metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 0 °C

Pondělí, 6. prosince 2021. Svátek má Mikuláš.

Větší foto
Většina Čechů si dá aspoň jednu kávu denně. | foto: MAFRA

Osmnáct káv denně? Jsou lidé, které takové množství nezabije

  5:19
Pražské kavárny Louvre, Slavia, Arco, brněnský Savoy nebo Placzek, karlovarský Elefant, ostravská Elektra. Přesto nejvíc voňavého nápoje vypijí Češi doma a v práci.

Na dnešek připadá Světový den kávy. Čím pro nás je? Káva jako životabudič. Součást snídaňového rituálu. Setkání s kolegy v práci. Pracovní schůzka v kavárně. Pochutnání při osobní přestávce v zaměstnání. Takhle odpovídají Češi na otázku, z jakého důvodu kávu pijí. Míra spotřeby se ale liší. Jsou lidé, kteří konzumují dva až tři šálky denně, poslední si dávají po obědě nebo v časnějším odpoledni a k večeru s kávou už končí.

Jiní jsou jejími doslova průtokovými spotřebiteli. „Nemám problém vypít denně s kolegy patnáct i osmnáct káv,“ přiznává Lumír Františák ze společnosti JDE, která se zabývá prodejem kávy i dodávkami kávovarů.

Labužnické ovoce

  • Plodu se říká kávová třešeň. 
  • Největším producentem je Brazílie (asi třetina). Na druhém místě je Vietnam.
  • Nejvíc kávy se vypije na severu Evropy. Ve Finsku, Švédsku, na Islandu, v Dánsku, Nizozemsku a ve Švédsku. Spotřeba se tu pohybuje od 8,2 kilogramu do 12 kilogramů na hlavu a za rok.

Milujeme instantní vůni, turek není mrtvý produkt
Ale ani jeho vysoce nadprůměrná spotřeba nemá vliv na to, že v celkovém pití kávy zaostává Česko za většinou světa. Na hlavu u nás připadá 2,2 kilogramu za rok, zatímco světoví rekordmani z Finska vykazují na osobu dvanáct kilo tohoto aromatického nápoje ročně (další podrobnosti v boxu). Tajemství toho, proč jsou Seveřané tak náruživými pijáky tohoto nápoje, tkví zřejmě v tom, že kdysi se tu káva prodávala výhradně v lékárnách a Finové i další severské národy jí kromě životabudičství přikládali i léčivé vlastnosti.

Epocha nevábného restauračního turka je už sice za námi, většina kaváren nabízí kávu na odpovídající úrovni, ale i tak ji pijeme nejčastěji doma a v instantní podobě. Na druhé pozici stále figuruje česká varianta turecké kávy, až na třetím místě si dopřáváme kávu z kávovaru a na bramborovém stupínku je káva z kapsle.

V práci nám jen běžná káva už dávno nestačí
Káva v pracovní kuchyňce, to už je v současnosti samozřejmost a každý ji považuje za přirozený firemní benefit. „Není výjimkou, že zaměstnanci očekávají na pracovišti kávu na úrovni té z kavárny,“ připomíná Františák. Platí to ale také pro domácí prostředí. Kvůli pandemii a loňským lockdownům se výrazně zvýšil prodej domácích kávovarů a rozhodně jsme neutráceli peníze za levné přístroje. Plnoautomatických i kapslových strojů se především přes e-shopy prodalo o desítky procent víc než v roce 2019. Například prodej balené zrnkové kávy a kávových kapslí šel co do množství meziročně nahoru o 38, respektive 25 procent. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Vážíte přes sto kilo? Radši si na lávku vezměte metr

vydáno 6. prosince 2021  5:42

Lávka vedoucí přes smíchovské koleje směrem do Radlic rezne. TSK Pražany před nebezpečím propadnutí varuje novou značkou.  celý článek

Za covidu se Češi do odvykání od cigaret příliš nehrnou, říká odbornice na odvykání

vydáno 5. prosince 2021  6:30

„Léčili jsme už i devítiletou dívenku,“ říká Eva Králíková, jedna z předních odbornic na odvykání kouření. Jestli na něčem trvá, tak na tom, aby se ani po...  celý článek

Ten sexuální predátor vypálil obří díru do celé generace dětí, říká mladá spisovatelka

vydáno 4. prosince 2021  16:00

Chodila do školy teprve krátce a už se setkala se sexuálním predátorem. V divadelním kroužku. Třicetiletá autorka Hana D. Lehečková si počkala, až ji to...  celý článek

Barvy, beton a štěrk u hradiště? Proti zásahům do zalesněného vrchu bojuje petice

vydáno 4. prosince 2021  6:00

Keltské opidum Závist najdete v Břežanském údolí, v učebnicích dějepisu a v poslední době i na stránkách novin. Kolem zbytků hradiště je momentálně živo....  celý článek

Vaše fotky z Prahy