metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 16 °C

Středa, 18. září 2019. Svátek má Kryštof.
Chátrající kolonie
Dalších 9 fotografií v galerii
Chátrající kolonie | foto: David Sedlecký

Osadu Buďánka budou vyklízet v půlce prázdnin

5. června 2015  18:16 ČTK, Metro.cz
Odpad a sutiny z osady Buďánek na Smíchově mají být vyklizeny zhruba v polovině prázdnin. „Vedení městské části se nyní chystá podepsat smlouvu s firmou, která odpad z kolonie odveze,“ uvedla Ivona Bromová z kanceláře starosty Prahy 5. Osada je bývalou dělnickou kolonií, nyní zdevastovanou a chátrající.

„Termín realizace je šest týdnů od předání staveniště, proto předběžně předpokládáme dokončení na přelomu července a srpna 2015,“ uvedla Bromová.

Domy budou dělníci vyklízet postupně po etapách za dohledu magistrátních památkářů. „Skutečný rozsah prací bude přizpůsoben jejich požadavkům,“ uvedla úřednice.

Po úklidu nechá radnice zajistit a zakonzervovat jednotlivé domy před jejich budoucí rekonstrukcí. Náklady na vyklizení jsou zhruba milion korun.

Praha 5 chce z Buďánek podle půdovně schváleného plánu udělat kulturní centrum. Zchátralé domy mají být opraveny a na místech těch již spadlých či zbořených by měly stát nové ve stejném půdorysu i objemu - nebudou ale kopiemi původních. Ještě předtím všechny stavby prohlédne statik, následovat bude geodetický a stavebně-technický a stavebně-historický průzkum. Prvním opraveným domem bude bývalá mlékárna.

Pokusů o revitalizaci osady bylo v minulosti několik, žádný z nich ale nebyl uskutečněn. Naopak, v roce 2004 za vlády někdejšího starosty Milana Jančíka (tehdy ODS) nechala Praha 5 polovinu domů zbourat.

Buďánka je původní dělnická kolonie, která je pozůstatkem toho, jak žili dělníci na Smíchově v 19. století. Od roku 1991 je proto prohlášena památkovou zónou.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

3 věci, které může udělat ČR do konce roku pro ochranu klimatu

3 věci, které může udělat Česká republika do konce roku pro ochranu
vydáno 18. září 2019  7:00

Slýcháme, že ti kdo protestují proti změnám klimatu, nenavrhují žádné dosažitelné cíle, že pouze “obchodují se strachem”. Není to pravda. Nyní naši...  celý článek

Češi stále častěji platí mobilem

Platba mobilem s NFC
vydáno 18. září 2019  5:55

Digitální placení výsadou mladých? Internetové bankovnictví zvládají bez potíží i senioři.  celý článek

Elektroparkování zdarma? Mimo Prahu zatím s obtížemi

Elektromobil na hradeckém Masarykově náměstí (5. června 2012)
vydáno 17. září 2019  5:53

Praha ulehčuje majitelům „čistých“ aut život. Parkují zdarma. V dalších městech je to problém.  celý článek

Sloupek Mardoši: Vyhořel u ohně

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 16. září 2019  16:10

Na kytaru u táboráku jsem hrál naposled někdy ve čtrnácti. Od té doby mně sem tam někdo řekne, ať zahraju („hraješ přece v kapele“), ale to je v podstatě...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám