na facebookovou skupinu Ztráty v Praze. „Zde jsem dokonce pomohla dohledat kabelku, kterou paní ztratila. Vždycky je naděje,“ dodává Nováková.

Před časem na infolinku dokonce volal pán, že v tramvaji nechal kočárek i s dítětem. „Tramvaj na další zastávce samozřejmě počkala. Nedávno zase například volala paní, že jde o berlích a že jí utekl pes. Řidič si ale všiml, že pes na zastávce Štvanice vystoupil. Rychlá reakce řidiče a dispečinku přispěla k tomu, že jsme paní ve finále velice rychle pomohli,“ doplňuje Nováková.

V práci operátora dopravního podniku je však nutné dodržovat pravidla vnitřní hygieny. Třikrát za rok sem proto dochází psycholožka a podle Novákové jejímu týmu velice pomáhá. Slovní agresivita lidí totiž podle ní v posledních letech značně narostla. „O to více oceníme zázemí, kde si můžeme udělat kávu a dát si pauzu. Nejsme nezničitelní a povinni si na sebe nechat jen vylít kýbl sprostých slov, a proto občas tu uklidňující kávu potřebujeme. Lidé si totiž na infolinku rychle zvykli, čemuž značně pomohl i nástup neomezených telefonních tarifů. Volají, i když má autobus jen dvě minuty zpoždění,“ vysvětluje vedoucí oddělení telefonických informací.

Nejnáročnější období zažili v poslední době pracovníci infolinky loni v září. Tehdy byl spuštěn nový jízdenkový e-shop. Standardní je i v dnešní době podle Novákové také vyhledávání spojení na počítači, kde se zákazník obratem dozví požadované informace.

„Pracovník naší infolinky musí umět anglický jazyk, to je jeden ze základních předpokladů. Současně musí umět mluvit po telefonu a skvěle ovládat PC. Osobně chci, aby nový pracovník byl pohodář. Nechci tady vzteklouna, který rozbije atmosféru celého kolektivu,“ uzavírá Věra Nováková.

Infolinka DPP

  • Od sedmi ráno do devíti hodin večer se pracovníkům telefonické informační linky DPP dovoláte na 296 19 18 17.
  • Zároveň jde také o infolinku jízdenkového e-shopu.
  • Loni pracovníci řešili dohromady 136 751 telefonátů v českém jazyce, 1571 bylo cizojazyčných.
  • Mezi hlavní témata patřily dotazy na spojení a čas, jichž proběhlo celkem 49 138.
  • Často padaly dotazy na tarif a elektronické jízdné, ztráty, stížnosti a změny v dopravě.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pro svá střeva dělejte víc. Pozor na jídlo, dopřejte si probiotika

Petr Ryšávka
vydáno 24. února 2021  20:00

Taky jste se vždy domnívali, že v lidských střevech všechno končí? Pravda je ale taková, že ve střevech se nachází většina imunity, která je nejen v...  celý článek

Nahlášeno, uklizeno. Popeláři za přeplněný koš nemohli

Místo po úklidu
vydáno 24. února 2021  16:00

Deník Metro vyřešil prosbu čtenáře, kterého štvala lenost sousedů.   celý článek

Mosty, lávka a schodiště, která nikam nevedou

Jižní Město. Nedokončená lávka Praha? Aha!
vydáno 24. února 2021  11:38

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Lidé očkování chtějí, ale systém selhává, shodli se praktici

Praktický lékař Jiří Pražák.
vydáno 24. února 2021  7:58

Pandemie zaměstnává naplno i praktické doktory. Kromě běžných kontrol vyšetřují své pacienty i po telefonu a ordinační hodiny se mnohdy protáhnou. Podle...  celý článek

Vaše fotky z Prahy