metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 19 °C

Pondělí, 16. září 2019. Svátek má Ludmila.
Oprava lávky na železničním mostu je v polovině.
Větší foto
Oprava lávky na železničním mostu je v polovině. | foto: iDNES.cz

Opravují mostní lávky zbytečně?

24. srpna 2019  5:55 Filip Jaroševský Metro.cz
Rekonstrukci chodníku na přemostění Výtoně a Smíchova dokončí dělníci koncem září.

„Docela by mě zajímalo, zda jsme se tu nedřeli zbytečně.“ Tuhle větu deník Metro nedávno vyslechl z úst dělníka, který na vyšehradském železničním mostě spolu s kolegy dokončuje opravu již druhé lávky pro pěší. Zatímco jižní chodník tu dali pracovníci na pokyn jeho správce, Technické správy komunikací, do pořádku již loni, severní dokončí koncem září.

Práce ale může nakonec přijít vniveč. Most totiž patří Správě železniční dopravní cesty. Ta si podle náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra nechává zpracovat posudek, na jehož základě o osudu mostu rozhodne do konce roku. Ten se v příštích letech buď rozšíří o další kolej, nebo je ve hře varianta, že bude i s novými lávkami zbourán.

„Lávky bylo třeba opravit v každém případě. Jde o důležité spojení pro pěší. Umístěn je zde také plynovod a různé kabely,“ uvedl včera na tiskové konferenci k železničnímu mostu Scheinherr.

Právě kvůli zmíněnému plynovodu prováděla správa komunikací opravy lávek vždy od dubna do podzimu. V tomto období je možné vedení plynu vypnout. Podle její mluvčí Barbory Liškové také nebylo možné opravovat obě lávky současně. Most by se totiž příliš zatížil.

Práce, které Prahu vyjdou na více než 15 milionů korun, jsou o něco delší a nákladnější kvůli památkové ochraně mostu. Pracovníci museli při opravách použít původní metodu nýtování z minulého století. Ta spočívá v tom, že se kovové konstrukce spojí rozžhavenými nýty, které se při chladnutí zkrátí, a prvky se tak spojí. Podle odborníka z Fakulty stavební ČVUT Tomáše Rottera jsou takto udělané spoje účinné a dlouho vydrží. Nevýhodou je však právě pracnost a nákladnost. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Čechy trápí i jiné choroby než rakovina. Přitom jsou, na rozdíl od ní, nevyléčitelné

Ilustrační snímek
vydáno 16. září 2019  5:51

Onemocnění Karla Gotta zvedlo zájem veřejnosti o zhoubné nemoci.   celý článek

Naposled a osudově. Do kin vtrhne nabušený veterán Stallone

Rambo z roku 1985
vydáno 15. září 2019  6:18

Jeden z nejslavnějších akčních hrdinů, kteří se kdy objevili na filmovém plátně, symbol osmdesátých let i hojně nakoukávaný protagonista z pokoutně...  celý článek

S výrobkem platíme také za vzduch, který je kolem obalu

Pár háčků, jinak vzduch.
vydáno 14. září 2019  5:52

Spolu s výrobkem kupujeme i to, co vůbec nevyužijeme. Třeba návody ve všech jazycích.  celý článek

Jen 730 infarktů. Léto je pro záchranky klidné

ilustrační snímek
vydáno 13. září 2019  16:48

Prázdniny jsou pro zdravotníky specifické. Mnoho Pražanů sice odjíždí na dovolené, ale jejich počty dorovnávají turisté.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám