metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 27 °C

Pátek, 23. srpna 2019. Svátek má Sandra.
Takhle vypadá v současné době interiér budovy Mánesa.
Takhle vypadá v současné době interiér budovy Mánesa. | foto: ČTK

Opravovaný Mánes se ukázal lidem. Zbavil se všech nepůvodních prvků

19. června 2012  15:41 ČTK
V budově pražského Mánesa vrcholí nejnáročnější fáze rekonstrukce. Stavební firma odstranila většinu vnitřních příček, podhledů a dalších nepůvodních prvků, které se v interiéru postupně navrstvily za posledních osmdesát let. Nově se vybuduje například klimatizace, kterou galerie postrádala, topení i elektřina.

"V rámci rekonstrukce se opravuje také okolí Mánesa," řekl dnes Martin Pavala z Nadace českého výtvarného umění, která je investorem a provozovatelem. Staveniště dnes investor zpřístupnil médiím v rámci prvního návštěvního dne nazvaného dekonstrukce. Do skončení rekonstrukce ho otevře ještě dvakrát, letos na podzim by měl ukázat nové uspořádání vnitřních prostor.

Rekonstrukce významné památky české moderní architektury začala letos v dubnu a potrvá do června příštího roku. Prvním návštěvníkům se galerie otevře na přelomu září a října. Budovu opravuje za 120 milionů korun stavební firma Skanska.

"Osmdesát procent rekonstrukce je o technologiích, protože Mánes, aby mohl vůbec fungovat dál jako galerie, postrádal nejelementárnější technologické vymoženosti, které každý galerijní provoz vyžaduje," řekl Pavala.

Mánes v minulosti a v budoucnosti

  • Funkcionalistickou budovu navrhl na objednávku Spolku výtvarných umělců Mánes Otakar Novotný, který patřil k nejnadanějším žákům slavného architekta Jana Kotěry. Stavba byla dokončena v roce 1930.
  • Ve spodním podlaží, které je omezeno nízkými stropy, vznikají dva multifunkční sály. Obnovena bude i restaurace a kavárna s terasou a unikátním malovaným stropem od Emila Filly. Horní podlaží bude opět sloužit administrativě, v budoucnu by se však i tento prostor měl proměnit na galerii. Mánes bude bezbariérový, proto se do něj vloží dvě nová komunikační jádra, výtahové šachty.

Komentáře

Hlavní zprávy

Čápi se otrávili jedem na hraboše

Čáp nejspíš pozřel hraboše, který se otrávil nástrahou.
vydáno 23. srpna 2019  5:41

Nevhodně zvolený způsob likvidace hlodavců má na svědomí úhyn desítek jihomoravských zajíců i ptáků z Opavska.  celý článek

Značky na přání vydělaly miliony

Registrační značka na přání.
vydáno 22. srpna 2019  16:02

Význam čísel se u Asijců žijících v Česku přenáší také na jejich auta.  celý článek

Metropole bude mít více vlakových zastávek

Návrh nové podoby železničního mostu, kde bude i zastávka Výtoň .
vydáno 22. srpna 2019  11:35

Ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Ondřej Boháč nastínil, jaké nové železniční zastávky vznikají a co bude s tratí na letiště.  celý článek

Chtěl samotářský džob. Půl století hlídá bunkr

Miroslava Nedvěda je bunkr Bezovka druhým domovem.
vydáno 22. srpna 2019  5:26

Pro správce Miroslava Nedvěda se stal kryt Bezovka v Praze druhým domovem. Společnost mu tu dělají ryby a ptactvo.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám