metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 19 °C

Pátek, 17. září 2021. Svátek má Naděžda.

Větší foto
Oprava lávky na železničním mostu je v polovině. | foto: iDNES.cz

Opravují mostní lávky zbytečně?

  5:55
Rekonstrukci chodníku na přemostění Výtoně a Smíchova dokončí dělníci koncem září.

„Docela by mě zajímalo, zda jsme se tu nedřeli zbytečně.“ Tuhle větu deník Metro nedávno vyslechl z úst dělníka, který na vyšehradském železničním mostě spolu s kolegy dokončuje opravu již druhé lávky pro pěší. Zatímco jižní chodník tu dali pracovníci na pokyn jeho správce, Technické správy komunikací, do pořádku již loni, severní dokončí koncem září.

Práce ale může nakonec přijít vniveč. Most totiž patří Správě železniční dopravní cesty. Ta si podle náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra nechává zpracovat posudek, na jehož základě o osudu mostu rozhodne do konce roku. Ten se v příštích letech buď rozšíří o další kolej, nebo je ve hře varianta, že bude i s novými lávkami zbourán.

„Lávky bylo třeba opravit v každém případě. Jde o důležité spojení pro pěší. Umístěn je zde také plynovod a různé kabely,“ uvedl včera na tiskové konferenci k železničnímu mostu Scheinherr.

Právě kvůli zmíněnému plynovodu prováděla správa komunikací opravy lávek vždy od dubna do podzimu. V tomto období je možné vedení plynu vypnout. Podle její mluvčí Barbory Liškové také nebylo možné opravovat obě lávky současně. Most by se totiž příliš zatížil.

Práce, které Prahu vyjdou na více než 15 milionů korun, jsou o něco delší a nákladnější kvůli památkové ochraně mostu. Pracovníci museli při opravách použít původní metodu nýtování z minulého století. Ta spočívá v tom, že se kovové konstrukce spojí rozžhavenými nýty, které se při chladnutí zkrátí, a prvky se tak spojí. Podle odborníka z Fakulty stavební ČVUT Tomáše Rottera jsou takto udělané spoje účinné a dlouho vydrží. Nevýhodou je však právě pracnost a nákladnost. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Hlavu vzhůru! Zamávejte největší vzducholodi světa

vydáno 16. září 2021  21:11

Česko křižuje chlouba hraběte Zeppelina. Sledujte let on-line.  celý článek

Covidu navzdory! Během pandemie v Česku vzniklo třicet pět minipivovarů

vydáno 16. září 2021  14:12

Trend domácího popíjení se stále drží. Zákazníci se do hospod vrací pomalu. Festival na Pražském hradě má připomenout, že minipivovary žijí a mají co...  celý článek

Češi si podzimní dovolenou chtějí užít doma

vydáno 16. září 2021  11:55

Jižní Čechy nebo jih Moravy. Tyto regiony jsou největšími taháky letošního podzimu. Právě sem většina Čechů, kteří zůstanou doma, zamíří. Vyplývá to z...  celý článek

Stinné stránky motorismu lze zmírnit. Zapojit se můžete i vy, a navíc vás to bude bavit

vydáno 16. září 2021  5:51

Automobily se staly neodmyslitelnou součástí našeho života. Kdo by se dobrovolně vzdal výhod v podobě praktičnosti, pohodlí, svobody, takřka neomezených...  celý článek

Vaše fotky z Prahy