metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 13 °C

Středa, 21. října 2020. Svátek má Brigita.
ilustrační snímek
Větší foto
ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Oranžová tsunami tekla letos v opačném směru

11. října 2020  17:50 Pavel Hrabica Metro.cz
„V Senátu se nám nedaří,“ konstatoval předseda ANO Andrej Babiš. Jeho oranžoví spojenci z vlády však dopadli ještě hůř.

Nejvíc hlasů ve 2. kole voleb do Senátu přinesli ti, kteří na Kolínsku hlasovali pro kandidáta Starostů Pavla Kárníka. V urnách pro něj skončilo 15 197 lístků. Současně zvítězil s největším náskokem, a to o 11 274 hlasů. Přispěl tak k tomu, že jeho STAN bude poté, co noví senátoři a senátorky složí slib, nejsilnějším senátním klubem.

Debakl naopak prožila sociální demokracie. „Volby bereme jako jednoznačnou prohru,“ konstatoval předseda ČSSD Jan Hamáček. Po úspěšných senátních (ale i krajských) volbách v roce 2008, kdy se hovořilo o „oranžové tsunami“, tentokrát směřovala vlna voličské přízně opačným směrem. Oranžovým zbyli v Senátu tři senátoři, přijde o klub i miliony korun za příspěvky pro činnost klubu. Na hraně klubové existence (minimálně pět senátorů) je také hnutí ANO. To obhajovalo dva mandáty, získalo jen jeden a má v Senátu pět členů.

Po prohře do důchodu

  • Neúspěch znamená pro některé změnu života.
  • Nejdéle sloužící senátor Milan Štěch si po 24 letech zařídí důchod. Byl také dlouholetým předsedou Senátu.
  • Naopak jen stěhování z dolní komory parlamentu do horní čeká po 22 letech poslankyni a nyní senátorku Miroslavu Němcovou. Kdysi byla šéfovou Sněmovny.

Volební účast 16,74 procenta byla jednou z nejnižších v historii. To se podepsalo i na prohře bývalého předsedy Senátu Milana Štěcha. Tomu dalo v prvním kole hlas přes 11 tisíc lidí, ve druhém už jen tři tisíce. Prezident Miloš Zeman řekl serveru Blesk.cz, že ho dlouhodobě trápí nízká účast, která volby do Senátu provází. Připomněl, že Senát považuje za zbytečnou instituci a nedůvěřuje mu. On sám ve druhém kole nehlasoval.

Už během víkendu vítězné hnutí STAN a druhá ODS začaly připravovat strategii na volbu nového předsedy Senátu. ODS by si ráda ponechala v čele Miloše Vystrčila, i když má početně menší senátorský klub než Starostové. Prezident Zeman ale uvedl, že jiného šéfa než nynějšího Vystrčila by opět začal zvát na porady nejvyšších ústavních činitelů. Hlava státu Vystrčila ignoruje od jeho návštěvy na Tchaj-wanu. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Výměna stromů u kina na Smíchově vyvolává rozpaky

Stávající stromy byly napadeny dřevokaznou houbou a savým hmyzem
vydáno 21. října 2020  16:57

Katalpy byly podle odborníků plné života. Radnice tvrdí opak.  celý článek

Přestěhujeme se do menšího. Češi slevují ze svých nároků

ilustrační snímek
vydáno 21. října 2020  13:44

Stavět se v Česku nepřestalo. Developeři často lákají zájemce na „investiční“ nemovitosti.  celý článek

Vyšehradské nádraží, lihovar, usedlost Cibulka a další. Chátrající budovy mají nové naděje

Roku 2013 se v lihovaru zřítila střecha jedné z devastovaných budov.
vydáno 20. října 2020  20:10

Opuštěné domy ve špatném stavu jsou po celé Praze. Deník Metro jich několik vybral a zjišťoval, zda se kolem zpustošený objektů děje něco nového.  celý článek

Problémy Prahy s vizuálním smogem má ukončit koncepce z Brna

Odstraňování nelegálních billboardů v Radlické ulici, (7.09.2020)
vydáno 20. října 2020  19:11

Všemožné reklamní cedule, neonové nápisy i výlohy s reklamními sděleními na každém rohu. Tyhle neduhy hyzdí ulice hlavního města zejména v jeho...  celý článek

Vaše fotky z Prahy