metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 1 °C

Středa, 2. prosince 2020. Svátek má Blanka.
Karlovo náměstí
Karlovo náměstí | foto: Ondřej Kořínek - Wikimedia Commons

Ostraha bude dohlížet na bezpečnost Karlova náměstí a dvou dětských hřištích

20. ledna 2015  14:37 ČTK
Praha 2 rozšíří od dubna placenou ostrahu i na Karlovo náměstí a dětská hřiště v Riegrových sadech a U Vodárny. Již dříve nechala hlídat parky Folimanka a Grébovka. Městská část za ostrahu za dva roky zaplatí asi tři miliony korun, konečná cena vzejde z veřejné zakázky.

Zkušebně byla ostraha v parku Folimanka od září, podle zástupce starostky Václava Vondráška (ODS) se osvědčila. „Ostraha na Folimance bude navíc půjčovat sportovní potřeby a klíče od toalet. Její přítomnost by také měla zamezit vytváření černých skládek pod hradbami,“ vysvětlil Vondrášek s tím, že právě v této odlehlejší části parku pobývají bezdomovci. Na Karlově náměstí jsou podle něj problémem také zloději.

Ochranka bude hlídat s cvičenými psy

Nově chce městská část hlídat také dětská hřiště. U Vodárny se podle místostarostky Jany Duchkové (TOP 09) zhoršila situace především v okolí trampolíny, kam chodí party agresivní mládeže. Hřiště v Reigrových sadech zase podle vedení městské části poškozovali opilí návštěvníci blízké restaurace. Ostraha bude od začátku dubna v parcích 24 hodin denně. Hřiště U Vodárny bude hlídat v době jeho provozní doby a v Riegrových sadech v noci z pátku na sobotu a ze soboty na neděli.

Podle Vondráška bude navíc součástí smlouvy spoluúčast bezpečnostní agentury na náhradě škod, které případně způsobí vandalové. Pokud je odmítne uhradit pojišťovna, budou muset čtvrtinu zaplatit. Městská část bude také požadovat, aby ochranka hlídala s cvičenými psy.

Vandalové v Grébovce ničili koše, zdi grotty i nové jezírko

Do parku Grébovka se kvůli vandalům vrátila ostraha letos v lednu. Vedení Prahy 2 tak chce ochránit mnohamilionové investice, které za opravy parku v minulých letech městská část zaplatila. Podle Vondráška vandalové v Grébovce ničili koše, zdi grotty i nové jezírko. Na tamní toalety v zimním období chodili přespávat bezdomovci, radnice proto musela zařízení na zimu zavřít. Lidé také v jezírku koupali psy, kteří ničili vysazené vodní rostliny, nebo rýpali ostrými předměty v drahé omítce grotty. Problémem jsou i graffiti. Ostraha již v parku před několika lety působila, kvůli úsporám ji ale městská část zrušila.

Podobně si vlastní strážné platí Praha 1. Takzvané antikonfliktní týmy upozorňují návštěvníky centra, že ruší noční klid nebo porušují vyhlášku o zákazu pití alkoholu na veřejnosti. V ulicích týmy působí od čtvrtka do neděle mezi 23:00 a 3:00. Nemají ale nadstandardní pravomoci, v případě protiprávního jednání volají městské strážníky nebo policii.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Kalendář by měl lidem dávat hezčí pohled na tento svět“

Kalendáře nás provázejí více než šest set let.
vydáno 2. prosince 2020  11:19

Přes dokonalost chytrých telefonů a jejich elektronických kalendářů se ani ve 21. století nesnižuje obliba papírových diářů nebo nástěnných kalendářů. Své...  celý článek

Mikuláše ještě seženete. A bude orouškovaný...

Sehraná mikulášská partička
vydáno 2. prosince 2020  7:11

Některé sváteční družiny se omezí pouze na venkovní strašení, jiné si šijí sváteční ústenky.  celý článek

Zítra smějí lidé opět do hospod. Jejich zavírání vyvolává větší debaty než zdražování piva

ilustrační snímek
vydáno 2. prosince 2020  5:34

Jsme opilci prolévající hrdlo alkoholem, nebo je pro nás pití, především piva, jen pitím takzvaně sociálním? Víc než vášně napovídají o lásce k pivu spíše...  celý článek

Magistrát chce sportovní areály rekonstruovat i budovat. Předělá také jen měsíc fungující plovárnu

Strahovský stadion
vydáno 1. prosince 2020  19:57

Koronavirová opatření pražským sportovcům pořádně zkomplikovala život. Letošní absenci pohybového vyžití chtějí zástupci hlavního města svým obyvatelům...  celý článek

Vaše fotky z Prahy