metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 25 °C

Pondělí 8. srpna 2022. Svátek má Soběslav

Větší foto
Virtuální orloj promítaný na velké LED obrazovce | foto: MHMPMetro.cz

Orloj nahradila velká televize

  7:30
Po dobu rekonstrukce hodin na Staroměstské radnici je budou turisté sledovat alespoň virtuálně.

Staroměstský orloj bude plně v provozu nejdříve na přelomu srpna a září. Magistrát se proto rozhodl vyhovět turistům, kteří při návštěvě náměstí musí sledovat namísto pohybujících se apoštolů a astronomického ciferníku jen hradbu z lešení.

Včera odpoledne zde proto oficiálně spustili virtuální orloj promítaný na velké LED obrazovce umístěné po dobu rekonstrukce orloje na věži radnice. Ten plně kopíruje funkci originálního orloje včetně doprovodných zvukových efektů.

Magistrát připevnil na lešení velkoplošnou obrazovku, na které jej turisté uvidí až do skončení oprav, již minulý týden. Do včerejška však běžela jen ve zkušebním provozu. Na Staroměstské radnici byly minulý týden také zprovozněny hodiny umístěné pod ochozem věže radnice. Původní poválečné černobílé ciferníky nahradily černozlaté, které se vzhledem podobají těm z roku 1787, kdy se hodiny na věži objevily poprvé.

Oprava vyšla na 36 tisíc korun bez DPH a byla součástí celkové rekonstrukce Staroměstské radnice, která má skončit letos v září. „Barokní podoba se liší od podoby dosavadních ciferníků nejen zlacením, ale také tím, že je na nich uvnitř hodinového číselníku vyznačen ještě číselník minutový, označený po čtvrthodinách,“ říká orlojník Petr Skála.

Zajímavostí je, že minutová ručička je menší než hodinová. Původní ciferníky byly totiž ve špatném stavu a nešly opravit, magistrát proto dal vyrobit zcela nové. Ručičky a číslice jsou pozlaceny 24karátovým zlatem. Číslice jsou snímatelné z ciferníků, které jsou vyrobeny z nerezu, každý váží 110 kilogramů. Horní hrana hodin je ve výšce 38 metrů, ciferníky mají v průměru 329 centimetrů.

Oprava hodin je součástí druhé fáze celkové rekonstrukce radnice. „Předpoklad je, že hlavní věci budou hotovy do konce června, uvidíme, jak to bude s orlojem. Přes prázdniny by mělo dojít k dokončovacím pracím. Pražanům a návštěvníkům by měl být orloj v kompletní podobě zvenku vrácen do konce září,“ dodává radní Jan Wolf. Za opravy město celkově zaplatí 48 milionů korun bez DPH.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pořádně zavřete okna. Je tu čas zbloudilých netopýrů

vydáno 8. srpna 2022  5:35

Invaze nočních návštěvníků potkávají hlavně Plzeňáky. Létající savci se chtějí pářit v jejich bytech.  celý článek

Zpěvačka Pam Rabbit říká nahlas, co si myslí, bez jakéhokoli filtru

vydáno 7. srpna 2022  21:00

Přestože se na hudební scéně pohybuje už několik let, výrazněji se prosadila až letos po vydání EP Mom, I’m lost. Zpěvačka, skladatelka a textařka Pamela...  celý článek

Auta popelářů a poslíčků vybojují sanitkám potřebné místo

vydáno 7. srpna 2022  17:20

Šířku záchranářské uličky či vozidla bránícího svozu odpadu bude v ulicích metropole monitorovat chytrá technologie.  celý článek

Sochy mezi námi. Narazíte na ně občas i tam, kde je vůbec nečekáte

PRAHA? AHA!
vydáno 7. srpna 2022  11:46

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek