metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 7 °C

Neděle, 24. února 2019. Svátek má Matěj.
Bývalý squat Milada zůstává už čtyři roky opuštěný (26. června 2013)
Bývalá squat Milada zůstává stále opuštěný. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Osud bývalého squatu Milada zůstává zatím stále nejasný

26. září 2016  8:44 Pavel Urban Metro.cz
Zdá se, že vila Milada v Praze 8 je zakletá. Před dlouhými lety byla určena k demolici, léta ji pak obývali squatteři. A místo toho, aby se konečně vyřešilo, co s ní bude dál, pořád probíhají jednání.

Aktuálně je Milada i sousední vila Miluška ve správě Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Už několikrát se ale snažila o získání nemovitostí Univerzita Karlova (UK), která má v blízkosti koleje 17. listopadu.

Před třemi lety byla univerzita blízko bezplatnému převodu. Uzavřené smlouvy byly poskytnuty ministerstvu financí ke schválení. Resort ale neshledal veřejný zájem pro bezúplatný převod a v roce 2014 byly smlouvy stornovány.

Vila Milada v proudu času

  • Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vilu koupilo v roce 1978 pro účely stavby areálu kolejí a menzy Karlovy univerzity.
  • V roce 1988 byla určena ke zbourání, a proto jí bylo odňato číslo popisné a byla smazána z katastru nemovitostí. Podle jiných zdrojů proběhl výmaz dokonce už v 70. letech.
  • O pozemek byl veden restituční spor, v němž Nejvyšší soud rozhodl, že vlastníkem je stát. Spor skončil v roce 2000 a pozemek byl sloučen se sousedním, na němž stojí vila Miluška.
  • Správcem pozemku je Ústav pro informace ve vzdělávání, o němž se psalo i jako o původním majiteli vily. Podle oficiálního stanoviska městské části Praha 8 z roku 2008 objekt dle katastru nemovitostí neexistoval a neměl vlastníka.
  • Ke konci minulého století vilu obsadili squatteři, kteří byli vyhnáni až na konci května 2009, kdy byla vila opětovně zapsána do katastru. Squatteři se krátce vrátili o tři roky později.
  • Ministerstvo financí mezitím neschválilo bezplatný převod vily na Univerzitu Karlovu.

„Při dobudování areálu se počítalo s vytvořením venkovních sportovišť, pro která mělo být zázemí ve vile Miluška. Ve vile Milada se plánovalo vytvoření výukového prostoru přístupného veřejnosti věnovaného geologické historii území. Uvažovalo se o interaktivní instalaci ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou,“ píše se v prohlášení UK.

Zatím ale všechny strany stále diskutují. „O vile Milada se stále jedná a ještě jednat bude. Není zatím nic uzavřené,“ uvedl Petr Podzimek z odboru vnějších vztahů UK. „Další schůzky jsou naplánovány na příští týden,“ přidala Bohumila Potočná z oddělení vnějších vztahů MŠMT.

Trpělivost už dochází Praze 8, která dostala od obyvatel podněty ohledně špatného stavu vily Milada. Podle informací osmičky se připravuje převod nemovitosti na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Ten byl umožněn změnou zákona o majetku České republiky.

„Doufám, že budoucí nový vlastník nemovitosti zajistí její efektivní a hospodárné využití. Není možné, aby Milada dále chátrala, protože by její špatný technický stav mohl ohrožovat občany,“ uvedl starosta Prahy 8 Roman Petrus.

Podle mluvčího ÚZSVM Radka Ležatky by k převodu mohlo dojít na konci října. „Pokud se tak stane, budeme s budovou zacházet jako s jinými. Když se vyhodnotí jako nepotřebná, bude nabídnuta ostatním organizačním složkám státu. Když nebude ani tam zájem, bude vyhlášeno transparentní výběrové řízení,“ vysvětluje Ležatka.

Komentáře

Hlavní zprávy

Čeština pro mě byla výzva, říká Mirka Miškechová

Slovenská písničkářka Mirka Miškechová
vydáno 24. února 2019  6:05

Slovenská písničkářka Mirka Miškechová korzuje po pódiích již několik let. Osudovým se jí stalo vítězství v soutěži a následné předskakování na turné...  celý článek

Schindler tu zachraňoval Židy, nyní zde vzniká muzeum

V areálu bývalé textilní továrny v Brněnci se bude v novém muzeu promítat také...
vydáno 23. února 2019  14:05

Zanedbaný areál, kde dříve stála továrna na textil, obnovuje potomek rodiny Löw-Beerů.  celý článek

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám