metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 6 °C

Neděle 27. listopadu 2022. Svátek má Xenie

Další 1 fotografie v galerii
Lidé zapalovali svíčky na Národní třídě. | foto: Metro.cz

Oslavy výročí 17. listopadu. Promítly se do nich třeba i fámy o očkování

  16:56
Tisíce Čechů si v různých městech přišly připomenout události, které změnily osud Československa. Před 32 lety se odehrály na pražské Národní třídě. V místech, kde studenti 17. listopadu dostávali obuškem. Česko si také připomínalo události, které se děly o padesát let dříve. To nacisté v tehdejším protektorátu, který byl vyhlášen v březnu téhož roku, uzavřeli vysoké školy.

Na Národní třídě v Praze bylo odpoledne o poznání méně lidí. Ovšem o rozruch se postarali odpůrci vakcín a proticovidových opatření. „Ne*er se do mě, hovado,“ odpověděl starší muž redaktorovi deníku Metro na dotaz, kolik osobně zná lidí, kteří umřelo kvůli vakcíně. To totiž předtím tvrdil. „Je toho plnej internet. Umřeli všichni na vakcíny,“ uváděl.

Další rozruch vytvořil muž s papírovou cedulí s nápisem „Vyhodili mě z práce, protože nemám vakcínu“. Na dotaz, o jakou firmu se jedná, si nemohl muž vzpomenout, byl ve zkušební době, jednalo se podle něj o „benzinku oil v Mladé Boleslavi.“ Jiný muž se do odpírače očkování pustil poměrně ostřeji. „Kvůli těm, jako jste vy, jsem se nedostal do nemocnice na operaci,“ vystartoval na staršího pána s cedulí.

U památníku na Národní třídě během dne přibývalo svíček. Ty tam zapálili i politici. Na místě drželi čestnou stráž skauti. Nemilé překvapení bylo u dalšího památníku, který připomíná oběti komunismu na Újezdě. U soch od Olbrama Zoubka Češi do odpoledne zapálili pouze dvě desítky svíček.

Akce se konaly také na dalších místech Prahy – tradičně na Albertově, zákoutími Malé Strany prošel průvod lidí, kteří nesli bustu Václava Havla. Jejich cíl bylo Divadlo Na Zábradlí, kde Havel, v té době budoucí disident a prezident, uváděl své první hry.

V Praze se konalo také několik demonstrací. Na Staroměstkém náměstí se jako první sešli příznivci Milionu chvilek pro demokracii. Spolek už zahájil hledání osobnosti, která by šla do boje o Hrad. Prezidentské volby se uskuteční v lednu 2023. Na stejném místě se o několik hodin později sešli příznivci protestní iniciativy Otevřeme Česko – Chcípl PES.

Komentáře

Hlavní zprávy

Neúspornost. Správce lamp nakoupí elektřinu raději sám, bude ji i vyrábět

vydáno 27. listopadu 2022  7:58

Lampy se sodíkovými výbojkami či LED zdroji společně po celé metropoli spotřebují zhruba padesát čtyři gigawattů ročně.  celý článek

Znáte tato módní pravidla? Bílá končí v září, svetr se sobem noste po adventu

vydáno 26. listopadu 2022  15:11

Přestože jsou současné módní trendy velmi všestranné, někteří lidé se stále drží přežitých dogmat a pravidel.  celý článek

Ponožky pod stromečkem? Ty upletené přímo od babiček zahřejí nohy i duši

vydáno 26. listopadu 2022  8:22

Zkušené pletařky řemeslo nejen naučí, ale také poradí, jak štupovat.  celý článek

V rámci FIFA kvetla korupce. Každý to ví, ale detaily z dokumentu jsou pro mnohé šokující

Strážce streamu
vydáno 25. listopadu 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Netflix opět dokázala, že umí ve svých dokumentárních sériích rozpitvávat i závažnější témata. Tentokrát těsně před začátkem...  celý článek