metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 4 °C

Pátek, 5. března 2021. Svátek má Kazimír.
Den architektury
Větší foto
Den architektury | foto: Odborníci a občané pro revitalizaci památkové zóny Buďánka a okolí

Osada má naději. V Buďánkách do konce roku zastřeší domy

28. listopadu 2015  14:02 Metro.cz
Otlučené zdi, žádná okna a dokonce některým domům chybí i střecha. Osada Buďánka chátrá řadu let. Záchrana objektu se zdá jako běh na dlouhou trať, ale nyní to konečně vypadá, že se bývalé dělnické kolonii blýská na lepší časy.

Historie

Buďánka je bývalá dělnická osada na Smíchově v části přiléhající ke Košířům.

  • Na místě vinice ji mezi lety 1800 až 1840 postavili dělníci z blízkého lomu.
  • Spisovatel Jakub Arbes zmiňuje osadu v několika svých knihách. V romanetech Rváč a Můj přítel – vrah ji popisuje jako romantické místo, kde žili chudí řemeslníci i košířská galerka.
  • Buďánky jsou od 90. let 20. století vesnickou památkovou zónou.

Začátkem listopadu se na Buďánkách sešla zhruba stovka lidí, kteří by rádi z osady udělali opět místo, jež by bylo plné života. „Lidi ze sousedství se sešli přímo na Buďánkách a seznámili se s historií, možnými směry plánované revitalizace Buďánek, s aktuálním postupem i plánovanými kroky v blízké i vzdálenější budoucnosti. Součástí akce byla i dílna pro děti,“ popsala setkání Veronika Palečková ze sdružení Odborníci a občané pro revitalizaci památkové zóny Buďánka a okolí.

Radnice Prahy 5 kromě prohlídky uspořádala mezi místními i průzkum o tom, co by rádi v místě vylepšili a jakou budoucnost osadě přejí. Distribuováno bylo více než 4000 tištěných dotazníků. „Během diskusí se otevřelo naléhavé téma ze strany mnoha obyvatel této lokality. Vyřešení neuspokojivé a nebezpečné situace v organizaci dopravy a křižovatek na Plzeňské ulici i v okolí Buďánek. Obratem jsme společně s úřadem začali jednat s TSK,“ popsala Palečková, co místní trápí.

První začne fungovat bývalý Koloniál

Sdružení se o obnovu osady snaží již řadu let. Loni jeho projekt schválilo i zastupitelstvo Prahy 5. „Buďánkám je třeba uchovat jejich vzácného genia loci. Udržet jedinečnost místa, atraktivní hodnotný veřejný prostor, pocit z vesnice ve městě a vytvořit příjemný cíl vycházek za kulturou a vzděláním,“ přeje si Palečková.

Do konce roku by měly být vyklizené domky zastřešeny. A jako první by měl začít fungovat bývalý Koloniál – mlékárna jako místo pro setkávání, kulturu a infopoint.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jak se stát hodinářem. Nesmí chybět nadšení a pevná ruka

Hodináři z Podskalí: Faruk Mahrezi a Zdeněk Rott
vydáno 4. března 2021  21:59

Jak se z elektrikáře a hodinového manžela či státního úředníka stane šikovný hodinář? Někdo změní profesi, protože musí. A pak jsou tu tací, kteří kvůli...  celý článek

Nový šedočervený kabát má už také jedna tramvaj

Polep tramvaje Škoda 14T Elektra.
vydáno 4. března 2021  9:52

V dílnách dopravního podniku Praha (DPP) bylo živo. Tramvaj Škoda 14T tu totiž jako vůbec první svého druhu fasovala nový šedočervený vizuál Pražské...  celý článek

Pytle s odpadky stříkejte dezinfekcí, radí Pražské služby

Ilustrační fotografie
vydáno 4. března 2021  6:58

Vzít, strčit do plastového pytlíčku, zauzlovat ho, pak ho strčit do druhého sáčku, ten taky zauzlovat a vyhodit do popelnice. Tenhle komplikovaný, nicméně...  celý článek

Praktičtí lékaři očkují bez humbuku. Pacienty dobře znají

Lékař Petr Šonka
vydáno 3. března 2021  17:53

Nad debatami kolem očkování a vakcín kroutí mnozí praktičtí lékaři nevěřícně hlavou. Nechápou například odpor vůči produktu od firmy AstraZeneca. „Po...  celý článek

Vaše fotky z Prahy