metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 9 °C

Středa, 20. února 2019. Svátek má Oldřich.
Šéf STAN Petr Gazdík míří do Poslanecké sněmovny (22.10.2017)
Větší foto
Šéf STAN Petr Gazdík míří do Poslanecké sněmovny (22.10.2017) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Opět k urnám? Politici váhají

9. dubna 2018  5:55 Pavel Hrabica Metro.cz
Půjdeme na podzim k dalším sněmovním volbám? Otázka, která zní stále častěji. Krach rozhovorů o vládní koalici mezi hnutím ANO a ČSSD nutí politiky přemýšlet o nouzové variantě, protože žádný z devíti sněmovních subjektů nenašel ani půl roku po říjnových volbách společnou řeč nutnou pro sestavení vlády, která získá v parlamentu podporu.

Deník Metro sondoval mezi politiky, jak vidí variantu předčasných voleb. Významným faktorem, který může jejich rozhodování ovlivnit, je stav stranických pokladen. Investovat během dvanácti měsíců až desítky milionů do další kampaně může některé strany vyčerpat.

„Začnu být nervózní až 8. června,“ uvedl už v pátek večer Radek Vondráček, předseda Sněmovny za ANO. To podle něho uplyne 230 dní, které potřeboval pro vyslovení důvěry za pomoci přeběhlíků premiér Mirek Topolánek v lednu 2007.

Ze současných parlamentních stran se mohou předčasných voleb nejméně obávat například Piráti. „Finančně pro nás není problém předčasné volby absolvovat,“ řekl Metru Mikuláš Ferjenčík z Pirátů. Jeho strana má tradičně extrémně levné kampaně. „Navíc jsme za loňský rok 50 milionů korun v plusu,“ říká Ferjenčík. Peníze, které plánují rozložit rovnoměrně na fungování strany po čtyři roky, by tedy částečně využili na kampaň a ještě by zbylo.

„Předčasné volby by byla facka voličům,“ připouští Kateřina Valachová z ČSSD. „V komunálních i senátních volbách se snažíme být maximálně úsporní, rozšíření o volby do Poslanecké sněmovny může znamenat zátěž,“ uvedla pro Metro. „Andrej Babiš není schopen ustoupit z vlastního ega,“ vidí situaci Radek Hlaváček z Mladých sociálních demokratů. I když stojí volby značné peníze, podle Hlaváčka strana, které se bojí voleb, nemá místo na slunci.

Předčasné volby jako řešení nevidí bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Byl stručný. „Příčinou současného stavu je neschopnost Andreje Babiše. Předčasné volby nemohou na jeho neschopnosti nic změnit,“ říká politik. Řešením je podle Kalouska sestavit vládu.

„Nemyslím, že by pokaždé, když politici selžou ve vyjednávání, měli požadovat po voličích, aby znovu rozdali karty,“ říká předseda Starostů Petr Gazdík. Podle něho může prezident republiky pověřit sestavením vlády druhou nejsilnější stranu ve Sněmovně (tou je ODS), nebo by mohlo ANO nominovat jiného premiéra než Andreje Babiše.

Nejvíc peněz má nyní KSČM

  • Předčasné sněmovní volby by některým stranám provětraly poloprázdné stranické pokladny.
  • Nejvíc peněz v hotovosti mají na účtech komunisté – přes 300 milionů korun. Ve volbách však přišli o značnou část poslaneckých křesel.
  • Volby by finančně neuškodily ani hnutí ANO. Jeho hospodaření v roce 2017 skončilo ve výrazném plusu 143 milionů korun.
  • ČSSD vykázala ztrátu 40 milionů korun, přišla o peníze za voličské hlasy i příspěvky na poslance, kterých má nyní jen patnáct.
  • Nervózní je TOP 09. Za loňské volby dala 75 milionů korun a je 24 milionů ve ztrátě, nyní se pohybuje na hranici vstupu do Sněmovny.
  • Stejně jako lidovci, ti ale vykázali v roce 2017 přebytek 20 milionů korun.
  • Více než 50 milionů korun šlo za sněmovní volby v roce 2017 do pokladen ODS, SPD a Pirátům.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zlevní byty? Developeři sázejí spíš na růst platů

Ilustrační snímek
vydáno 20. února 2019  16:28

Drahé hypotéky, dlouhé povolování. Proto jsou byty drahé, argumentují developeři.  celý článek

Letně laděné filmy, které jsou aktuálně v kinech, mohou působit dobře i na naši psychiku

Úhoři mají nabito
vydáno 20. února 2019  15:05

Déšť a ochlazení může v těchto dnech vyhnat lidi do kin. Třeba i na české komedie, které se točily loni během letních měsíců, když bylo velké horko. U...  celý článek

Je to jako se seriálem Most!, někteří v tom prostě hledali věci, které tam nejsou, říká Kovy

"Dostal jsem nabídku propagovat lux či pyrotechniku. Drtivou většinu spoluprací...
vydáno 20. února 2019  13:44

Populární youtuber Kovy (Karel Kovář) učí mladé mediální gramotnosti. V krátkých videích, která vytvořil pro vzdělávací program Jeden svět na školách, se...  celý článek

Českobrodská je neprůjezdná, kolaps přijde po prázdninách

Českobrodská ulice
vydáno 20. února 2019  11:57

Podle správy komunikací mohou řidiči z okolí Běchovic kvůli objížďkám nabírat až půlhodinové zpoždění.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám