metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 20 °C

Středa, 23. června 2021. Svátek má Zdeňka.

Ostravské komunitní centrum Archa slaví půlkulatiny

  14:30

Ostrava 2. října 2020 (PROTEXT) - Komunitní centrum pro seniory Archa v Ostravě-Porubě je v provozu již pět let. V současnosti má 398 registrovaných členů a pět dní v týdnu slouží jako místo setkání i prostor pro volnočasové a vzdělávací aktivity dle potřeb a přání seniorů. Za dobu své existence Archa v budově na ulici 17. listopadu přivítala již více než 15 tisíc návštěvníků.

Myšlenku založit komunitní centrum vyslovili na začátku roku 2015 pracovníci klientského centra v Ostravě-Porubě, kteří často od místních seniorů slýchávali, že jim chybí místo pro setkávání a trávení volného času. Chod Archy od října 2015 zajišťuje Spolek AktivSen, nezisková organizace podporovaná společností Heimstaden Czech.

"Naším cílem bylo založit komunitní centrum, v němž by nejen naši zákazníci, ale i další lidé seniorského věku spolupracovali, byli sami spoluodpovědní za program a jeho realizaci. Rozhodně můžeme říct, že se nám to podařilo," řekl generální ředitel společnosti Heimstaden Jan Rafaj.

Komunitní centrum Archa v Porubě je otevřeno každý všední den od 14 do 17 hodin, v pátky pak od 8.30 do 12.30. Každoročně se v něm koná několik stovek akcí, mezi nimiž nechybí například besedy, přednášky, cvičení, vzdělávací a jazykové kurzy, filmová představení, oslavy i výlety. Provoz centra čtyři roky zajišťují manželé Šárka a Lumír Šiškovi.

"O tom, že seniorům se v Arše líbí a rádi se zde zapojují do různorodých aktivit, svědčí následující čísla: za uplynulých pět let jsme více než 200 z nich naučili pracovat s mobilními technologiemi a počítači, přibližně 90 osob prošlo seniorským gymnáziem a zorganizovali jsme přes 80 různých poznávacích výletů. Od založení Archy jsme také uspořádali čtyři desítky větších setkání pro 50 a více lidí," uvedla Šárka Šišková.

Společnost Heimstaden vnímá problém osamělosti a sociální izolovanosti seniorů, který je jedním z fenoménů dnešní doby. I proto před pěti lety vznikla myšlenka poskytnout nebytové prostory v jednom ze svých porubských domů právě pro vytvoření komunitního centra. Hlavní náplní je udržovat seniory v aktivním životě, aby po odchodu ze zaměstnání netrávili svůj čas jen doma či hlídáním vnoučat.

"Velmi oceňuji dlouhodobou a přínosnou práci všech zainteresovaných i skutečnost, že společnost Heimstaden vždy věnovala péči o seniory maximální pozornost. Přeji Arše do dalších let, aby byla pro seniory i nadále místem klidu, pohody a také inspirací pro aktivní život," dodal u příležitosti 5. narozenin Archy Milan Taraba, statutární místopředseda Rady seniorů ČR.

Společnost Heimstaden Czech financuje také provoz dalších dvou komunitních center - Archy v Karviné a multigeneračního centra Lučina v Havířově. Více informací o aktivitách naleznete na našem webu: www.aktivsen.cz, ne-bo Facebooku: https://www.facebook.com/kcarcha/.

Pro více informací kontaktujte:

Kateřina Piechowicz, tisková mluvčí

kateri-na.piechowicz@heimstaden.cz

Společnost Heimstaden byla založena v roce 1998 a v současnosti je čtvrtým největším poskytovatelem nájemního bydlení v Evropě. Vlastní a spravuje přibližně 97.800 bytů, které se nacházejí ve Švédsku, Norsku, Dánsku, Německu, Nizozemí a České republice. Pro více informací navštivte www.heimstaden.cz.

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Hlavní zprávy

Řádili v Zahradním Městě Pat a Mat? Modré zóny vedou podél fiktivního chodníku

vydáno 23. června 2021  15:34

Podivný úkaz vyfotografovala čtenářka v Konvalinkové ulici v Praze 10. Od deníku Metro získává odměnu 300 korun.   celý článek

Nejvíc špindírů se v průběhu pandemie urodilo v Praze. Každý desátý Čech zlenivěl

vydáno 23. června 2021  6:00

Snídaně v posteli, oběd možná u stolu v kuchyni a večeře? Ještě uvidíme. Home office změnil nejen „pracovní návyky“.  celý článek

Do pražských kohoutků zase teče Vltava. V podolském chrámu vody to opět hučí

vydáno 22. června 2021  17:00

Příjemný chládek. Kolem asi dvacet přihlížejících novinářů. Náměstek primátora Petr Hlubuček právě stiskl dotykovou obrazovku na velkém panelu. Gesto...  celý článek

Chcete vychlazenou MHD? Deník Metro radí, jak předejít horkým chvilkám

vydáno 22. června 2021  6:00

Jako v peci, či naopak v mrazáku. Tak čtenáři Metra v posledních dnech popisují prostředí v pražské hromadné dopravě. Teplotní pohodu si lze přitom...  celý článek

Vaše fotky z Prahy