metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 27 °C

Pátek 19. srpna 2022. Svátek má Ludvík

Větší foto
Ilustrační foto | foto: MAFRA

Ostrov z naplavených odpadků může vzniknout i v českých vodních tocích

  13:30
V ohybu řeky Temže u mostu Hammersmith se vytvořil ostrov o rozměru dvou tenisových kurtů z vlhčených ubrousků. Deník Metro o tom čtenáře informoval v pondělním vydání. Není to poprvé, co v hlavním městě Spojeného království řešili nestandardní odpadní situaci. V září 2017 ucpala obří hrouda tuku tamní kanalizaci. Na vině jsou všichni ti, kteří nedodržují kanalizační řád a toaletu používají jako černou díru, ve které se ztratí vše, co se do ní vyhodí.

Podle mluvčího společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK) Tomáše Mrázka můžeme být klidní. „Pokud se budeme bavit o vyčištěné odpadní vodě v režii PVK, tak nic podobného určitě nehrozí,“ uklidňuje Mrázek. „Vlhčené ubrousky, dětské pleny, dámské hygienické potřeby nebo cigaretové nedopalky se zachycují v první fázi čištění na takzvaných česlech,“ pokračuje mluvčí a dodává, že do odpadu patří pouze voda po osobní hygieně, splachování exkrementů a mytí nádobí.

Problém, který podle odhadů mohl zavinit také vznik ubrouskového ostrova v Temži, nastává při deštivém počasí.

„V řadě historických měst se při velkých deštích určitá část vody nedostane do čistíren,“ uvádí Jiří Wanner, profesor z Ústavu technologie vody a prostředí Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. „Když hodně zaprší, dešťová voda je svedena do odlehčovacích komor, které jsou součástí stokové sítě. Tam však žádná síta na nečistoty nejsou, a ubrousky se tak mohou dostat i do řeky,“ vysvětluje Wanner.

Podle Wannera i Mrázka by velmi pomohlo, kdyby lidé dodržovali předpisy a do kanalizace nerozložitelné materiály nevyhazovali.

„Zatímco běžný toaletní papír je tvořený z krátkých vláken celulózy, takže se po styku s vodou rozpadne, vlhčené ubrousky mohou v životním prostředí přetrvat roky. Vyrábí se totiž z dlouhých vláken a většinou ještě s přídavkem nerozložitelného plastu,“ popisuje Wanner. Dalším problémem jsou tuky, například kuchyňské oleje nebo oleje obsažené v kosmetice, které se v kanalizaci usazují a mohou vytvořit velké hroudy. Vodním tokům však nejvíce škodí chemikálie, jejichž odstraňování je problematické a finančně náročné.

„Lidé stále vyhazují nepotřebné léky do záchodů. Ono už bohatě stačí to, co sami vylučujeme,“ přidává Wanner. Podle něj by se výskyt léčiv v odpadních vodách měl řešit přímo u zdroje, například v nemocnicích. Dalším ze strašáků jsou také mikroplasty. „Ty bohužel vznikají každodenními činnostmi, například praním prádla. Většinou je ale zachytí čistírenské kaly v čističkách odpadních vod a do řek se následně nedostávají,“ dodává Wanner.

Komentáře

Hlavní zprávy

Johann Le Guillerm přivezl na Letní Letnou zcela jiné pojetí nového cirkusu

vydáno 19. srpna 2022  6:17

Žádná převratná akrobatická čísla či létání vzduchem. Francouzský mág už přes dvacet let pracuje na projektu Attraction a z něj pro diváky v Česku vybral...  celý článek

Člověka, který by mluvil jako kniha, prakticky nepotkáte, říkají jazykovědci

vydáno 18. srpna 2022  16:39

Je současná psaná i hovorová mluva jednodušší, než jakou mluvili naši prarodiče? Někdo tvrdí, že ano, ale Michal Škrabal, ředitel Ústavu Českého národního...  celý článek

Budvar se spojil s hravými sládky. Vznikl pšeničný Kraťas

vydáno 18. srpna 2022  5:51

Tuhle příležitost si nenechte ujít. Národní pivovar Budvar úplně poprvé uvařil pšeničné pivo. Letní limitka Kraťas vznikla ve spolupráci s minipivovarem...  celý článek

Komerční sdělení

Festival netradičních sportů zve na atraktivní program

vydáno 18. srpna 2022

NEfestival neboli Festival netradičních sportů bude v sobotu 20. srpna velkým lákadlem v Heřmanově Městci na Chrudimsku.   celý článek