metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 1 °C

Čtvrtek, 20. ledna 2022. Svátek má Ilona.

Větší foto
Oprava lávky na železničním mostu je v polovině. | foto: iDNES.cz

Opravují mostní lávky zbytečně?

  5:55
Rekonstrukci chodníku na přemostění Výtoně a Smíchova dokončí dělníci koncem září.

„Docela by mě zajímalo, zda jsme se tu nedřeli zbytečně.“ Tuhle větu deník Metro nedávno vyslechl z úst dělníka, který na vyšehradském železničním mostě spolu s kolegy dokončuje opravu již druhé lávky pro pěší. Zatímco jižní chodník tu dali pracovníci na pokyn jeho správce, Technické správy komunikací, do pořádku již loni, severní dokončí koncem září.

Práce ale může nakonec přijít vniveč. Most totiž patří Správě železniční dopravní cesty. Ta si podle náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra nechává zpracovat posudek, na jehož základě o osudu mostu rozhodne do konce roku. Ten se v příštích letech buď rozšíří o další kolej, nebo je ve hře varianta, že bude i s novými lávkami zbourán.

„Lávky bylo třeba opravit v každém případě. Jde o důležité spojení pro pěší. Umístěn je zde také plynovod a různé kabely,“ uvedl včera na tiskové konferenci k železničnímu mostu Scheinherr.

Právě kvůli zmíněnému plynovodu prováděla správa komunikací opravy lávek vždy od dubna do podzimu. V tomto období je možné vedení plynu vypnout. Podle její mluvčí Barbory Liškové také nebylo možné opravovat obě lávky současně. Most by se totiž příliš zatížil.

Práce, které Prahu vyjdou na více než 15 milionů korun, jsou o něco delší a nákladnější kvůli památkové ochraně mostu. Pracovníci museli při opravách použít původní metodu nýtování z minulého století. Ta spočívá v tom, že se kovové konstrukce spojí rozžhavenými nýty, které se při chladnutí zkrátí, a prvky se tak spojí. Podle odborníka z Fakulty stavební ČVUT Tomáše Rottera jsou takto udělané spoje účinné a dlouho vydrží. Nevýhodou je však právě pracnost a nákladnost. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Neexistující cena, špatný bus i málem „oloupená“ seniorka

vydáno 19. ledna 2022  14:25

Přehled úsměvných současných kauz některých pražských politiků přináší deník Metro.  celý článek

Elektromobilita nám pročistí městský vzduch, vědí radnice českých měst

vydáno 19. ledna 2022  6:00

O nové čerpačce na klasická paliva už nikdo nepíše. Ovšem otevření dalšího stojanu pro elektromobily je v Česku stále ještě malá událost.  celý článek

Recyklace? Nejlepší je odpad vůbec nevytvářet, tvrdí expert na cirkulární ekonomiku

vydáno 18. ledna 2022  16:31

Hlavní město má novu vlastní strategii. Dokument nazvaný Strategie pro přechod na cirkulární ekonomiku schválili magistrátní radní v pondělí. Rozhodli tak...  celý článek

Ceny se ve stavebnictví dost „utrhly“. Prodávaný materiál může být navíc málo kvalitní

vydáno 18. ledna 2022  11:35

Šokují vás ceny stavebních materiálů a také to, kolik si řeknou řemeslníci za svou práci? Není to nic nového pod sluncem. Už jsme to zažili.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám