metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 17 °C

Úterý, 19. října 2021. Svátek má Michaela.
PRAHA? AHA!
Další 3 fotografie v galerii
Roky jsme vnímali jen nelegální reklamy, co za nimi ale stojí, jsme vlastně nevěděli. Teď by nám „to“ mělo scházet? | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Opravdu nám scházejí všechny stavby, které jsme bourali? A ještě zbouráme?

  16:05
Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky unikalo, i když to míjíte denně. Nabízíme vám známá místa jinýma očima i zcela neznámé skutečnosti. Uvidíte, že procházka Prahou může být neopakovatelné dobrodružství.

Krokodýlí slzy začali ronit všichni milovníci starého, kteří se dozvěděli, že se má u Nuselského mostu bourat kancelářská budova. Ta, na které léta visely nelegální reklamy a až složité soudní kličkování je z fasády odmontovalo. Teď by, údajně brutalistní barák bývalých Vojenských staveb měl jít k zemi. Ozvali se památkáři, že je dům citlivě zasazený do reliéfu ostatních domů, že patří k dějinám doby. O tom, že se v domě zřejmě nedá s ohledem na jeho zastaralost pracovat a modernizace by zřejmě vyšla jako výstavba deseti podobných budov, ani slovo. Podobný nářek se odehrával kolem Transgasu, brečelo se nad komunistickým Hotelem Praha, s nevůlí se setkala demolice výtopny na Invalidovně. Dalo by se dlouho pokračovat.

Pokud bychom přistoupili na pravidlo, že vše, co patří k dějinám architektury, ale co už není využitelné, zakonzervujeme, zachováme na svém místě, klidně opuštěné. Ale protože to je otisk nějaké doby, musíme to uchovat na věčné časy. A nikdy jinak.

Zkuste si představit situaci, že žijete ve dvoupokojovém bytě. Rodina se dvěma dětmi. A že si schováte každý kousek oblečení, každou botičku, každý obrázek, které potomci vytvořili. Jen proto, abychom se pak v jejich dospělosti mohli s láskyplným dojetím, co ten malý budulínek krásného nosil na pískoviště, do školy, do tanečních, co nakreslil a vymodeloval z moduritu. Kolik bytů byste potřebovali, abyste si vzpomínky v hmotné podobě uschovali? Pět? Deset? Nebo byste si pronajali externí sklad za městem? V opačném případě se v takovém bytě utopíte zavalení vzpomínkami. Doslova a do písmene.

Se stavbami je to stejné. Když něco nezbouráte, musíte to nové postavit na zelené louce. Trápíme se zábory zemědělské půdy a kdejakého trávníku, ale každý kus i leckdy nevkusné architektury si chceme schovat jen proto, abychom vzpomínali na časy, na které je někdy lépe nevzpomínat, byť je dobré je znát a rozumět jim. To bychom za čas mohli lidem zakazovat bourat šumperáky a okály, pod zemí by mohly jezdit původní vagony sovětského metra a Prahou by mohly zase kouřit maďarské Ikarusy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na schovávanou si značky hrají v Michli, Záběhlicích i Modřanech

vydáno 19. října 2021  5:00

Na zelení pokryté zákazy je třeba upozornit včas. Čtenáři deníku Metro v tomto směru nelení.   celý článek

Komerční sdělení

Caravaning Brno bude největší oborovou přehlídkou po dvou letech

vydáno 19. října 2021

Cestování karavany a obytnými vozy láká pořád víc Čechů. Přijďte si vybrat z nejširší tuzemské nabídky od 21. do 24. října na brněnské výstaviště.  celý článek

Plevel z Břevnovských sadů vymycují dobrovolníci zdarma

vydáno 18. října 2021  14:57,  aktualizováno  15:42

Aby ovocné stromky starých odrůd dobře prospívaly, je třeba jim věnovat celoroční péči.   celý článek

V MHD přibývá lidí bez respirátorů. Na podzim je větší riziko přenosu virů, varuje epidemiolog

vydáno 18. října 2021  5:35,  aktualizováno  15:28

Kýchání a kašlání se ozývá stále častěji. Kde jsou strážníci, ptá se čtenář. Tím, jak se zhoršuje celková covidová situace, to není mnoha lidem jedno.  celý článek

Vaše fotky z Prahy