metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 4 °C

Pátek, 5. března 2021. Svátek má Kazimír.
Chátrající kolonie
Dalších 9 fotografií v galerii
Chátrající kolonie | foto: David Sedlecký

Osadu Buďánka budou vyklízet v půlce prázdnin

5. června 2015  18:16 ČTK, Metro.cz
Odpad a sutiny z osady Buďánek na Smíchově mají být vyklizeny zhruba v polovině prázdnin. „Vedení městské části se nyní chystá podepsat smlouvu s firmou, která odpad z kolonie odveze,“ uvedla Ivona Bromová z kanceláře starosty Prahy 5. Osada je bývalou dělnickou kolonií, nyní zdevastovanou a chátrající.

„Termín realizace je šest týdnů od předání staveniště, proto předběžně předpokládáme dokončení na přelomu července a srpna 2015,“ uvedla Bromová.

Domy budou dělníci vyklízet postupně po etapách za dohledu magistrátních památkářů. „Skutečný rozsah prací bude přizpůsoben jejich požadavkům,“ uvedla úřednice.

Po úklidu nechá radnice zajistit a zakonzervovat jednotlivé domy před jejich budoucí rekonstrukcí. Náklady na vyklizení jsou zhruba milion korun.

Praha 5 chce z Buďánek podle půdovně schváleného plánu udělat kulturní centrum. Zchátralé domy mají být opraveny a na místech těch již spadlých či zbořených by měly stát nové ve stejném půdorysu i objemu - nebudou ale kopiemi původních. Ještě předtím všechny stavby prohlédne statik, následovat bude geodetický a stavebně-technický a stavebně-historický průzkum. Prvním opraveným domem bude bývalá mlékárna.

Pokusů o revitalizaci osady bylo v minulosti několik, žádný z nich ale nebyl uskutečněn. Naopak, v roce 2004 za vlády někdejšího starosty Milana Jančíka (tehdy ODS) nechala Praha 5 polovinu domů zbourat.

Buďánka je původní dělnická kolonie, která je pozůstatkem toho, jak žili dělníci na Smíchově v 19. století. Od roku 1991 je proto prohlášena památkovou zónou.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kina jsou doma. Hru o streamy hrají Eddie Murphy, superhrdinové i legendární monstra

Eddie Murphy se vrací jako princ Akeem po téměř 33 letech.
vydáno 5. března 2021  5:10

Deník Metro připravil výběr očekávaných filmů, jichž se díky premiérám na malých obrazovkách letos opravdu dočkáme.  celý článek

Jak se stát hodinářem. Nesmí chybět nadšení a pevná ruka

Hodináři z Podskalí: Faruk Mahrezi a Zdeněk Rott
vydáno 4. března 2021  21:59

Jak se z elektrikáře a hodinového manžela či státního úředníka stane šikovný hodinář? Někdo změní profesi, protože musí. A pak jsou tu tací, kteří kvůli...  celý článek

Nový šedočervený kabát má už také jedna tramvaj

Polep tramvaje Škoda 14T Elektra.
vydáno 4. března 2021  9:52

V dílnách dopravního podniku Praha (DPP) bylo živo. Tramvaj Škoda 14T tu totiž jako vůbec první svého druhu fasovala nový šedočervený vizuál Pražské...  celý článek

Pytle s odpadky stříkejte dezinfekcí, radí Pražské služby

Ilustrační fotografie
vydáno 4. března 2021  6:58

Vzít, strčit do plastového pytlíčku, zauzlovat ho, pak ho strčit do druhého sáčku, ten taky zauzlovat a vyhodit do popelnice. Tenhle komplikovaný, nicméně...  celý článek

Vaše fotky z Prahy