metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 10 °C

Pondělí, 28. září 2020. Den české státnosti.
Takhle vypadá v současné době interiér budovy Mánesa.
Takhle vypadá v současné době interiér budovy Mánesa. | foto: ČTK

Opravovaný Mánes se ukázal lidem. Zbavil se všech nepůvodních prvků

19. června 2012  15:41 ČTK
V budově pražského Mánesa vrcholí nejnáročnější fáze rekonstrukce. Stavební firma odstranila většinu vnitřních příček, podhledů a dalších nepůvodních prvků, které se v interiéru postupně navrstvily za posledních osmdesát let. Nově se vybuduje například klimatizace, kterou galerie postrádala, topení i elektřina.

"V rámci rekonstrukce se opravuje také okolí Mánesa," řekl dnes Martin Pavala z Nadace českého výtvarného umění, která je investorem a provozovatelem. Staveniště dnes investor zpřístupnil médiím v rámci prvního návštěvního dne nazvaného dekonstrukce. Do skončení rekonstrukce ho otevře ještě dvakrát, letos na podzim by měl ukázat nové uspořádání vnitřních prostor.

Rekonstrukce významné památky české moderní architektury začala letos v dubnu a potrvá do června příštího roku. Prvním návštěvníkům se galerie otevře na přelomu září a října. Budovu opravuje za 120 milionů korun stavební firma Skanska.

"Osmdesát procent rekonstrukce je o technologiích, protože Mánes, aby mohl vůbec fungovat dál jako galerie, postrádal nejelementárnější technologické vymoženosti, které každý galerijní provoz vyžaduje," řekl Pavala.

Mánes v minulosti a v budoucnosti

  • Funkcionalistickou budovu navrhl na objednávku Spolku výtvarných umělců Mánes Otakar Novotný, který patřil k nejnadanějším žákům slavného architekta Jana Kotěry. Stavba byla dokončena v roce 1930.
  • Ve spodním podlaží, které je omezeno nízkými stropy, vznikají dva multifunkční sály. Obnovena bude i restaurace a kavárna s terasou a unikátním malovaným stropem od Emila Filly. Horní podlaží bude opět sloužit administrativě, v budoucnu by se však i tento prostor měl proměnit na galerii. Mánes bude bezbariérový, proto se do něj vloží dvě nová komunikační jádra, výtahové šachty.

Komentáře

Hlavní zprávy

GALERIE: Procházka minulým časem. Vítejte v žižkovském Mordoru

Mezinárodní telefonní ústředna na pražském Žižkově
vydáno 28. září 2020  11:01

Mezinárodní telefonní ústředna na pražském Žižkově byla svého času údajně největší budovou svého druhu minimálně v Evropě. Fanoušci Pána prstenů ji...  celý článek

Jak hacknout mozek? Třeba drinkem z čajů matcha a sencha

HONZA VLACHYNSKÝ
vydáno 28. září 2020  5:39

Když vstoupíte do jeho kanceláře, spatříte jej, jak stojí u svého pracovního stolu, speciálními žlutými brýlemi si chrání oči a pomocí hadiček v nose...  celý článek

KOLOBLOG: Tak trochu retro, aneb Co by bylo, kdyby nebylo

Mladá fronta, sobota 11. dubna 1987
vydáno 27. září 2020  14:00

Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na...  celý článek

Nabijte si foťáky! Máme pro vás pár tipů na místa, z kterých si odvezete parádní snímky

České středohoří
vydáno 26. září 2020  19:14

Patříte mezi nadšence, kteří se ze svých cest vrací vždy s velkým množstvím fotek? Podívejte se, odkud si můžete odvézt ty nejkrásnější záběry památek,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám