metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 1 °C

Středa, 8. prosince 2021. Svátek má Květoslava.

Další 1 fotografie v galerii
Lidé zapalovali svíčky na Národní třídě. | foto: Metro.cz

Oslavy výročí 17. listopadu. Promítly se do nich třeba i fámy o očkování

  16:56
Tisíce Čechů si v různých městech přišly připomenout události, které změnily osud Československa. Před 32 lety se odehrály na pražské Národní třídě. V místech, kde studenti 17. listopadu dostávali obuškem. Česko si také připomínalo události, které se děly o padesát let dříve. To nacisté v tehdejším protektorátu, který byl vyhlášen v březnu téhož roku, uzavřeli vysoké školy.

Na Národní třídě v Praze bylo odpoledne o poznání méně lidí. Ovšem o rozruch se postarali odpůrci vakcín a proticovidových opatření. „Ne*er se do mě, hovado,“ odpověděl starší muž redaktorovi deníku Metro na dotaz, kolik osobně zná lidí, kteří umřelo kvůli vakcíně. To totiž předtím tvrdil. „Je toho plnej internet. Umřeli všichni na vakcíny,“ uváděl.

Další rozruch vytvořil muž s papírovou cedulí s nápisem „Vyhodili mě z práce, protože nemám vakcínu“. Na dotaz, o jakou firmu se jedná, si nemohl muž vzpomenout, byl ve zkušební době, jednalo se podle něj o „benzinku oil v Mladé Boleslavi.“ Jiný muž se do odpírače očkování pustil poměrně ostřeji. „Kvůli těm, jako jste vy, jsem se nedostal do nemocnice na operaci,“ vystartoval na staršího pána s cedulí.

U památníku na Národní třídě během dne přibývalo svíček. Ty tam zapálili i politici. Na místě drželi čestnou stráž skauti. Nemilé překvapení bylo u dalšího památníku, který připomíná oběti komunismu na Újezdě. U soch od Olbrama Zoubka Češi do odpoledne zapálili pouze dvě desítky svíček.

Akce se konaly také na dalších místech Prahy – tradičně na Albertově, zákoutími Malé Strany prošel průvod lidí, kteří nesli bustu Václava Havla. Jejich cíl bylo Divadlo Na Zábradlí, kde Havel, v té době budoucí disident a prezident, uváděl své první hry.

V Praze se konalo také několik demonstrací. Na Staroměstkém náměstí se jako první sešli příznivci Milionu chvilek pro demokracii. Spolek už zahájil hledání osobnosti, která by šla do boje o Hrad. Prezidentské volby se uskuteční v lednu 2023. Na stejném místě se o několik hodin později sešli příznivci protestní iniciativy Otevřeme Česko – Chcípl PES.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kdo chce tisknout noviny a knížky, nebo balit zboží pro zákazníky, ten si před Vánocemi počká

vydáno 8. prosince 2021  10:00

Papír si vzít nedáme. Vyznavači tištěných novin, časopisů a literatury milují šustot obracených stránek. Vydavatelé však mají starosti.  celý článek

Počíhejte si na něj. Nový bus v Praze střídá linky jako ponožky

vydáno 8. prosince 2021  5:33

Prototyp vozu SOR bude po hlavním městě jezdit rok. Znají ho i v Hradci Králové nebo například v Kladně.  celý článek

Ne každá skulina je bezpečná. Nemáte náhodou doma v kamnech sýkorku?

vydáno 7. prosince 2021  18:54

Podívejte se občas pozorně do systému vytápění. Komín z plynového kotle nebo z topení bez krycí mřížky se může stát pro zvířecího návštěvníka pastí....  celý článek

Na teplé oblečení řidičů MHD dohlížejí odborné komise

vydáno 7. prosince 2021  5:10

Zimní stejnokroje zaměstnanců pražských dopravců obvykle obsahují třeba i pořádnou bundu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy